Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Prawda ma imię, dobro twarz [ZDJĘCIA i WIDEO]

2017-12-20 15:47:16 (ost. akt: 2017-12-20 15:54:18)

O współpracy w mijającym roku, o czekających nas wydarzeniach, o nowym muzeum archidiecezjalnym w Olsztynie, jego skarbach i o prawdzie, mówił podczas spotkania z olsztyńskimi dziennikarzami abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Arcybiskup Józef Górzyński zaprosił olsztyńskich dziennikarzy na spotkanie opłatkowe. — Jestem pod wielkim wrażeniem współpracy z mediami podczas 140. jubileuszu objawień w Gietrzwałdzie — powiedział.

Metropolita podkreślił, że dzięki nagłośnieniu wydarzeń, w tym roku, sezon w Gietrzwałdzie nie skończył się latem. — Nadal przyjeżdżają do sanktuarium, szczególnie w weekendy, tysiące ludzi — mówił. Przyznał jednak, że w Polsce Gietrzwałd jest słabo rozpoznawalny. On sam, będąc w Rzymie, opowiada duchownym z innych krajów o Warmii i o tym, że mieszał tu, pracował i jest tu pochowany Kopernik. Ks. Górzyński przypomniał, że marszałek Gustaw Marek Brzezin podarował papieżowi Franciszkowi replikę „De revolutionibus”, fundamentalnego dzieła Kopernika. — Księga nie będzie leżała zakurzona gdzieś na watykańskiej półce — zapewnił arcybiskup. — Takie cenne prezenty, o ile nie są używane, są przekazywane bibliotekom.

W nadchodzącym roku wierni z Warmii i Mazur będą mogli uczestniczyć w jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce. Wizerunek Madonny z Dzieciątkiem znajduje się w ołtarzu głównym. Został przyozdobiony koronami papieskimi 11 sierpnia 1968 roku. Ceremonii dokonał Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, a sumę celebrował ks. kardynał Karol Wojtyła. Potem już jako papież Jan Paweł II dekretem z 1983 roku nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.

Jak powiedział arcybiskup program obchodów jubileuszu, przygotowany przez jezuitów, będzie bardzo bogaty.

Zapytaliśmy ks. metropolitę o muzeum archidiecezjalne, które powstaje przy ul. św. Barbary w Olsztynie. Prace mają być zakończone w drugim kwartale przyszłego roku. — Mamy bardzo dużo eksponatów i problem jest z wyborem najciekawszych — powiedział. — Wiele reprezentatywnych dla danej epoki obiektów znajduje się w posiadaniu parafii. Ale wierni niechętnie ich użyczają. Niedawno mieszkańcy jednej z parafii przysłali protest w obronie obiektu, o którego istnieniu dowiedzieli dopiero wtedy, gdy zaczęło się starać o niego muzeum. To jest akurat pozytywny aspekt tej sprawy, bo zmobilizował lokalną społeczność. Przypomnę jednak, że eksponat oddany do muzeum pozostaje własnością parafii.


Metropolita dodał, że zmieniające się prawo nakłada na posiadaczy zabytkowych dzieł sztuki obowiązek odpowiedniej konserwacji i zapewnienia im bezpieczeństwa. Takie warunki może spełnić muzeum. Parafii na to zazwyczaj nie stać.

Zapytany o podziały polityczne w Polsce arcybiskup podkreślił, że jest to podział nieszlachetny, nieoparty na apelu do cnoty, ale na apelu do słabości. — Nie można ludzi straszyć innym, opowiadać, że jest zły i brzydki — tłumaczył. — Apel do niecnoty ciągnie nas w dół. Jednak my, chrześcijanie, mamy jasno określone kryteria. Prawda ma imię, a dobro ma oblicze. Właśnie Boże Narodzenie przywraca nam te fundamentalne kryteria.

Nagranie życzeń świątecznych, które ks. arcybiskup Józef Górzyński złożył czytelnikom gazety można oglądać na stronie www.gazetaolsztynska.pl.


mzg

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages