Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Katedra odsłania swoje tajemnice

2017-11-05 15:20:00 (ost. akt: 2017-11-05 15:20:54)
katedra Olsztyn

katedra Olsztyn

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W katedrze św. Jakuba w Olsztynie powstanie niedługo krypta grobowa, w której będą chowani warmińscy arcybiskupi. Do tej pory ciała biskupów diecezjalnych składane były pod posadzką w świątyni, tuż przy murach kościoła.

Kiedyś były dwie. Śladem po nich są już tylko jasne punkty na murach po obu stronach od głównego wejścia do katedry. Wprawne oko dostrzeże też nieco inny kształt cegieł w tych miejscach. Jednak ich symetryczny układ może wskazywać, że budowniczowie obu kaplic, które powstały na początku XVIII wieku (sam kościół jest średniowieczny), zrobili to celowo. Nic bardziej mylnego. — To były wejścia do krypt grobowych — odsłania tajemnicę obu jaśniejszych punktów ma murach ks. prałat Andrzej Lesiński, proboszcz parafii św. Jakuba. — Chowani tu byli zacni mieszczanie, duchowni. Osoby zasłużone.

Obie krypty pod kaplicami zostały zbudowane prawdopodobnie w tym samym czasie, co kaplice boczne, a więc na początku XVIII wieku. Dla niektórych to spore zaskoczenie, bo wydawałoby się, że katedra to jedna bryła architektoniczna. Tak nie jest, bo o ile sam kościół i niższe kondygnacje wieży pochodzą z XIV wieku, tak kaplice powstały znacznie później, bo w 1721 roku, o czym świadczą daty widoczne na sklepieniu kopuł.

Skąd wiadomo, że pod kaplicami były krypty, a co istotniejsze — skąd wiemy, gdzie były do nich wejścia? — Z książki „Widoki z Warmii”, którą napisał Ferdinand von Quast. To był pruski konserwator zabytków — odpowiada proboszcz Lesiński. — Autor zamieścił w niej dokładne szkice, dzięki czemu wiemy, gdzie były wejścia do krypt.

Dlaczego ktoś zamurował wejścia do nich? Komu przeszkadzały krypty? Stało się to pod koniec XIX wieku na polecenie pruskiego konserwatora zabytków. — Ze względów sanitarnych nakazał zasypanie krypt we wszystkich zabytkowych świątyniach — opowiada ks. Lesiński. — Dlatego ekshumowano wszystkie ciała, kryptę zasypano piachem, a wejścia do nich zamurowano.

Dziś wydaje się, że owe względy sanitarne były tylko wymysłem, żeby ukryć prawdziwe powody likwidacji krypt. — Możemy się tylko domyślać, dlaczego to zrobiono. Być może chodziło o zatarcie śladów polskości na Warmii? — snuje przypuszczenia proboszcz Lesiński.

Jednak od 1945 roku kościół św. Jakuba pełni funkcję kościoła biskupów warmińskich, a od 1992 roku arcybiskupów warmińskich. A zgodnie z prawem kanonicznym w każdej katedrze musi być przygotowana specjalna krypta do pochówku biskupów diecezjalnych, którzy mają być chowani w swoich kościołach biskupich. I biskupi są chowani w katedrze. W kościele św. Jakuba spoczywają trzej powojenni biskupi warmińscy: Tomasz Wilczyński, który był biskupem warmińskim w latach 1956-1965, Józef Drzazga (1972-1978) i Jan Obłąk (1982-1988). Są pochowani pod posadzką tuż przy ścinach świątyni. Są tu epitafia im poświęcone.

Jedak to rozwiązanie nie jest dobre dla bezpieczeństwa i stabilności świątyni, bo każdorazowe kucie posadzki tuż przy ścianach znacznie osłabia stare mury katedry, które już dziś trzeba ściągać śrubami rzymskimi, żeby się nie rozchodziły.
Parafia św. Jakuba w Olsztynie dostała właśnie 2,2 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazur na prace rewitalizacyjne w bazylice katedralnej. — A chodzi o odtworzenie, rekonstrukcję jednej z krypt — mówi ks. Lesiński. — To będzie krypta arcybiskupów warmińskich.

Zostanie odtworzona krypta znajdująca się po lewej stronie od wejścia głównego do katedry. W krypcie będą mogły być złożone ciała 12 biskupów warmińskich. Ich trumny będą będą spoczywały na specjalnie wymurowanych ławach, których będzie sześć po obu stronach groty. A ta będzie się znajdowała około 4 m pod ziemią. Wejście do krypty będzie na zewnątrz świątyni, tak jak to było dawniej. Do krypty będzie można wejść, pomodlić się za zamarłych.

Wartość całego projektu pod nazwą „Wyeksponowanie architektonicznych i historycznych walorów katedry św. Jakuba poprzez rewitalizację obiektu” wybosi 2 mln 986 tys. zł. Z tego 2 mln 223 tys. zł stanowi dofinansowanie z RPO. — Jeszcze w tym roku chcemy ogłosić przetarg i podpisać umowę z wykonawcą — mówi ks. Andrzej Lesiński. — Prace powinny ruszyć zimą. Zakładamy, że zakończą się pod koniec przyszłego roku. Na ich czas kaplica, pod którą będzie krypta, zostanie oddzielona od reszty kościoła, tak żeby można było odprawiać nabożeństwa.
AM

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ikar #2472997 | 94.254.*.* 28 mar 2018 20:52

  Oczytany ten proboszcz.Przeczytał książkę Ferdinanda von Quasta. I bardzo dobrze, niech się rozwija. Doktorat zobowiązuje.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gm #2368106 | 88.156.*.* 6 lis 2017 10:05

  Proboszcz, w miarę upływu lat, popada w manię wielkości. Jak to mówią: koniecznie chce po sobie coś zostawić". Za czyje pieniądze? Czy ta krypta jest najważniejsza dla warmińskich świątyń? Może lepiej wyremontować coś zabytkowego?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. DONPEDRO #2367946 | 79.184.*.* 6 lis 2017 00:04

  Plebs pod chmurką a patrycjat w kościołach :-) chańba

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Qwert #2367901 | 89.228.*.* 5 lis 2017 21:50

   Prawdziwa katedra jest we Fomborku tam niech się chowają. Odnaleziono tam szczątki Kopernika (który nie był biskupem)

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. NIE #2367748 | 188.146.*.* 5 lis 2017 17:05

   2,2 mln? z całym szacunkiem do zmarłych, przypominam wolę JPII, prosta trumna w ziemi, co to ma być? co na to Franciszek? opamiętajcie się, czarno-purpurowo mafio! pokażcie gest i przekażcie te pieniądze dla potrzebujących. Ile dzieci można za to wykarmić? szkoda słów!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages