Absolwenci kierunku lekarskiego z UWM-u znów na podium

2017-11-08 18:30:08(ost. akt: 2017-11-08 16:31:32)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Ostatnio Wydział Nauk Medycznych UWM w rankingu resortu nauki otrzymał kategorię C — najniższą z możliwych. Władze uczelni obiecały poprawę i już tę poprawę widać. Absolwenci kierunku lekarskiego znów są w krajowej czołówce.
Dobra passa olsztyńskich absolwentów kierunku lekarskiego trwa. Na Lekarskim Egzaminie Końcowym zajęli trzecie miejsce w Polsce wśród studentów zdających taki egzamin w pierwszym terminie.

Z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie do egzaminu przystąpiło 45 absolwentów. Najniższy wynik olsztyńskiego absolwenta wynosił 112 punktów. Mimo to, jest to znacząco wyższy wynik od absolwentów pozostałych uczelni. Przed UWM w rankingu znalazły się tylko Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Dwa lata temu zajęliśmy w tym samym rankingu pierwsze miejsce. W ubiegłym roku czwarte. Poprzeczka została zatem ustawiona całkiem wysoko.

— Ważne jest to, że ten wynik się powtarza — mówi prof. Andrzej Rynkiewicz, dziekan Wydziału Lekarskiego UWM (niedawno Wydział Nauk Medycznych podzielił się na wydziały Lekarski i Nauk o Zdrowiu). — Jest też drugi element. Przez trzy lata nikt u nas nie oblał egzaminu, a do tego najsłabszym wynikiem było 112 punktów. To wcale nie mało.

Profesor dodaje, że jednym z powodów tego sukcesu są prawidłowe metody nauczania. — Te wyniki są tego najlepszym dowodem. Zarówno zawód lekarza, jak również studia są wymagające, więc następuje u nas selekcja. Niektórych studentów, niestety, nie da się „przepchnąć” — przyznaje prof. Rynkiewicz. — Mamy ogromne potrzeby kadrowe, więc kładzie się na nas nacisk, ale być może niedługo będziemy w stanie przyjmować więcej studentów. Na tle innych wypadamy jeszcze lepiej, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że u nas nie ma tak dobrej bazy, jak na starszych uczelniach.

Prof. Rynkiewicz podkreśla też zaangażowanie prof. Ryszarda Góreckiego, rektora UWM, oraz prof. Wojciecha Maksymowicza, prorektora ds. Collegium Medicum. — To, że medycyna jest w Olsztynie, to ich wielka zasługa. Podczas oficjalnego otwarcia Centrum Symulacji Medycznych rozmawiałem z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Ich wątpliwości, czy jest sens uruchamiać medycynę w Olsztynie, zostały rozwiane przez naszych studentów — podkreśla prof. Rynkiewicz.

Na naszych absolwentów czekają teraz staże i wybór specjalizacji. Wydział Nauk Medycznych powstał w 2007 roku. Kierunek lekarski ruszył rok później, w październiku. Po kolejnych dwóch latach na kierunku lekarskim uruchomiono studia anglojęzyczne. Od 2011 roku na wydziale przyznaje się stopień doktora nauk medycznych, a od 2016 stopień doktora habilitowanego.

W tym roku akademickim nastąpiły spore zmiany, bo swoją działalność rozpoczęło Collegium Medicum. To efekt podziału Wydziału Nauk Medycznych na Wydział Lekarski z kierunkiem lekarskim oraz Wydział Nauk o Zdrowiu z kierunkami pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne i dietetyka. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu studiuje obecnie 640 studentów. Z kolei na Wydziale Lekarskim jest ich 443 na formacji polskiej i 228 na formacji anglojęzycznej.

W czerwcu 2009 w strukturze wydziału znalazł się również Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Od tamtej pory szpital przechodzi nieustanną modernizację i rozbudowę, wokół niego powstaje też kampus medyczny. Jego częścią jest m.in. Centrum Medycyny Eksperymentalnej i Centrum Symulacji Medycznych. Stale powiększaną i modernizowaną bazę dydaktyczną Collegium Medicum wzbogacają i uzupełniają kliniki i oddziały w olsztyńskich szpitalach.
PJ

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gość #2461667 | 83.9.*.* 13 mar 2018 16:47

    zapraszamy studentów do pracy w dni wolne , zajazd eljan olsztyn

    odpowiedz na ten komentarz

  2. mokambo #2371664 | 67.205.*.* 10 lis 2017 23:13

    Ile $ trzeba dać żeby kupić sobie papiery lekarza na kursie anglojęzycznym ?

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Rafał #2370941 | 46.112.*.* 10 lis 2017 07:37

      Nie polecam i odmawiam od studiowania medecyny na Olsztynie. Na tym wydziale panuje hora atmosfera. Kadra akademicka nie chce pomóc w zdobywaniu wiedzy, a tylko jak najszybciej wyrzucić studenta. Studia medyczne nie mogą być trudne, to przecież jasne. Ale świetny UWM wraz ze "wspaniałą" kadrą akademicką chętnie "pomogą" w zdobywaniu wiedzy.zrobią życie studente nie możliwym podnoszą prugi na zaliczenie i tyle. Jakość kształcenia poprostu na zerowym poziomie. Głównym celem katedr jest poprostu utrudniania życia studentów. Takie wysokie wyniki egzaminu lekarskiego , to nie dzięki UWM. Większość zdolnych studentów jest załamana i sami rezygnują ze studiów lub odpadają... Te osoby nie nadają się na studiowania medycyny. Ale taki problem że później te studenty świetnie sobie radzą na innych uczelniach w Polsce, ktorem celem jest pomóc w zdobywaniu wiedzy i jak nie dziwnie zdobywają też świetne wyniki. Z dobrej i przyjaznej uczelni nie będą uciekać studenty jak z wojny. MEDECYNA NA UWM - nie polecam!!!!

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

      1. Nepota #2370346 | 88.156.*.* 9 lis 2017 09:09

        Pewnie tych niektórych studentów nie można przepchnąć z powodu braku lekarza w rodzinie...

        odpowiedz na ten komentarz

      2. profesor #2370314 | 88.156.*.* 9 lis 2017 08:04

        ...moze i tak...ale z kulturąu niego na bakier....

        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (13)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5