Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Segregacja odpadów na cmentarzu? Nie zawsze się da

2017-11-04 20:09:00 (ost. akt: 2017-11-04 20:09:37)
Na cmentarzu przy ul. Poprzecznej nie ma segregacji śmieci

Na cmentarzu przy ul. Poprzecznej nie ma segregacji śmieci

Autor zdjęcia: Paweł Jaszczanin

W ostatnich dniach cmentarz przy ul. Poprzecznej, podobnie jak wiele innych nekropolii, odwiedziły setki osób. Nie dziwi więc, że do kontenerów trafiło bardzo dużo śmieci. Problem w tym, że — niestety — nieposegregowanych.

O problemie powiadomił nas czytelnik Gazety, który na cmentarzu nie zauważył ani jednego kontenera przeznaczonego do segregacji. — Czy to znaczy, że na cmentarzach nie obowiązuje segregacja odpadów? — dopytywał. — Powinni dostawić kontenery, bo teraz wszystko trafia w to samo miejsce.

Na cmentarzu przy ul. Poprzecznej rzeczywiście próżno szukać oddzielnych pojemników na szkło czy plastik. A takie by się przydały, bo przecież nie brakuje wieńców czy zniczy, które zawierają elementy plastikowe. Koszy co prawda nie brakuje, ale trafiają tam resztki roślin, plastik, torebki foliowe czy szkło.

— Wszystkie kontenery są tutaj takie same i, prawdę mówiąc, nigdy się nie zastanawiałam, czy powinno się tutaj segregować śmieci — mówi pani Karolina, którą spotkaliśmy na cmentarzu jeszcze przed środowym świętem. — Wszystko trafia do jednego kosza, ale nie ma tutaj nieporządku. Nie wiem, czy ludzie w ogóle by te śmieci segregowali.

— Na tym cmentarzu nigdy nie widziałam segregacji — przyznaje pani Maria. — Przychodzę tutaj od lat i faktycznie jest dużo śmieci, zwłaszcza przed 1 listopada i po świętach, ale może na cmentarzach nie da się tego wszystkiego posegregować?

Czy tak jest w istocie zapytaliśmy u źródła. — Odpady cmentarne stanowią bardzo trudną do rozdzielenia mieszaninę śmieci o silnym stopniu zakopcenia i zabrudzenia parafiną — tłumaczy Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie. — Nie brakuje też elementów metalowych i plastikowych i jako takie nawet po selektywnej zbiórce nie spełniają kryteriów surowców wtórnych — wyjaśnia Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie.

Odpady organiczne to około 25-30 proc. odpadów na cmentarzu przy ul. Poprzecznej. Szkło to ok. 35 proc. odpadów. — Jest zakopcone po zniczach szklanych z różną ilością parafiny i z blaszką mocującą knot do dna oraz z metalowym wiekiem, a to dyskwalifikuje to szkło jako surowiec wtórny — dodaje Zbigniew Kot.

Wśród cmentarnych odpadów nie brakuje też plastiku. To około 20 proc. wszystkich śmieci. Ten plastik jest również zakopcony, z różną ilością parafiny i metalowymi wiekami. — Wieńce stanowiące mieszaninę plastikowych kwiatów, naturalnego świerku i drutu z różnych metali, często w plastikowej powłoce, są bardzo trudne do rozdzielenia — tłumaczy Zbigniew Kot. — A papier, którego jest około 2 proc., to głównie kartony zszywane metalowymi zszywkami. I pojawia się on zazwyczaj w święto zmarłych. Przygotowanie tych wszystkich odpadów do postaci akceptowalnej przez odbiorcę jako surowiec wtórny wiązałoby się z niewspółmiernym nakładem czasu i pieniędzy.

Zazwyczaj śmieci kumulowane na cmentarzach to pozostałości po ozdobach grobów przynoszonych przez osoby odwiedzające bliskich. — Przez pięć lat Zakład Cmentarzy Komunalnych próbował zachęcić odwiedzających do lepszej utylizacji zużytych dekoracji grobów przez podstawową segregację odpadów na organiczne i nieorganiczne — przypomina Zbigniew Kot. — Zastosowaliśmy w tym celu dodatkowe pojemniki z jednoznacznymi opisami, rozwieszaliśmy odpowiednie informacje, jak również komunikaty przy wszystkich wejściach na nasze cmentarze. Niestety żadne z tych działań nie dało rezultatu.
PJ
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jak #2368001 | 178.36.*.* 6 lis 2017 08:03

  Cmentarzowi przy poprzecznej potrzebny jest gospodarz, ale taki prawdziwy. Podczas wizyt na cmentarzach w innych miastach widać dbałość o porządek - w Olsztynie przy poprzecznej sprząta się tylko główną aleję - reszta to okropny nieporządek: połamane gałęzie po wiatrach leżą tygodniami, można się zabić, alejki nie są sprzątane. Ciekawe kiedy ktoś wystąpi do miasta o odszkodowanie, jak się przewróci i np. złamie nogę przez gałęzie. Cmentarz komunalny ? Jaki wstyd. Brak gospodarza, brak dyrektora, brak wstydu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wściekła #2367409 | 83.6.*.* 5 lis 2017 09:17

  Od lat obserwuję wejście na cmentarz od strony lasu. Gdy pada to błoto po kostki. Tak było w tym roku też. W furtce ktoś ułożył kilka płyt chodnikowych a dookoła błoto. Czy nie można było wylać asfaltu do samej furtki. Za furtką od strony lasu też czas coś zrobić. Tyle kasy biorą i nic z tym nie robią. Wstyd, wstyd wstyd w XXI wieku taki syf !!!!!!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. olsztynianin #2367371 | 89.228.*.* 5 lis 2017 07:24

  Ale wjeżdżać samochodami,zastawiać nimi alejki cmentarne i trąbić klaksonami,przez niekoniecznie inwalidów,to się da, jak się da kasę oczywiście.Ktoś kto na to pozwolił w czasie około świątecznym jest pazernym draniem.Dlatego w tym roku nie dałem do puszki ani złotówki i nie dam nigdy wiecej jak z cmentarza dalej bedą robić autostrady.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Artykuł poniżej #2367311 | 188.146.*.* 4 lis 2017 23:04

  P.Bochniarz. To w ramach Wszystkich Świętych ? Jakaś reinkarnacja ? A może ,nie daj Boże, nowy królik z kapelusza na miejsce Grzymowicza ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Fotek #2367189 | 178.235.*.* 4 lis 2017 20:18

  Trzeba było zobaczyć ile osiadłych liści było na ul.Z. Majewskiej i Paderewskiego. Jedno bagno. Szkoda, że na cmentarz w tym roku musiałem po tym deptać. Może za rok będzie lepiej. Brawo służby porządkowe.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages