środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Teraz decyzja o sprzedaży alkoholu po 22 jest w rękach samorządów. Co na to olsztyńscy radni? [DEBATA, VIDEO]

2017-12-03 14:00:05 (ost. akt: 2017-12-02 18:22:50)
Zdjęcie jest ilustracją treści

Zdjęcie jest ilustracją treści

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Ustawa, która wejdzie w życie od nowego roku, daje samorządowcom możliwość decydowania o sprzedaży alkoholu w mieście. Czy jest to dobry pomysł, zapytał olsztyńskich radnych w debacie „Po pierwsze, Olsztyn” redaktor Igor Hrywna.

Samorządy będą mogły zakazać sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych (22-6) oraz zabronić spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Wprowadzenie tych regulacji wywołało spore poruszenie wśród mieszkańców.

Olsztyńscy radni Dariusz Rudnik z PiS i Łukasz Łukaszewski z PO zastanawiali się wspólnie z Igorem Hrywną, redaktorem naczelnym „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” nad tym, czy nowa ustawa ma sens.

Łukasz Łukaszewski widzi w niej powrót do zasad, które obowiązywały kiedyś:
— Samorządy miały możliwość ustalania, które punkty mogą prowadzić sprzedaż alkoholu całodobowo. Reszta mogła sprzedawać tylko do godz. 22. Rodziło to wiele patologii, bo wiele sklepów było skupionych w jednym ręku — zauważył radny PO.


Łukaszewski przypomniał też, że Olsztyn był jednym z ostatnich miast, w których nie można było kupić alkoholu na stacjach benzynowych.
Dariusz Rudnik powiedział z kolei, że nowa ustawa była potrzebna, bo dotychczasowe przepisy były iluzją. Wpływ samorządów na to, gdzie i kiedy sprzedawany jest alkohol, był właściwie żaden.

— Wydaje się, że to dobra droga, żeby lokalnym samorządom przekazać możliwość decydowania, ile i gdzie punktów sprzedaży alkoholu zostanie utworzonych — powiedział Rudnik.

Optymizm radnego PiS wynika także z jego przekonania o dobrostanie, w jakim znajduje się kraj: — Sytuacja, która prowadzi do tego, że ludzie piją alkohol w nadmiernych ilościach to jest ta sytuacja, kiedy są ciężkie warunki życia, kiedy się nie ma perspektyw na przyszłość. W tej chwili mamy dość szybki rozwój gospodarczy, bezrobocie spada. Ktoś, kto chodzi do pracy nie może sobie pozwolić na picie alkoholu.

Igor Hrywna zapytał olsztyńskich radnych, czy nie obawiają się, że zakaz przyniesie odwrotny do zamierzonego skutek: — Czy wprowadzając zakaz sprzedaży alkoholu między 22 a 6, nie narażamy się na to, że Polacy będą kupować alkohol wcześniej i na zapas? — pytał naczelny Gazety.
Takich obaw nie ma Łukasz Łukaszewski, który zauważył, że całodobowe punkty sprzedaży oferują alkohol w wyższych cenach niż np. dyskonty. Zdaniem radnego sklepy te nie są zatem miejscem, w którym zaopatrują się osoby najbardziej narażone na problemy alkoholowe.

Kiedy jednak padło pytanie o to, czy radni są za wprowadzeniem zmian, Łukaszewski zaznaczył, że wolałby, żeby zostało tak, jak jest. Nie wykluczył jednak możliwości interwencyjnego ograniczania sprzedaży.


Dariusz Rudnik widzi sens w takich działaniach, ponieważ, jego zdaniem, obecnie stwarza się za dużo sytuacji, które przyczyniają się do rozpijania społeczeństwa: — Sprzedawanie alkoholu w tzw. małpkach, to jest droga, z której powinniśmy zawrócić. Ja bym był za ograniczeniem tych form łatwo dostępnych — zauważył radny.

Poza dyskusją o ograniczeniu sprzedaży alkoholu, rozmówcy wzięli na tapetę olsztyńską Łynostradę. I choć zgodzili się, że jest to pomysł wart uwagi, podkreślali, że jego realizacja napotkała na szereg trudności.


Łynostrada była dla Igora Hrywny pretekstem, by zadać także pytanie o to, jakie zmiany powinny zostać wprowadzone w olsztyńskim budżecie obywatelskim, żeby usprawnić jego działanie. Swoich gości zapytał także o to, czy jezioro Ukiel powinno zostać zabudowane.
dbp
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A adresyy dobrych #2390701 | 83.6.*.* 4 gru 2017 21:45

  Melin też będą regulowane Uchwałami ?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. prohibicja #2390543 | 83.9.*.* 4 gru 2017 18:19

  a ja chciem plohipicji... płohrybicji... patologobicji... a... dzięki babciu - prohibicji!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jestem za #2390223 | 88.156.*.* 4 gru 2017 10:40

  w ogóle w mieście Olsztynie zakazać sprzedaży alkoholu, co najwyżej na receptę, będziemy przynajmniej sławni może nie tylko w kraju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Przez 6 lat miałam MELINĘ za ścianą #2390188 | 88.156.*.* 4 gru 2017 10:04

   To był Horror. Mieszkałam w wieżowcu. Cały Olsztyn się tam zaopatrywał 24h na dobę. Wtedy wódka w sklepach była od 13,00. Nikt nie chciał mi pomóc. Horror skończył się po zniesieniu zakazu handlu wódką w sklepach. Tym Głupim Radnym życzę meliny za ścianą !!!. Niech doswiadczą co to jest !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Łukasz Łukaszewski #2390079 | 88.156.*.* 4 gru 2017 08:16

    Gdzie ty człowieczku ,widziałeś wyższe ceny w nocy ?????? zmniejsz dawkę tego co bierzesz ,albo zmień dilera. Zabrać koncesję Lewiatanowi na Żeromskiego , bo cieć nigdy nie reaguje na pijących w nocy pod sklepem ,udaje że nie widzi bójek itd. Melina w majestacie prawa !!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (20)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages