Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Już za kilka miesięcy w Olsztynie pojawi się nowe muzeum

2017-12-16 14:40:00 (ost. akt: 2017-12-16 16:07:48)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W maju Olsztyn będzie miał nowe muzeum. Jego siedziba znajduje się przy ul. św. Barbary. Teraz trwają tam prace budowlane i konserwatorskie, ale już widać, gdzie będzie główne wejście. Do muzeum trafią skarby sztuki sakralnej z regionu.

Na razie uwagę przechodniów zwraca wielka szklana ściana, która przysłania dziedziniec przyszłego muzeum. W tafli znajdują się drzwi. Będzie to główne wejście do Muzeum Archidiecezji Warmińskiej. Jego siedzibą są kamienice z numerami 2 i 3 przy ul. św. Barbary. Stoją tam trzy budynki z początku XX wieku. Są własnością kurii biskupiej. Przez lata w jednym z nich mieścił się sklep z dewocjonaliami. Jego oryginalne okno zostało zachowane. — I w miejscu sklepu będzie też powierzchnia wystawowa — mówi ks. Zbigniew Czernik, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela, historyk sztuki, koordynator projektu i dyrektor muzeum. 


Inwestycja jest warta 10,5 mln zł. Dofinansowanie wynosi 8,5 mln zł. Powierzchnia wystawowa wyniesie ponad 1000 m. — Dziedziniec będzie nie tylko przeszklony, ale i zadaszony — opowiada ks. Czernik. — Znajdzie się tutaj recepcja i mała kawiarnia. W muzeum będą obrazy, ołtarze lub ich elementy, chrzcielnice, wszystko, co się wiąże z dziedzictwem kulturowym regionu. Będziemy prezentowali malarstwo, rzeźbę, złotnictwo i tkaniny liturgiczne — wylicza ksiądz.
— Będą to wystawy stałe. Znajdzie na nich od 200 do 300 eksponatów, ale lista obiektów, które będą w posiadaniu muzeum, nie jest jeszcze zamknięta.


Co jest największym skarbem gromadzonej kolekcji? — To złoty relikwiarz św. Andrzeja — odpowiada ks. Zbigniew. — Pochodzi z XVII wieku. To ważny dla nas święty, bo jest patronem archidiecezji warmińskiej.
 Nasz patron to św. Andrzej Apostoł, młodszy brat św. Piotra. Był także rybakiem. Uważa się go za pierwszego biskupa Konstantynopola. 

— Nie będziemy się jednak ograniczali tylko do sztuki sakralnej — dodaje ksiądz.
— Będzie też sztuka świecka. 


Wystawa inauguracyjna jest już przygotowywana, ale ksiądz dyrektor nie ujawnił szczegółów. Na razie trwają prace renowacyjne. Prowadzi ją firma Skorłutowski, znana z takich realizacji jak Casablanca czy kamienica Naujacka. Gotowa jest elewacja. W oknach zachowano szprosy. Zresztą znaczna część okien jest oryginalna. Ale wnętrze będzie odpowiadało potrzebom współczesnej publiczności. Będzie m.in winda.
 — Muzeum Archidiecezji Warmińskiej bez wątpienia stanie się kolejną atrakcją na turystycznym szlaku Olsztyna — powiedział nam abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. — Tym samym będzie ważnym miejscem kulturalnym i religijnym, gdzie jeszcze lepiej będzie można poznać bogatą historię Kościoła na Warmii.

MZG

Muzeum Archidiecezjalne

Olsztyn-Powstaje Muzeum Archidiecezjalne przy ulicy Świętej Barbary

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nika #2400430 | 88.156.*.* 18 gru 2017 19:59

  Rzeczywiście Olsztynowi bardzo potrzebne jest kolejne muzeum, bo przecież nie można stworzyć stałej wystawy np. w zamku lub w innym odpowiednim miejscu, bo nie brakuje lokali komunalnych dla tych, których nie stać na zakup własnego lokum, bo te które istnieją nie potrzebują remontów, bo jezdnie w Olsztynie są idealne, bo....., przecież muzeum jest potrzebą pierwszej kolejności.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. DONPEDRO #2399639 | 79.184.*.* 17 gru 2017 12:57

  Czarni dostali 8,5 mln. Resztę z biletów ściągną

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Limit #2399611 | 31.0.*.* 17 gru 2017 12:12

  Sztuka sakralna jest częścią sztuki w ogole i w tym sensie posiada swoistą wartość, którą to muzeum mogło by wnosić w sferze edukacji kulturalnej społeczeństwa. Niestety w dzisiejszej Polsce (w Polsce pisowskiej w szczególności) takie inicjatywy wykorzystuje się bez skupułów do indoktrynacji. To jedno. Drugie to kasa. Przecież tej inwestycji nikt nigdy nie rozliczy, więc ...... PS. Zabawne z tymi archaniołami jest, nawet imiona im nadali. Tylko kurcze nikt o nich nie słyszał i nikt nie wie co oni takiego zrobili.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. lalal #2399585 | 176.221.*.* 17 gru 2017 11:12

  wszystkie agi to dziwki - ala twoj komentarz

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Aga #2399521 | 89.228.*.* 17 gru 2017 09:06

  Po komentarzach widać,że Olsztyn to bastion komuchów i ubeków

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Pokaż wszystkie komentarze (27)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages