środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Chcą ratować Dąbrowszczaków

2017-11-28 10:32:02 (ost. akt: 2017-11-28 10:43:17)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Partia Razem poprosiła wojewodę o rozmowę w sprawie ulicy Dąbrowszczaków. Ustawa dekomunizacyjna zobowiązuje samorządy do zmiany nazwy tej ulicy. Na razie rozmów nie będzie i nie wiadomo też, czy przyniosłyby jakikolwiek skutek.

W Olsztynie zmieniono do tej pory nazwy trzech ulic, które objęła ustawa dekomunizacyjna. Ratusz zdecydował też, że nie będzie inicjował zmian nazw czterech innych: Dąbrowszczaków, Pstrowskiego, Gotowca i Poznańskiego. Zwolenników zachowania ul. Dąbrowszczaków nie brakuje. Ale nie brakuje też tych, którzy chcą zmiany patrona.

Dąbrowszczacy, członkowie Brygad Międzynarodowych w Hiszpanii, od 1936 roku walczyli po stronie legalnego rządu z faszystowskimi siłami generała Franco. Byli prześladowani w stalinowskiej Rosji. Rząd II RP odebrał im obywatelstwo. Po drugiej wojnie światowej wielu z nich trafiło do więzień. Dzisiaj w Hiszpanii są bohaterami walki o wolność i honorowymi obywatelami tego kraju.

Dąbrowszczacy są patronami ulic w wielu polskich miastach. IPN zdecydował, że muszą zniknąć z przestrzeni miejskiej Olsztyna. Przeciwstawiają się temu członkowie akcji „Łapy precz od Dąbrowszczaków”. W Warszawie komisja infrastruktury Rady Dzielnicy Praga-Północ opowiedziała się za pozostawieniem nazwy ulicy Dąbrowszczaków. Przypomnijmy, że w Olsztynie odbył się marsz zwolenników pozostawienia tej nazwy.

„Chcielibyśmy skorzystać z możliwości odbycia konsultacji społecznych i przedstawić panu wojewodzie (podobnie jak Ruch im. Lecha Kaczyńskiego) nasze argumenty za pozostawieniem obecnej nazwy ulicy” — napisali w liście do Artura Chojeckiego członkowie Razem.

I dalej: — „Pamiętamy, że ochotnicy polscy szli na wojnę hiszpańską poderwani bojowym wezwaniem europejskich demokratów: No pasaran!, nie godząc się na faszyzm w Europie. Państwo polskie, ojczyzna Dąbrowszczaków, jest jedynym krajem na świecie, gdzie ma miejsce proces regularnego wymazywania ich z pamięci”. 


Autorzy listu przypomnieli też o kosztach zmiany nazwy ulicy, jakie poniosą jej mieszkańcy, firmy i instytucje. Dodali, że pod petycją o pozostawienie Dąbrowszczaków, która została złożona w Urzędzie Miasta w Olsztynie, podpisało się ponad tysiąc osób.

„Natomiast Rada Miasta Olsztyna reprezentująca mieszkańców i mieszkanki naszego miasta uznała, że taka zmiana jest niepotrzebna. Wielokrotnie Pan, rząd i partia, którą Pan reprezentuje, deklarowaliście gotowość do dialogu i konstruktywnej rozmowy. Dlatego też liczymy, iż do spotkania, o które prosimy, dojdzie” — kończą autorzy listu, pod którym podpisali się Bartosz Grucela, Marcin Gulczyński i Małgorzata Matuszewska-Boruc.


O to, czy wojewoda spotka się z autorami listu, zapytaliśmy w jego biurze.
— Na razie nie planujemy spotkań konsultacyjnych. Propozycji jest naprawdę wiele, wszystkie są godne uwagi. Brakuje nam jeszcze opinii IPN co do starych nazw. Sądzę, że powinna wpłynąć w tym tygodniu — mówi Bożena Ulewicz, rzeczniczka wojewody.

Pytanie tylko, czy takie spotkanie miałoby sens. Wojewoda musi bowiem wykonać przepisy prawa. Nazwy ulic wskazanych przez IPN muszą zostać zmienione, a na tej liście jest m.in. ul. Dąbrowszczaków.

Za usunięciem Dąbrowszczaków jest m.in. Henryk Falkowski, nauczyciel historii w IV LO w Olsztynie. Jak mówił nam w lutym: — To przyklejanie się komunistów, którzy zawsze byli przeciwko niepodległości państwa polskiego, do naszych patriotycznych tradycji — stwierdził nauczyciel.

I dodał: — Dąbrowszczacy nawiązują do Jarosława Dąbrowskiego, wielkiego patrioty sprzed powstania styczniowego, a przecież w latach 30. to właśnie oni interweniowali w Hiszpanii, gdzie toczyła się wojna domowa. To było 3-5 tys. komunistów, którzy nie walczyli o Hiszpanię, a o interesy Stalina. Nie byli patriotami, ale obcą armią występującą przeciwko II RP. Mordując i gwałcąc, walczyli z hiszpańskimi księżmi, zakonnicami i ludnością cywilną. Pozostawili po sobie jak najgorszy ślad.

Ale w Olsztynie nie tylko Dąbrowszczacy wywołują emocje. Wciąż nieznany jest los ulic, którym patronują Marian Gotowiec i Stefan Poznański, byli profesorowie olsztyńskiej uczelni. W tym przypadku do wojewody, podobnie jak w przypadku ul. Dąbrowszczaków, trafił specjalny list od władz UWM.

pj, MZG
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (73) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. spanish #2389218 | 51.15.*.* 2 gru 2017 21:48

  Bój to jest towarzyszy ostani...posród młodego pokolenia Polaków popiera ich może z 10%, to dinozaury które przy okazji takich akcji przypominają o swoim istnieniu .Tak na marginesie to po wojnie za rządów Franco Hiszpania miala po+10 przyrostu PKB rocznie iwtedy wyszła z zacofania ibedy .W razie zwycięstwa owych 'dąbrowszczaków" strach się bać -kolektywizacja i bieda z nędzą to byłby tam dzień powszedni .Do dzis jak tak jak na Kubie .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. J Długie #2387576 | 5.172.*.* 1 gru 2017 07:56

  Dąbrowszczacy pierwsi chwycili za broń walcząc ze światowym faszyzmem a generał Walter to ówczesny Che Guevara.Generał Walter zapisał się złotymi zgłoskami walcząc z banderowcami.Poległ z bronią w rękach w mundurze polskiego generała broniąc ojczyzny.Cześć jego pamięci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do znających historię #2386173 | 37.47.*.* 29 lis 2017 20:15

  Dąbrowszczacy to tacy sami komuniści byli jak 1 MAJA i Dzień Kobiet są świętami komunistycznymi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mama #2385945 | 178.36.*.* 29 lis 2017 16:51

  Co to jest za partia razem? Chyba chodzi im o darmowa reklamę dlatego tak protestuja. I posługują się kłamstwem, bo wszelkie koszty zmiany ponosi urząd a nie mieszkańcy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Typowy Dąbrowszczak #2385327 | 188.146.*.* 29 lis 2017 05:05

  Karol Świerczewski, komunistyczny bandyta. W wojnie 1920 roku walczył przeciwko Polsce. Sowiecki generał i politruk. Po wojnie wprowadzał w Polsce sowieckie zniewolenie. Alkoholik sadysta. Szczęśliwie utłuczony w Bieszczadach . Ludzie pokroju Świerczewskiego , w tym silna armia ruskich trolli i polskich pożytecznych idiotów broni nazwy ulicy jak i olsztyńskich szubienic .

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  Pokaż wszystkie komentarze (73)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages