Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Urodziny arcybiskupa Edmunda Piszcza

2017-11-18 15:13:36 (ost. akt: 2017-11-18 16:15:14)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Każdego roku w Olsztynie obchodzone są imieniny i urodziny arcybiskupa seniora Edmunda Piszcza. W tym roku jubilat obchodzi 88. rocznicę urodzin. Uroczysta msza święta w jego intencji odbyła się w sobotę w katedrze św. Jakuba w Olsztynie.

Arcybiskup Edmund Piszcz ma olbrzymie zasługi dla diecezji warmińskiej. Był jej pierwszym arcybiskupem metropolitą warmińskim. Diecezją administrował przez 21 lat — od 30 listopada 1985, kiedy objął kanonicznie rządy diecezją warmińską aż do 30 maja 2006 roku, kiedy dekretem papieża Benedykta XVI został odwołany z funkcji metropolity warmińskiego i przeszedł na emeryturę.

Edmund Piszcz urodził w się 17 listopada 1929 r. w Bydgoszczy. W 1948 roku wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Diecezji Warmińskiej w Olsztynie, a po maturze został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął 10 maja 1956 r. Został wikariuszem przy katedrze pelplińskiej i prefektem w tamtejszym „Collegium Marianum”, a także w liceum ogólnokształcącym. Dwa lata później rozpoczął studia z historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1962 r. uzyskał stopień doktora teologii na podstawie rozprawy „Geneza i przebieg toruńskiego Colloquium Charitativum za Władysława IV”. Rozpoczął wykłady w seminarium pelplińskim, został prefektem ds. studiów. Pełnił także obowiązki kierownika Archiwum Diecezji Chełmińskiej. W roku akademickim 1973/1974 wyjechał na stypendium naukowe do Moguncji, gdzie studiował w Instytucie Historii Kościoła, prowadzonym przez księdza profesora Josepha Lortza.

Przez wszystkie lata posługi kapłańskiej był wielkim orędownikiem porozumienia Polaków i Niemców. Za wielki wkład w „cud pojednania” między Niemcami a Polakami odebrał Federalny Krzyż Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages