środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Zmiany w biletach komunikacji miejskiej w Olsztynie. Seniorom będzie trudniej

2017-11-20 08:45:58 (ost. akt: 2017-11-20 10:51:58)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Szykują się zmiany w taryfikatorze biletów komunikacji miejskiej. Bezpłatne przejazdy ma zastąpić 98 proc. rabat zapisywany... na karcie miejskiej. To utrudnienie dla seniorów. Zmiany mają obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

Obecne ceny biletów za korzystanie z komunikacji miejskiej oraz wysokość zniżek ustalone są uchwałą przyjętą przez Radę Miasta. Uchwała określa także, jakie grupy osób mogą korzystać z przejazdów bezpłatnych. Okazuje się, że zmianę w taryfikatorze wymuszają przepisy.

1 października 2016 r. weszła bowiem w życie ustawa związana z rozliczaniem podatku od towarów i usług. Wskutek tego od 1 stycznia 2017 r. gmina Olsztyn została zobligowana do wprowadzenia scentralizowanych rozliczeń VAT ze swoimi jednostkami organizacyjnymi. Dlatego, w celu zachowania możliwości pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z transportem miejskim, miasto musiało wprowadzić opłaty usług transportowych dla wszystkich osób korzystających z komunikacji miejskiej. Nawet tych, które dotychczas korzystały ze zwolnienia z opłat zgodnie z przepisami prawa miejscowego.

Nowa taryfa opłat za komunikację miejską zostanie wprowadzona uchwałą Rady Miasta. Zgodnie z jej założeniami, osobom korzystającym z bezpłatnych przejazdów będzie przysługiwać 98 proc. zniżka. Pozostałe 2 proc. będzie pokrywał pasażer korzystający z ulgi. Ze względu na niską cenę biletu będą one sprzedawane tylko w formie elektronicznej na minimum 30 dni. Warunkiem skorzystania z 98 proc. ulgi będzie jednak posiadanie Olsztyńskiej Karty Miejskiej. Wyjątek mają stanowić olsztynianie po 70 roku życia, posiadacze Olsztyńskiej Karty Seniora. W ich przypadku komunikacja będzie bezpłatna, a różnicę w kosztach pokryje gmina.

A to niespecjalnie podoba się olsztynianom. Zapanował informacyjny chaos.
— Gdzie można odebrać kartę seniora? — pytają internauci na naszej stronie.
— A co z takimi ludźmi jak ja, którzy mieszkają poza Olsztyna, a muszą poruszać się po mieście, żeby dojechać do lekarza. Muszę wyrabiać kartę? – dopytuje na naszej stronie internautka o nicku po 70 spoza Olsztyna.
O to, czy seniorzy po 70 roku życia muszą wyrabiać Olsztyńskie Karty Miejskie zapytaliśmy w ratuszu.

— Bezpłatne przejazdy są elementem proponowanego przez nas programu Olsztyńska Karta Seniora. Ta karta będzie elementem funkcjonującej już w naszym mieście Olsztyńskiej Karty Miejskiej i to na niej będą zapisane informacje o ulgach i przywilejach kierowanych dla seniorów — informuje Patryk Pulikowski z biura prasowego Urzędu Miasta w Olsztynie. — Aby skorzystać z programu Olsztyńska Karta Seniora trzeba będzie mieć specjalną, dedykowaną seniorom OKM. Bezpłatne przejazdy są jedynie jednym z elementów tego programu. Ta karta to również szereg zniżek i propozycji miejskich instytucji, a także prywatnych firm.
— Czyli, gdy ktoś po 70 roku życia nie ma olsztyńskiej karty miejskiej, to nie skorzysta ze zniżek? — dopytujemy.

— Tak, ponieważ całkowity brak odpłatności za przejazdy dla seniorów 70+ i niepełnosprawnych powiązany jest z programem Olsztyńska Karta Seniora — mówi Patryk Pulikowski. — Ten uruchamiany jest natomiast na Olsztyńskiej Karcie Miejskiej.

Bezpłatnie nadal będą mogły podróżować dzieci do lat czterech, funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, funkcjonariusze oolicji oraz żołnierze Żandarmerii Wojskowej.

Powiększy się także grupa osób upoważnionych do korzystania z komunikacji miejskiej z 50 proc. zniżką. Od stycznia, z ulgi będą mogły korzystać osoby represjonowane z powodów politycznych i działacze opozycji antykomunistycznej.
W nowym taryfikatorze pojawią się też bilety okresowe: trzymiesięczne i roczne. Normalny bilet trzymiesięczny będzie kosztował 240 zł, ulgowy 120 zł. Normalny bilet roczny 960 zł, a ulgowy 480 zł. Nowe bilety ze zniżką 98 procent, to miesięczny imienny i 30-dniowy, które będą kosztować 1,60 zł. Miesięczny i 30-dniowy na okaziciela – 2,60 zł

Bilet trzymiesięczny, to koszt 4,80 zł. Bilet roczny będzie kosztował 19, 20 zł.
Z 98 proc. ulgi skorzystają nie tylko seniorzy po 70 roku życia, ale też m.in. członkowie rady miasta, pracownicy i członkowie rodzin pracowników MPK pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, czy przewodniczący, zastępcy, sekretarze lub skarbnicy rad osiedli Olsztyna.

pj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (128) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. senior #2379187 | 83.9.*.* 21 lis 2017 16:46

  zostawcie nas w spokoju!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. miechu #2379125 | 217.99.*.* 21 lis 2017 15:17

  Proszę jeszcze wprowadzić obowiązkowe wizyty w urzędzie dla seniorów, aby potwierdzić czy dany senior żyje, czy może już nie i kto inny korzysta z jego zarąbistej karty seniora i co wtedy??!! obowiązkowe spotkania co tydzień!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. 123 #2379123 | 94.254.*.* 21 lis 2017 15:12

  a co z Zasłużonymi Honorowymi Dawcami Krwi spod Olsztyna

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. wp #2379112 | 176.221.*.* 21 lis 2017 14:55

  A jeszcze do włodarzy miasta Olsztyna, zostawcie nas w spokoju, wystarczy mieć dowód osobisty, który załatwić powinien wszystko. A, czy ja mieszkam w Olsztynie , czy w Iławie to mieszkam w kraju co ma na imię POLSKA.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. wp #2379105 | 176.221.*.* 21 lis 2017 14:49

  Jaka karta seniora?, żadnej karty jeszcze nie ma, dopiero dumają jak ją zrobić. A redaktor jak pisze artykuł, niech będzie dociekliwy, i dokładny, a nie aby sklecić i to co usłyszy, bez dowodów, więcej staranności.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (128)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages