Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Olsztyn obchodził Święto Niepodległości [ZDJĘCIA i FILM]

2017-11-11 14:34:46 (ost. akt: 2017-11-11 20:03:08)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Już 10 listopada koncert, tańce i wspólne robienie kotylionów zorganizowało olsztyńskie Starostwo Powiatowe. 11 listopada olsztyniacy tłumnie zgromadzili się na Placu Solidarności, aby wspólnie świętować 99 lat wolnej Polski.

Kto do tej pory marzył i nie miał gdzie, lub nie umiał zatańczyć poloneza w wigilię Święta Niepodległości mógł się tego nauczyć. Starostwo Powiatowe już po raz drugi zorganizowało poloneza dla wszystkich przybyłych tego popołudnia na Rondo Bema. Dzieci ze szkoły podstawowej w Jezioranach pełniły rolę głównych tancerzy i instruktorów. Chętnych, by podążać za nimi nie zabrakło. W pierwszej tuż za dziećmi parze tańczył sama starosta powiatu olsztyńskiego Małgorzata Chyziak z wicestarostą Andrzejem Abako. Ten drugi po imprezie z entuzjazmem zauważył - Znów nam się udało, pieśnią patriotyczną przegniliśmy chmury. Jutro przyjdzie czas na podniosłe wystąpienia i wojsko, dziś chcieliśmy odejść od martyrologii i walki i świętować niepodległość w taki bardziej zabawowy sposób.11 listopada było już faktycznie donioślej i poważniej. Oficjalne obchody zaczęło się o 11.00 w bazylice konkatedralnej w Olsztynie mszą św. w intencji ojczyzny, której przewodniczył ks. abp Józef Górzyński. Następnie oficjalna kolumna złożona z kompanii honorowych, służb mundurowych, harcerzy, organizacji kombatanckich przeszła na Plac Solidarności.

Na Jarosławie Jankowskim, który przybył tego dnia na obchody z synem pochód zrobili wielkie wrażenie. - Sam kiedyś zastanawiałem się nad służbą mundurową, niestety nie wyszło. Ale i tak rozpiera mnie duma, gdy widzę te równo sunące przepięknie odziane wojska. Aż się łezka w oku kręci. Syn podzielał entuzjazm ojca. - Ciężko go było wyciągnąć z czołgu, który stoi nieopodal, przyjechało mnóstwo wojska, można wejść do czołgu czy pobawić się w maskowanie. Mundurowi z chęcią opiekują się najmłodszymi - opowiadał.

Faktycznie cały Plac Solidarności zastawiony był różnorakimi pojazdami i wojskowym sprzętem. Każdy chętny mógł bez przeszkód wcielić się rolę wojskowego ubierając hełm czy dosiadając wojskowego quada. Niemałe kolejki ustawiały się też za tradycyjną wojskową grochówką.

Plac Solidarności był też miejscem przemówień olsztyńskich przedstawicieli władz. Przemawiali prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki oraz marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Wszyscy zgodnie podkreślili fakt, że prawdziwa, silna, niezależna Polska jest możliwy tylko przy jedności jej obywateli, nawoływali aby w słusznej sprawie potrafić wznieść się ponad podziałami, tak jak to zrobiono 99 lat temu. - Zdolność do współpracy nas chroniła - podkreślał prezydent.

Po przemówieniach przyszedł czas na składanie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny. W programie był też Apel Pamięci i salwa honorowa. - Jestem tu co roku. Niepodległość to nie jest coś co jest dane raz i na zawsze. Niestety często o tym zapominamy. Taki dzień jak ten jest momentem zadumy i refleksji nad tymi co zginęli, niosąc naszej ojczyźnie wyzwolenie. Trzeba o nich pamiętać. Wolność, pamięć i tradycja ponad wszystko - mówiła pani Maria, jedna z uczestniczek obchodów.

Fot. Przemysław Getka
11 listopada odbył się także Bieg Niepodległości.
Zobacz, jak świętowano w regionie:

Giżycko ------> KLIKNIJ


Olecko ------> KLIKNIJ


Elbląg ------> KLIKNIJ


Gietrzwałd -----> KLIKNIJ


Pisz -----> KLIKNIJ


Bisztynek -----> KLIKNIJ


Węgorzewo -----> KLIKNIJ


Nowe Miasto Lubawskie -----> KLIKNIJ


Ełk -----> KLIKNIJ


Nidzica -----> KLIKNIJ


Orzysz -----> KLIKNIJ!
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (68) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Londi #2373538 | 176.221.*.* 13 lis 2017 17:43

  Jak można wykrzykiwać hasła ksenofobiczne ,zasłaniać twarze , rzucać racę w bliźniego a na transparencie My Chcemy Boga ????? Ktoś tu naprawdę potrzebuje Boga bo wieje tu straszną obłudą i zakłamaniem

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ols #2373093 | 185.103.*.* 13 lis 2017 07:54

   A "prawdziwych Polaków" nie było? Wszyscy wyjechali do Warszawy? Nawet kibole Stomilu zamiast złożyć kwiaty w Olsztynie woleli pojechać do stolicy trochę podymić. Inna Polska tutaj, ta lepsza.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Babcia #2372614 | 178.36.*.* 12 lis 2017 11:10

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Nie widzialam zadnej kontrmanifestacji. Brak chetnych czy pieniadzy?

   1. zawoalowany ciemnogród #2372516 | 95.160.*.* 12 lis 2017 09:24

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. W niepodległym kraju -złodzieje, co pokradli kamiennice w Warszawie i oszukali Polaków na miliony dawno siedziby w pierdlu , a w Polsce są celebrytami i "POlitykami" http://dakowski.pl/index.p hp?option=com_content&task=view&id=21425 &Itemid=100 http://dakowski.pl/in dex.php?option=com_content&task=view&id= 21425&Itemid=100

   2. Zasmucony #2372478 | 88.156.*.* 12 lis 2017 07:40

    Kraj Wolny i Niepodległy to ten w którym nie stacjonują obce wojska. A u nas jak nie ZS RR to U SA. I gdzie tu ta wolność i niepodległość.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (68)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages