Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Czy na podstawie nagrań kamer ITS można już dostać mandat?

2018-01-04 17:27:10 (ost. akt: 2018-01-04 16:30:23)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Jedną z części olsztyńskiego systemu ITS (Inteligentne Systemy Transportowe) jest monitoring. Dzięki temu możliwe jest nagrywanie różnych zdarzeń i wykroczeń na drodze. Nasi czytelnicy pytają: czy ten system już działa?

Plotki rozchodzą się bardzo szybko. Podobnie było w tym przypadku, bo od jakiegoś czasu, jak twierdzą nasi czytelnicy, kierowcy muszą się mieć w Olsztynie na baczności.

— Czy to prawda, że na podstawie nagrań kamer ITS można już dostać mandat? — pyta nasz czytelnik. — W pracy usłyszałem, że teraz lepiej nie przejeżdżać na żółtym świetle, a jestem kurierem i przyznaję, że czasem mi się to zdarzy. Czy mogę dostać mandat na podstawie nagrania? A może ten system jeszcze nie działa?

Podobne pytania zadają przyjezdni, którzy sporadycznie odwiedzają Olsztyn.
— Nie możemy powiedzieć, że karzemy za wykroczenia dzięki systemowi ITS — dementuje Rafał Prokopczyk z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. — Sporadycznie, a właściwie raz na początku grudnia 2017 roku przeprowadziliśmy działania mające na celu rozliczenie kierowców popełniających wykroczenia za pomocą systemu ITS. Winni kierowcy zostali ukarani mandatami.

Ci, którzy łamią przepisy, nie mogą jednak spać spokojnie, bo takie działania — według zapowiedzi policji — mogą być ponowione w każdej chwili.

Administratorem systemu ITS jest Zarząd Dróg Zieleni i Transportu. — Dzięki uprzejmości ZDZiT-u korzystamy z niego gościnnie — dodaje Prokopczyk. — Z tego, co wiem, cały czas trwają prace nad systemem. Myślę, że możemy się spodziewać jego udoskonalenia. Docelowo ma generować specjalne pliki z pojazdami, które popełniają wykroczenia. Są prowadzone rozmowy nad dalszym jego zastosowaniem i udoskonalaniem.

O działanie systemu zapytaliśmy też ZDZiT. — Moduł rejestrujący pojazdy przejeżdżające na czerwonym świetle działa poprawnie — mówi Paweł Pliszka, rzecznik olsztyńskich drogowców. — To znaczy został zainstalowany i oddany razem z ITS. Natomiast obowiązujące w Polsce przepisy nie pozwalają teraz na wykorzystywanie tego typu urządzeń przez gminy czy na przykład straż miejską. Zmieniły się one już w trakcie realizacji projektu tramwajowego.

Skoro zmieniły się przepisy, to skąd ta akcja policji? — Być może trwa jeszcze procedura. Musi się skończyć, żeby docelowo system działał automatycznie — mówi Rafał Prokopczyk. — Przy naszej akcji policjanci na bieżąco rejestrowali wykroczenia. Przypomina to działanie wideorejestratora. Widzieliśmy wykroczenie i od razu rozliczaliśmy kierowcę. Wcześniej robiliśmy podobne akcje z pomocą mobilnego centrum monitoringu. Wóz był ustawiony w konkretnym miejscu, rejestrowaliśmy wykroczenie, a kierowca był od razu rozliczany. Jeśli nie zgadzali się z naszą decyzją, to przekazywaliśmy materiał do sądu i sprawa tam miała swój finał.

Rafał Prokopczyk przypomina też, że... — ...testy ITS już się przecież odbywały, czyli te kamery są już po części ustawione na konkretną prędkość czy wykroczenie, ale to faza testowa.

A o tym świadczy zwłaszcza fakt, że wiele wykroczeń zarejestrowanych przez system nie do końca się potwierdzało.

— Jeśli chodzi o czerwone światło, to system rejestrował kierowców jadących prawidłowo, np. na zielonych strzałkach — mówi Prokopczyk. — Dlatego trzeba to było zweryfikować. ZDZiT musi zatem zadbać o synchronizację systemu.

Kosztujący 66 mln zł ITS obejmuje ponad 80 olsztyńskich skrzyżowań. To właśnie on odpowiada za sterowanie ruchem ulicznym (wraz z priorytetem dla pojazdów komunikacji publicznej) oraz monitoring na skrzyżowaniach, przystankach, w tramwajach i autobusach. W ubiegłym roku olsztyński system został nawet Europejskim Laureatem ITS, czyli konkursu, którego wyniki zaprezentowano w Melbourne na Międzynarodowym Kongresie Inteligentnych Systemów Transportowych.

pj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (81) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 666 #2411204 | 89.228.*.* 6 sty 2018 12:31

  Bzdury. Nikt nie może dostać mandatu z powodu zarejestrowania wykroczenia przez te kamery. A straszą, bo Polacy lubią być straszeni, dlatego jest tu tylu katolików w tym dziwnym, prowizorycznym kraju..

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kętrzyn #2410944 | 199.249.*.* 5 sty 2018 22:49

  moderator, ja śpie jutro odpowiem

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pomoc #2410893 | 91.241.*.* 5 sty 2018 21:44

  Pomogę w: - anulacji podwójnego ubezpieczenia, - zdjęcia z fotoradaru, - przejazd na czerwonym świetle. carl1980@wp.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. anja rubik z purdy #2410803 | 81.190.*.* 5 sty 2018 19:22

  ja tam nic nie wim zapytam soltysa to dam zna wasza wasza wasza anjaa z purdy.. nu nu nuuu

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. VVV #2410359 | 88.156.*.* 5 sty 2018 11:26

  (wraz z priorytetem dla pojazdów komunikacji miejskiej) GDZIE TAK JEST na którym skrzyżowaniu kłamcy z urzedu no na którym priorytet w tym mieście mają zielone glizdy i nic więcej!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (81)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages