Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Co z jeziorami w Olsztynie? Mieszkańcy mają głos

2017-11-07 07:15:00 (ost. akt: 2017-11-06 19:22:52)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Jak zagospodarować teren wokół jezior takich jak Ukiel? Na to pytanie odpowiedzą eksperci podczas nadchodzących konsultacji społecznych. Pierwsze ze spotkań odbędzie się we wtorek, 7 listopada w olsztyńskim ratuszu. Urzędnicy zachęcają do udziału.

Ratusz jest w trakcie aktualizacji „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Olsztyna”, dużego dokumentu związanego z zagospodarowaniem przestrzennym miasta. Żeby zainteresować tematem mieszkańców, przystąpiono do ogólnopolskiego projektu „Przestrzeń dla partycypacji”. Przez udział w nim miasto chce też rozszerzyć zakres prowadzonych dotychczas konsultacji społecznych.

Temat powraca, bo spotkania z ekspertami, dyskusje i warsztaty miały się odbyć już w sobotę 14 października na Plaży Miejskiej w mobilnym punkcie konsultacyjnym. Niestety deszczowa aura sprawiła wówczas, że konsultacje odwołano.

Spotkanie miało być próbą wypracowania kompromisu pomiędzy rozbieżnymi wizjami, co do przyszłego zagospodarowania nabrzeży olsztyńskich jezior. Ważny i podkreślany jest oczywiście interes deweloperów, którzy chcą realizować różne inwestycje, ale też przyrodników chcących pozostawić tereny nadjeziorne jako niezagospodarowane, z chronionymi siedliskami. Przed zbytnią ingerencją w przyrodę przestrzegał nas jeszcze w październiku prof. Zbigniew Endler, ekolog.
— Jeśli wybudujemy tam ścieżki rowerowe, to ingerencja w przyrodę nie będzie duża. Jeśli zaś postawimy parkingi, to wytniemy spore fragmenty leśne — mówił. — A to byłoby niedobre, bo tamte tereny są zielonymi płucami miasta. Jedenaście mkw. trawnika to tlen dla tylko jednego człowieka. A już jedno 50-letnie drzewo, np. klon, to tlen dla 50 osób. Dlatego wysokiej zieleni nie możemy wyrzucać poza miasto.

Podobnego zdania jest prof. Andrzej Buszko, ekonomista.
— To teren bardzo atrakcyjny. Jezioro jest świetnie położone. Nie tylko w kontekście połączenia z miastem, ale też trasy wylotowej na Gdańsk. Można tam inwestować na szeroką skalę. Jezioro jest dosyć spore, ma też dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Ale trzeba uważać, żeby go nie przekształcić w mocno zindustrializowaną przestrzeń. Muszą być miejsca oddane w całości przyrodzie.
Mimo to prof. Buszko podkreślał: — To nie może być skansen, bo świat się zmienia i od tego nie uciekniemy. Inwestujmy, tylko z głową.

Prezydent Olsztyna 12 października polecił przeprowadzenie konsultacji społecznych. Mają one dotyczyć funkcji terenów wzdłuż olsztyńskich rzek oraz wokół jezior, które są jednym z ważniejszych elementów wpływających na jakość życia mieszkańców Olsztyna. Pierwsze ze spotkań odbędzie się już dziś o godz. 17.30 w olsztyńskim ratuszu, w sali nr 219. Następne zaplanowano na 14 listopada w Muzeum Nowoczesności Tartak Raphaelsonów. Będzie to pierwsze spotkanie warsztatowe, którego tematem wiodącym będzie otoczenie rzek. Drugie spotkanie warsztatowe odbędzie się 21 listopada w kapitanacie w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel. Temat wiodący - Otoczenie jezior Ukiel i Długiego. Spotkanie podsumowujące odbędzie się 28 listopada w siedzibie Federacji Organizacji Socjalnych przy ul. Linki 3/4. Wszystkie spotkania rozpoczną się o godz. 17.30.
Oprócz uczes
tnictwa w spotkaniach swoje wnioski można przedstawiać na forum Platformy Konsultacji Społecznych, mailowo na adres rm@olsztyn.eu lub pisemnie w kancelarii ogólnej Urzędu Miasta.

pj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (63) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kok #2370193 | 37.47.*.* 8 lis 2017 21:21

  treny wokół olsztyńskich jezior w pasie 100-150 m powinny być własnością miasta i lasów państowych

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Złomiarz #2369888 | 188.146.*.* 8 lis 2017 15:07

   I po co ta farsa z konsultacjami, uzgodnieniami itp. Grzymowiucz i tak zrobi co mu będzie najbardziej pasowało - miejmy nadzieję że nie zdąży

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. elf #2369852 | 37.47.*.* 8 lis 2017 14:00

   Nic nie robić. Niech FRO wystąpi o wpisanie jezior do rejestru zabytków. Mają już w tym doświadczenie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Ryś #2369782 | 37.47.*.* 8 lis 2017 12:24

   należy połączyć jezioro Ukiel i Kortowskie kanałem. To naprawdę duża frajda dla wodniaków. Z Kortowa na Gutkowo żaglówką lub rowerem wodnym. Dla kajakarzy szlak wodny z Gutkowa do Kortowa i dalej Kortówką do Łyny. A może jakiś stateczek z Kortowa na Gutkowo.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. tuda #2369539 | 83.9.*.* 8 lis 2017 07:15

    Ścieżki i deptaki spacerowe z ławeczkami latarniami polany z wiatami na gryla i dzikie kąpieliska to by wystarczyło , i kosze na śmieci które będą systematycznie sprzątane bo brzegi jezior są zaśmiecone aż serce boli patrząc na nasze jeziora

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (63)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages