Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Druga linia tramwajowa ma zielone światło

2017-11-26 11:50:59 (ost. akt: 2017-11-26 11:56:02)
al. Piłsudskiego Olsztyn

al. Piłsudskiego Olsztyn

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Władze Olsztyna zatwierdziły projekt drugiej linii tramwajowej. Niektórzy się cieszą, inni już czekają na rozkopy i utrudnienia. Dlaczego tak długo czekaliśmy na zatwierdzenie projektu? Powodów jest kilka.

Umowa na projekt drugiej linii tramwajowej została podpisana w październiku 2015 roku, a więc jeszcze przed otwarciem pierwszej linii. Z kolei przetarg na na jej budowę miał być ogłoszony na przełomie maja i czerwca tego roku, jednak urzędnicy przekładali terminy kilka razy.

Dlaczego?

— W porównaniu z pierwotną wersją zmiany dotyczą sporej liczby szczegółów — tłumaczy Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta w Olsztynie. — To m.in. oświetlenie, lokalizacja nowych murów oporowych, usytuowanie skarpy. Nie miały jednak wpływu na propozycję poprowadzenia trasy. Ta zacznie się na pętli w Pieczewie i zostanie poprowadzona ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku (estakada), Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego do obecnej trasy.

Projektowanie trwało długo, bo... — ...to nie tylko przygotowanie przebiegu trasy, ale także wielu szczegółowych, niewielkich rozwiązań, które muszą zostać odwzorowane w dokumentacji — wyjaśnia Patryk Pulikowski. — Teraz kompletujemy materiały do ogłoszenia przetargu na wyłonienie wykonawcy tego zadania. Chcielibyśmy go ogłosić na przełomie listopada i grudnia.

Olsztyniacy są podzieleni.

— Czemu wszystko zacznie się zimą? — pyta pan Mateusz z Olsztyna. — Nie korzystam z tramwajów, ale boję się rozkopów, bo kierowców w tym mieście spycha się na totalny margines.

— Budowa linii tramwajowych to też remont ulic, nowe nawierzchnie, wymiana starej kanalizacji i innych urządzeń podziemnych, nowe chodniki — zauważa internauta o nicku elf. — Nie chcecie milionów złotych, to inne miasto je chętnie przygarnie. I zostaniemy ze starymi ulicami, które już się sypią, bo nie będzie za co modernizować.

Jak będzie wyglądała druga linia tramwajowa? Przy pętli na Pieczewie powstanie parking typu park&ride (parkuj i jedź), który umożliwi pozostawienie samochodu i kontynuowanie jazdy tramwajem. Na Nagórkach powstanie estakada tramwajowa, pierwszy taki obiekt w Olsztynie. Dzięki niej tramwaje nie będą blokowały przejazdu przez skrzyżowanie Krasickiego z Synów Pułku.

Na środku Wilczyńskiego powstanie też trambuspas, którym oprócz tramwajów pojadą autobusy miejskie.

Zniknie też rondo na skrzyżowaniu Piłsudskiego z Dworcową. W jego miejsce pojawi się skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną.

Jeśli chodzi o zmiany w przebiegu tras, to w rejonie skrzyżowania Krasickiego z Boegnika tory pobiegną środkiem, a zjazd zostanie przesunięty kilkadziesiąt metrów dalej za skrzyżowanie w kierunku Carrefoura.

Druga linia tramwajowa, przypomnijmy, będzie budowana od podstaw. Jej długość wyniesie ok. 8 km. Budowa ma się zakończyć do końca 2019 roku. Koszt inwestycji to około 208 mln zł. Miasto dostanie większą dotację, niż zakładano. A to dlatego, że podwyższono nam kwotę dofinansowania na projekt „Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie — trakcja szynowa” do maksymalnego poziomu, czyli 85 proc.

pj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (254) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. docho #2401175 | 83.9.*.* 19 gru 2017 19:17

  widziałem autobus z napisem tramwaj nr 3.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. humorek pierwsza klasa #2400921 | 88.156.*.* 19 gru 2017 13:57

  Park&ride ??? Ale się ubawiłem. Dla kogo?. Dla mieszkańców Barczewa,Purdy, Butryn, Dorotowa, Stawigudy? Wioskowe ludzie pedo parkować w drodze do marketów?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zuza #2399999 | 83.9.*.* 18 gru 2017 06:20

  przestańcie marudzić - CZAS wypieprzyć GRZYMOWICZA razem z tą bandąNIEUDACZNIKÓW Z RATUSZA....OJ ŻEBY NIE BYŁO ZA PÓŻNO...

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Qba #2399182 | 95.160.*.* 16 gru 2017 17:03

  Grzymowicza wsadzić w tramwaj i niech wraca na wioskę to co zrobił z Olsztyna woła o pomstę do Nieba

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. wer #2398729 | 88.156.*.* 15 gru 2017 18:44

  kto i gdzie pojedzie ta linią tramwajową?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (254)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages