Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Łynostrada miała być gotowa wiosną 2018. Ale nie będzie. Kiedy rozpoczną się prace?

2017-10-28 07:30:03 (ost. akt: 2017-10-27 22:31:26)
Łyna przy szpitalu miejskim. W tym miejsku Łynostrada ma się połączyć z parkiem Centralnym. Kiedy? Dokładnie nie wiadomo.

Łyna przy szpitalu miejskim. W tym miejsku Łynostrada ma się połączyć z parkiem Centralnym. Kiedy? Dokładnie nie wiadomo.

Autor zdjęcia: Ewa Mazgal

Ostatni wpis na profilu Łynostrady na Facebooku jest z 28 lipca. Nic dziwnego, bo nic się z nią nie dzieje. Trasa miała być gotowa wiosną 2018 roku. Jednak dopiero wiosną mają się rozpocząć prace. Miejmy nadzieję, że tak będzie.

Łynostrada to zwycięski projekt ogólnomiejski z olsztyńskiego budżetu obywatelskiego w 2015 roku. Pisaliśmy o nim wielokrotnie. Ostatni tekst ukazał się w połowie sierpnia i nosił tytuł „Ostatnia prosta przed budową olsztyńskiej Łynostrady”. — Większość prac związanych z budową nowych ścieżek ma zakończyć się w kwietniu 2018 roku, natomiast wszystkie trasy powinny być dostępne dla rowerzystów już w sierpniu przyszłego roku — powiedział wówczas Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.


Władze miasta ogłosiły przetarg na budowę nowych dróg rowerowych 11 sierpnia. Inwestycję podzielono na siedem zadań. Cztery z nich to elementy Łynostrady. — W terminie składania ofert, czyli do 29 sierpnia na trzy odcinki Łynostrady nie wpłynęła żadna oferta — mówi Patryk Pulikowski, rzecznik Urzędu Miasta. — Przetarg został rozstrzygnięty tylko na jeden odcinek tego zadania. To ścieżka rowerowa biegnąca pod tunelem przy ul. 15 Dywizji z dołączeniem do realizowanego projektu trasy rowerowej.


Co dalej? Władze chcą ogłosić nowy przetarg. — Mamy nadzieję, że prace będą mogły rozpocząć się wiosna 2018 roku i że w tym samym roku Łynostrada będzie gotowa — powiedział Pulikowski.


Przypomnijmy, że długość Łynostrady wyniesie 8,5 km, z czego 6 km biegnie przez Las Miejski. Szlak ciągnie się od osiedla Brzeziny, przez Podgrodzie, park Centralny i Las Miejski do granic Olsztyna.

— Nie martwi nas nawet to, że rozpoczęcie budowy tak się odwleka — mówi nam Paweł Klonowski, prezes stowarzyszenia Wizja Lokalna, które było jednym z autorów projektu. — Martwią nas słuchy o odchudzeniu tego projektu. Nam chodziło przede wszystkim o aspekt komunikacyjny trasy. O to, by szybko, bez korków można było przejechać przez miasto.


Klonowski dodaje, że choć Łynostrady jeszcze nie ma, to i tak do tegorocznej edycji OBO wpłynęły projekty z nią związane. Był to m.in. Łynoport kajakowy w parku Centralnym i druga strona Łynostrady. Żaden z tych projektów nie zwyciężył, ale pomysły idą jeszcze dalej. Wizja Lokalna Olsztyn, Warmińsko-Mazurski Oddział PTTK i Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Młyn zaproponowały przedłużenie trasy o kolejne 60 km. Ta pod nazwą Warmińska Łynostrada ma biec od Olsztyna przez Redykajny, Brąswałd, dalej do Bukwałdu przez Cerkiewnik, Swobodną, Dobre Miasto, Kunik, Smolajny, Urbanowo i Łaniewo do Lidzbarka Warmińskiego.

— To byłaby trasa bardziej trekkingowa, dla rowerzystów lubiących różne nawierzchnie — mówi Klonowski.Moim zdaniem

Mieszkam w sąsiedztwie Łyny, chodzę tam na spacery. Byłam między innymi na spacerze studyjnym współorganizowanym przez Urząd Miasta. O Łynostradzie pisałam wielokrotnie nie tylko z obowiązku, ale z przekonania i entuzjazmu dla tego pomysłu. Szlak rowerwo-spacerowy wzdłuż wspaniałej górskiej rzeki w środku miasta będzie (gdy tylko powstanie) świetnym miejscem. Może nawet widokowo ciekawszym niż Jezioro Długie?
Ewa Mazgal
e.mazgal@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AntyGrzym #2362245 | 88.156.*.* 29 paź 2017 09:59

  A może by tak koryto Łyny też polbrukiem wyłożyć . Albo jeszcze lepiej betonem wylać . Wtedy będzie na pewno OK

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zdziwiony #2362036 | 94.254.*.* 29 paź 2017 00:22

  Czytam komentarze,Pinokio,Arbuz,Osiol itd i tak sobie mysle ze ten z Ratusza t niezly model cos jak "Baleron","Kielbasa","Persziiing" tylko takiej wsiowej lokalnej wersji tylko ze lepszy glupek.Tak sobie mysle po jego wyczynach z "Betonem","Chodnikiem" i "Asfaltem"qaf

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Obo #2361820 | 178.235.*.* 28 paź 2017 17:26

  OBO to kiełbasa wyborcza Pinokia. Że niby wam damy kasę, że niby wam zbudujemy, że niby decydujecie o losach miasta. Łgawy program jak i jego patron.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Zniesmaczony #2361805 | 95.160.*.* 28 paź 2017 17:15

  A gdzie wygrane nowe miejsca parkingowe na ul. Leyka i ul. Hanowskiego z roku 2016? Minął ponad rok od wygranej a tu dalej nie ma ani jednego dodatkowego miejsca wybudowanego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Osiol Ratuszowy #2361794 | 94.254.*.* 28 paź 2017 17:05

  Zamrozimy Lyne i bedzie Lynostrada.Tylko ZIMA ale zawsze cos.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (23)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages