środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Samo przejście to za mało

2017-11-05 11:04:00 (ost. akt: 2017-11-05 11:05:05)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Mieszkańcy Likus niespecjalnie cieszą się z powstawania tzw. kolei aglomeracyjnej. Co prawda na ul. Jeziornej powstanie przejście pod torami, ale im chodzi o coś zupełnie innego. Przekonują, że w tej sprawie nikt ich nie słucha.

Dzięki kolei aglomeracyjnej zrewitalizowany zostanie 8-kilometrowy odcinek linii łączącej Olsztyn Główny z Gutkowem. Ma również powstać przejście pod torami na ul. Jeziornej. Cel jest jasny — przejście ma umożliwić bezpieczną i komfortową przeprawę tym, którzy zechcą odwiedzić plażę miejską idąc od strony ul. Bałtyckiej. Mieszkańcy Likus od lat zwracają uwagę na ten problem. Można było zatem zakładać, że z planów PKP się ucieszą. Nic bardziej mylnego.

— Podziemne przejście dla pieszych nie rozwiązuje naszego problemu — tłumaczy Edward Nowakowski, przewodniczący rady osiedla Likusy. — W maju odbyło się spotkanie z przedstawicielami PKP, na którym poznaliśmy ich plany. Nasze osiedle cierpi przez to, że je zamknięto. Wyjazd z plaży odbywa się tylko w jednym kierunku, a to stwarza zagrożenie. Poza tym to rozwiązanie jest zupełnie niepraktyczne. Powstają też niepotrzebne korki.

Mieszkańcy Likus chcą, żeby poza przejściem podziemnym dla pieszych umożliwić samochodom osobowym przejazd przez tory. — W tej sprawie zebraliśmy prawie 200 podpisów — mówi Edward Nowakowski. — Mieszkańcy chcą, żeby wyjazd z plaży odbywał się w końcu normalnie i żeby nie trzeba było jeździć przez Likusy. Pismo wysłaliśmy na policję, do prezydenta Olsztyna i do PKP. Od 17 lipca nie otrzymaliśmy jednak żadnej odpowiedzi. Wydanie kilku milionów złotych jedynie na tunel dla pieszych to głupota.

Ryszard Lasmanowicz, przewodniczący rady osiedla Gutkowo, jest jednak pełen optymizmu. — To dobry ruch, choć po cichu liczę na ul. Nowobałtycką — mówi. — Nie dziwię się mieszkańcom Likus, ponieważ wszyscy jeżdżą po ich osiedlu dlatego, że nie da się wyjechać przez ul. Jeziorną. Mam tylko nadzieję, że ostatecznie nie wyjdzie tak, że tylko piesi na tym zyskają. Nie wiem do końca jak kolejarze planują to załatwić od strony technicznej, ale udostępnienie przejazdu samochodom nie powinno być zadaniem trudnym. Teren jest tam dosyć wysoki.
Przy okazji nowo powstającej kolei aglomeracyjnej pojawią się też cztery nowe przystanki kolejowe o roboczych nazwach: Olsztyn Śródmieście, Olsztyn Szkoła, Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny. Do centrum miasta pociągiem szybciej dostaniemy się m.in. z Redykajn, Likus i Gutkowa. Zapewniony będzie też wygodniejszy dojazd do pracy i szkół. — Budowa nowych peronów i usprawnienie połączeń kolejowych na odcinku Olsztyn — Gutkowo i dalej do Braniewa stworzy nowe możliwości dla przewozów pasażerskich w regionie — zapewnia Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Płynniejszy ruch pociągów zapewni dobudowa drugiego toru wraz z nowym peronem Olsztyn Likusy. PKP zapewnia też, że inwestycja pozwoli m.in. zmniejszyć korki i odciążyć ruch samochodowy na ul. Bałtyckiej w Olsztynie. Opracowanie dokumentacji przedprojektowej realizowane jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wartość umowy to ponad 575 tys. zł. Wybór wariantu prac znany będzie po trzech miesiącach od podpisania umowy.
PJ

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (44) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olo #2368803 | 83.9.*.* 7 lis 2017 08:25

  To do zimnych term i lotniska w krzakach dorzucą nikomu niepotrzebną kolej aglomeracyjną. Coś ty narozrabiał Olsztynie, że jako decydentów mamy takich geniuszy?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rydz #2368714 | 81.190.*.* 6 lis 2017 23:52

  Na Likusach mieszkają same stare pierdziele (moi tesciowie rowniez) i takim zgredom nigdy nie dogodzisz.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. N #2368699 | 213.73.*.* 6 lis 2017 23:08

   Jeziorna nie nadaje się do tak dużego ruchu samochodowego. Wystarczy obserwować ile pieszych tamtędy się porusza latem... rowerzystów, rolkarzy, rodzin z wózkami. Gdzie tam jeszcze samochody? Jednokierunkowa w stronę Bałtyckiej nie wchodzi w grę, zablokowałoby to dostęp do osiedla mieszkańcom i parkingu pod wieżowcem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. MK #2368476 | 83.9.*.* 6 lis 2017 18:11

    Oj temat blisko torów. Uwagą niedługa będzie tu moderacja tak jak wątku o Dworcu Głównym.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. borek12345 #2368199 | 6 lis 2017 12:19

    Przejazd podziemny dla aut i pieszych w tym miejscu byłby idealny!!! Zrobiono to na Obiegowej, nawet będąc w biednej Bułgarii widziałem dużo takich rozwiązań, na zachodzie to standard. Zacznijmy wreszcie w tym miescie robić praktyczne rzeczy, obecnie wyjazd z plaży miejskiej w stronę osiedli prócz Dajtek jest absurdalny!!! trzeba przy stacji nawracać, nadkładając 2 km. Bezsens!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (44)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages