środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Neony są ważniejsze niż ludzie

2017-11-22 16:00:58 (ost. akt: 2017-11-22 18:04:25)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Mózg wiotczeje. Tak w skrócie można określić stan, w jaki popada człowiek czytający uzasadnienie pisma dotyczącego wpisania olsztyńskiego dworca do rejestru zabytków. Wczoraj z wnioskiem w ręku obejrzeliśmy to, co podoba się wnioskodawcom.

Wciąż nie znamy decyzji konserwatora zabytków na temat olsztyńskiego dworca kolejowego. Znamy już jednak opinię eksperta na jego temat prof. Jana Salma (przygotował ją dla wojewódzkiego konserwatora zabytków, stwierdził w niej, że nie podejmuję się jednoznacznie określić, czy obiekt jako całość powinien zostać objęty wpisem do rejestru zabytków), a przede wszystkim mamy do dyspozycji wniosek trzech niewielkich stowarzyszeń, które chcą wpisać budynek dworca do rejestru zabytków.

Ten ostatni wnikliwie przewertowaliśmy. Wypisaliśmy co zdaniem wnioskodawców jest szczególnie cenne i ruszyliśmy sprawdzić to organoleptycznie.

Zacznijmy od tego, że dla wnioskodawców dworzec „jako, sztandarowa w swoim czasie, budowla państwowa stanowi świadectwo minionej epoki tj. okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (1945/52-1989)”. To jednak nie jest jedyny plus, jaki widzą. — Obiekt to także wartościowe dzieło artystyczne, posiadające klarowną kompozycję przestrzenną. Układ litery „L” (na wolnym planie), ustanawiający dwie czytelne pierzeje placu przed dworcem, wraz z charakterystyczną wertykalną dominantą w postaci budynku biurowego jest najbardziej udanym założeniem urbanistycznym w tej części miasta — czytamy we wniosku.

To jednak nie wszystko. Wnioskodawcy uważają bowiem budynek „za jeden z najlepszych przykładów powojennego funkcjonalizmu, stanowiącego odłam modernizmu międzynarodowego na terenie Warmii i Mazur”.
Uzbrojeni w tak solidna porcję wiedzy zatrzymujemy się w pewnej odległości od budynku. Musimy bowiem docenić, że „Fasada nie zestarzała się w swoim wyrazie, podobnym językiem architektury operują wciąż najlepsze obiekty tego typu na świecie”. To stwierdzenie daje nam siłę do zmierzenia się z kolejnym argumentem zwolenników wpisania dworca do rejestru zabytków: — Cenny jest również zestaw neonów DWORZEC KOLEJOWY i DWORZEC AUTOBUSOWY wieńczących attyki obu dworców.

Spuszczamy wzrok w dół i naszym oczom ukazuje się kolejne dworcowe cudo: — Wejście do części Dworca PKP flankowane zostało dwoma charakterystycznymi zadaszeniami betonowymi wspartymi na niezależnych od konstrukcji budynku podporach — uświadamiają nas autorzy wniosku.
Przypomnijmy, że PKP ogłosiła już przetarg na projekt nowego dworca kolejowego. Kolejarze chcą zburzyć obecny budynek, ale chce zachować pewne elementy starego dworca, które mogą mieć wartość sentymentalną. Chodzi m.in. o mozaiki zlokalizowane na ścianach w hali głównej dworca oraz zegary ścienne.

O to, co sami zobaczyliśmy, zapytaliśmy też użytkowników dworca. — Zegar jest ładny, mozaiki też mi się podobają — mówi pani Dagmara. — Nie uważam jednak, że powinno się zrobić z tego wszystkiego jakieś zabytki. Można przecież przenieść niektóre elementy. Neony, o których słyszę, że są cenne, to chyba jakieś nieporozumienie. Neon jak neon. Z roku na rok jest z tym dworcem coraz gorzej i według mnie przesadzamy z tą paranoją na temat dworca. Powinniśmy go zburzyć i wybudować nowy. Dyskusja trwa już zbyt długo — stwierdza kobieta.

— Niektóre elementy są ciekawe. Na pewno mozaiki, ale nie żadne zadaszenie wejść. To kawałek betonu — uważa pan Mateusz z Olsztyna. — To samo z neonami. Przecież to jest śmieszne! Co jeszcze wpiszemy na listę zabytków? Może chodnik przed dworcem? Nie chcę żeby tu stał jakiś zabytek, ale niektóre elementy, jak np. zegar czy może część wiat peronowych można by było przenieść na nowy dworzec.

— Nie zgadzam się z tym, że to zadaszenie nad wejściem warto chronić — mówi pani Marta.
— To tzw. cenne zadaszenie jest ciągle naprawiane — mówi Tadeusz Zaleski, który na olsztyńskim dworcu jest stałym bywalcem.
Decyzja w sprawie wpisania dworca na listę zabytków na razie nie zapadła. Ale...

— Cały czas się tworzy — zapewnia Bartłomiej Skrago, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. — Chcemy zakończyć sprawę do końca roku, ale nie możemy zapewnić, że nam się to uda. Są odpowiednie procedury. Strony w postępowaniu mogą też przedstawiać nowe dowody. Na razie musimy uzbroić się w cierpliwość.

Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (47) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ass #2382330 | 94.254.*.* 25 lis 2017 05:14

  Przeciez, odrazu burzyc, zrobcie cos madrego. Przeciez ten budynek straszy. Zrobcie taki jaki bedzie odpowiadal Dzisejszym czasa. A nie bezdomnie reprezentuja nasz dworzec idalenie Tez pewnie do zabytku wliczamy . Niedlugo zachodni przenośne glowny

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. FRO #2382295 | 83.9.*.* 25 lis 2017 00:16

  to seniorzy w podeszłym wieku, oni sami są już ludzkimi zabytkami i nie myślą postępowo tylko żyją komunistyczna przeszłością. Im się to podoba bo nic innego w modnego w świecie nie widzieli. O paszport było trudno, więc dla nich betonowa 35 letnia budowla to już zabytek. Tylko że tych komunistycznych zabytków to mamy w 3/4 Olsztynie na każdym osiedlu. Nie ośmieszajcie się już z ta dyskusja ,bo już za długo ona trwa. Dajcie już spokój i wezcie się za coś pożytecznego do roboty. Wezcie się za prawdziwe zabytki Olsztyna i okolic bo wpadają już w ruinę. Dlaczego o nich nie pamiętacie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. *** #2380839 | 188.146.*.* 23 lis 2017 11:41

  Przez to mocno naciągane wpisywanie do rejestru zabytków masa Polaków mieszka w domach-ruinach gdzie nie można przprowadzić porządnego remontu, bo naruszona zostanie bryła i wygląd "zabytku". Nie wpisujmy na tą listę dworca, bo przez następne dekady będziemy świecić oczami przed przyjezdnymi, że pierwszy kontakt z naszym miastem to śmierdząca moczem i stęchlizną rudera.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. architekt #2380795 | 188.146.*.* 23 lis 2017 11:06

   Czy może Redakcja byłaby uprzejma podać nazwiska autorów tego jakże ciekawego wniosku ? "Dokument" chyba nie jest "tajny" ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ja #2380786 | 31.0.*.* 23 lis 2017 10:57

   jeżeli ktoś w budynku dworca widzi zabytek, to obraza podstawówka, która skończył

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (47)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages