Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Sprawdź, co w 2018 roku zmieni się na olsztyńskich osiedlach

2017-10-27 13:00:25 (ost. akt: 2017-10-27 12:49:52)
Jednym ze zwycięskich projektów zintegrowanych jest zagospodarowanie plaży nad jeziorem Skanda

Jednym ze zwycięskich projektów zintegrowanych jest zagospodarowanie plaży nad jeziorem Skanda

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

We wtorek, 24 października poznaliśmy zwycięskie projekty Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Olsztynianie zadecydowali, że chcą m. in. festiwalu Burning Girl oraz budowy garaży remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Olsztyn-Gutkowo. Jakie jeszcze zmiany czekają olsztynian dzięki najnowszej edycji OBO? Zachęcamy do zapoznania się z dokładnym opisem wszystkich zwycięskich projektów.

Pod względem frekwencji była to rekordowa edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Olsztynianie oddali ponad 40 tys. głosów i zdecydowali, które z pomysłów zostaną zrealizowane w 2018 r. Poniżej prezentujemy listę tych projektów wraz z ich opisami.

Projekty zintegrowane

1. Budowa garaży remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Olsztyn-Gutkowo (3609 głosów). Koszt projektu: 300 tys. zł.

W Gutkowie znajduje się remiza Ochotniczej Straży Pożarnej. To jedyna tego typu jednostka w Olsztynie. Zajmuje budynek byłej remizy, który jest mały i zimny.
Warunki socjalne niezbędne do utrzymywania odpowiedniego stanu gotowości bojowej (na którą składa się przechowywanie i konserwacja sprzętu, szkolenia i ćwiczenia druhów) w znacznym stopniu utrudniają realizację wszystkich zadań OSP. Realizacja projektu budowy garaży w znaczny sposób usprawni funkcjonowanie jednostki, co umożliwi jeszcze szersze otwarcie się społeczność lokalną poprzez organizację zajęć związanych z tematyką bezpieczeństwa, a tym samym w większym stopniu wpłynie na integrację społeczeństwa naszego miasta.

Nikt z OSP Gutkowo nie ma wątpliwości, że nowe boksy garażowe na pewno ułatwią pracę i podniosą potencjał ich jednostki.

Strażacy OSP Gutkowo

2. Festiwal Burning Girl (2208 głosów). Koszt projektu: 300 tys. zł

Burning Girl to festiwal inspirowany festiwalem z Black Rock City z Nevady — Burning Man. To wydarzenie pełne dobrej muzyki house, szeroko pojętej sztuki, niesamowitych ludzi i pozytywnej energii. Burning Girl to także przestrzeń gier, zabaw i warsztatów, by przyjemność łączyć z rozwojem.

Imprezą towarzyszącą jest ReArt – drugie życie śmieci. Jest to sztuka w recyklingu. 7 artystów stworzy prace ze zgromadzonych śmieci, które będą przyjmowane od osób chętnych przez okres 7 tygodni. Podczas ReART będzie można podejrzeć pracę artystów i zobaczyć jak ze starych, zniszczonych rzeczy można zrobić coś pięknego. Finałowe prace zostaną zaprezentowane na Festiwalu Burning Girl.

Katarzyna Kashira Stocka

3. Zagospodarowanie plaży nad jeziorem Skanda (2101 głosów). Koszt projektu: 300 tys. zł.

Plaża wkrótce ma całkowicie się zmienić. Według założeń projektu mają na niej powstać piłkochwyty do piłki plażowej na kocowych liniach, stanowisko do naprawy rowerów oraz stały punkt poboru energii elektrycznej przy kontenerze. Teren plaży ma być też oświetlony. Oprócz tego planowane jest tam zrobienie stanowiska pryszniców zewnętrznych. Poza tym brzeg jeziora ma przejść serię zabiegów pielęgnacyjnych..
Plaża nad Jeziorem Skanda ma stać się miejscem relaksu i odpoczynku dla dorosłych i dzieci.4. Olsztyński Festiwal Teatrów Ulicznych (1751 głosów). Koszt projektu: 230 tys. zł

Olsztyński Festiwal Teatrów Ulicznych to twórcze spotkanie ze sztuką w plenerze. Przestrzenią Starówki Miejskiej przez dwa dni zawładną teatry z Polski i zagranicy, zespoły muzyczne, animatorzy i sztukmistrze. Artyści zaprezentują spektakle dla dzieci i dorosłych, a w przerwie pomiędzy nimi usłyszeć będzie można zespoły, które swoją twórczością z pewnością wpisują się w definicję sztuki. Oprócz tego starówka będzie miejscem warsztatowym – każdy będzie mógł nauczyć się chodzenia na szczudłach, żonglowania, jazdy na monocyklu, czy chodzenia po taśmie. A dla najmłodszych animatorzy przygotują masę atrakcji i zabaw, by ten weekend na zawsze zapadł w ich pamięci.

Jarmark Jakubowy

Olsztyn-Jarmark Jakubowy i Dni Olsztyna na starówce


Projekty osiedlowe

1. Osiedle Brzeziny. Budowa chodnika na ulicy Gruszowe Sady (126 głosów). Koszt projektu: 109 tys. zł

Projekt zakłada budowę chodnika o długości około 540 m na ulicy Gruszowe Sady od nr 1 do 37. Ma to poprawić bezpieczeństwo na tej ulicy. Obecnie piesi (w większości dzieci) poruszają się po jezdni, co stwarza niebezpieczeństwo potrącenia ze względu na słabą widoczność wynikającą z ukształtowania ulicy (zakręt i wzniesienie terenu). Chodnik powinien wyeliminować to zagrożenie.

Bezpieczny Olsztyn - przed


2. Osiedle Dajtki. Biblioteka Dajtki (400 głosów). Koszt projektu: 110 tys. zł

Obecny stan wizualny biblioteki na Dajtkach raczej nie zachęca do przekraczania progów biblioteki, a brak odpowiedniego sprzętu multimedialnego, który nie jest już żadnym novum i powinien być na wyposażeniu każdej placówki kulturalno-oświatowej, uniemożliwia prowadzenie zajęć na wysokim poziomie spełniającym standardy europejskie. Mając do dyspozycji odpowiednie zaplecze oraz wykwalifikowaną kadrę, biblioteka będzie mogła w pełni wykorzystywać swój potencjał i realizować swoje zadania statutowe na wysokim poziomie. Celem projektu jest więc wzrost jakości i konkurencyjności proponowanych usług oraz stworzenie optymalnych warunków do prowadzenia działalności edukacyjno-kulturalnej poprzez remont, modernizację i wyposażenie biblioteki

Biografie muzyczne i książki o drugiej wojnie światowej to moje ulubione tematy


3. Osiedle Generałów. Modernizacja chodników przy ul. Andersa 54, 56 i ul.Kutrzeby 4, 6, 8,11,13 oraz budowa miejsc postojowych przy ul. Kutrzeby 4, 6, 8, 11,13 (504 głosy), Koszt projektu: 109 895 zł.

Wymiana wyeksploatowanej nawierzchni chodników przy u. Andersa 54, 56 oraz ul. Kutrzeby 13, 11, 8, 6, 4 ma poprawić bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania przedmiotów ciągów pieszych. Budowa 19 sztuk nowych miejsc postojowych w pasie drogowym ulicy Kutrzeby przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i usprawni komunikację tą ulicą.
4. Osiedle Gutkowo. Strażacki plac zabaw (2425 głosów). Koszt projektu: 110 tys. zł.

Inwestycja polega na zagospodarowaniu terenu działki przed planowaną w przyszłości budową remizy strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Olsztyn-Gutkowo poprzez utwardzenie terenu, wykonanie drogi wjazdowej na posesję oraz budowę na tartanowej nawierzchni placu zabaw o tematyce strażackiej (ścianka wspinaczkowa, rura strażacka do zjazdu, huśtawka, drabinki).

Na ul. Malborskiej powstaje plac sportowo-rekreacyjny


5. Osiedle Grunwaldzkie. Rozbudowa toru rowerowego Pumptrack (349 głosów). Koszt projektu: 100 300 zł.

Duża popularność toru sprawiła, że jego obecna forma jest niewystarczająca. Rozbudowa toru wzbogaci możliwości użytkowania, poprawi bezpieczeństwo przy większej ilości zawodników oraz dzięki oświetleniu wydłuży okres wykorzystywania pumptrack-a szczególnie jesienią i wczesną wiosną. Z kolei możliwość podłączenia monitoringu oraz internetu poprawi atrakcyjność obiektu.
6. Osiedle Jaroty. Przedłużenie ciągu pieszo-rowerowego od ul. Kanta do Mroza jako kontynuacja wniosku realizowanego w 2015 r w ramach OBO (512 głosów). Koszt projektu: 105 tys. zł.

Zadanie wiąże się z budową ciągu pieszo-rowerowego na podbudowie betonowej w rejonie budynków przy ul. Kanta do ul. Mroza stanowiącego dokończenie wybudowanego w 2015 r w ramach OBO odcinka przedmiotowego ciągu. Obecnie ciąg pieszo-rowerowy biegnie od ulicy Kanta 11 i kończy się na wysokości budynków zlokalizowanych przy ul. Kanta 40. Pozostały odcinek na długości 175 mb, prowadzący do ulicy Mroza jest ścieżką gruntową.
7. Osiedle Kętrzyńskiego. Przebudowa podwórka pl. Konsulatu Polskiego/Warmińska na osiedlową przestrzeń publiczną (712 głosów). Koszt projektu: 102 tys. zł.

Zadanie polega na przebudowie podwórka położonego w kwartale ulic pl. Konsulatu Polskiego – Warmińska (części działek nr 76/5, 75/2, 81/3, 74, 72, 72, 68/2, 69/4 w obrębie 72) na osiedlową przestrzeń publiczną. W tej części osiedla brakuje kameralnego miejsca spotkań mieszkańców. Wybrane podwórko stanowi największy i najłatwiejszy w zagospodarowaniu (ze względu na jednolitą strukturę własnościową – grunt miejski) teren w promieniu kilku kwartałów. Obecnie podwórko jest dzikim parkingiem dla osób unikających opłat w strefie płatnego parkowania. Jednocześnie w całym obszarze dziewiętnastowiecznego śródmieścia Olsztyna, nie występuje kameralna przestrzeń publiczna dla jej mieszkańców. Sąsiedni plac Konsulatu Polskiego jest betonową pustynią wykorzystywaną jedynie na czas świąt państwowych.

Plac Konsulatu

8. Osiedle Kormoran. Siłownia od chmurką przy placu zabaw z tramwajem oraz zagospodarowanie tego terenu (100 głosów). Koszt projektu: 60 tys. zł.

Plac zabaw z tramwajem przy ulicach Dworcowej, Żołnierskiej i Wyszyńskiego jest miejscem, gdzie dzieci bardzo chętnie spędzają czas z rodzicami, babciami, dziadkami, i opiekunami. Zagospodarowanie terenu wokół placu zabaw z tramwajem ma polegać na posadzeniu kwiatów, wyrównaniu terenu oraz zakupu przyrządów do ćwiczeń dla dzieci i dorosłych.9. Osiedle Kortowo. Wymiana jezdni i chodnika przy ul. Promienistej w Olsztynie (354 głosów). Koszt projektu: 110 tys. zł.

Zadanie polegające na zdjęciu popękanej i wielokrotnie łatanej, zbudowanej z różnych materiałów nawierzchni jezdni i chodnika przy ulicy Promienistej w Olsztynie.

Dziurawy chodnik na Żeromskiego

10. Osiedle Kościuszki. Alejka spacerowa nad rzekę Łynę (330 głosów). Koszt projektu: 50 tys. zł.

Alejka spacerowa nad rzekę Łynę łączy ze sobą kilka osiedli, m.in. Osiedle Kościuszki, Osiedle Podgrodzie, Osiedle Mleczna. Codziennie korzysta z niej wielu mieszkańców w drodze do pracy bądź szkoły. Stanowi ona również doskonałe połączenie z powstającą Łynostradą. Obecnie teren ten jest zaniedbany, zarośnięty i niebezpieczny dla użytkowników. To sprawia, iż użytkownicy mają obawy przed korzystaniem z istniejącego przejścia. Bezpieczna i wygodna alejka spacerowa rozwiąże problemy mieszkańców i spacerowiczów w codziennym jej użytkowaniu.

Łyna przy szpitalu miejskim. W tym miejsku Łynostrada ma się połączyć z parkiem Centralnym. Kiedy? Dokładnie nie wiadomo.

11. Osiedle Likusy. Remont nawierzchni chodników w ciągu ul. Akacjowej i skrzyżowana z ul. Brzozową (213 głosów). Koszt projektu: 110 tys. zł.

Remont będzie polegał m. in. na usunięciu istniejących, zniszczonych nawierzchni oraz wyrównaniu i wyprofilowaniu terenu. Uszkodzone krawężniki zostaną wymienione.12. Osiedle Mazurskie. Budowa przejścia z os. Mazurskiego do przystanku przy ul. Synów Pułku (od strony ulicy Elbląskiej) (1137 głosów). Koszt projektu: 105 tys. zł.

Budowa przejścia dla pieszych od schodów przy ul. Elbląskiej (pomiędzy budynkami 99-101) do przystanku autobusowego przy ul. Synów Pułku. Budowa chodnika ( 100 m. długości, 2,5 m. szerokości) z oświetleniem.

Mieszkańcy osiedla Mazurskiego proszą władze miasta o 100 metrów chodnika.

13. Osiedle Nagórki. Siłownia klatkowa (111 głosów). Koszt projektu: 60 tys. zł.

Siłownia klatkowa, w skład której wchodzą systemy drążków oraz lin do ćwiczeń wykorzystujących ciężar własnego ciała. Siłownia ma być zlokalizowana na wysokości budynku Barcza 10.

siłownia pod chmurką

14. Osiedle Nad Jeziorem Długim. Strefa rekreacyjno-sportowa dla dzieci i młodzieży (179 głosów). Koszt projektu: 79 100 zł.

Trakt spacerowy Nad Jeziorem Długim to miejsce licznie odwiedzane przez wszystkich mieszkańców Olsztyna. Wśród spacerowiczów można spotkać całe rodziny z dziećmi w różnym wieku. Dla najmłodszych dzieci istnieje już mały plac zabaw, ale dzieci w wieku szkolnym nie mają zapewnionych takich atrakcji. Dlatego też obok miejsca gdzie ustawione są sprzęty dla najmłodszych powstanie coś dla starszych dzieci. Projekt zakłada m. in. zamontowanie zjazdu linowego, linarium, kompleksu sprawnościowego oraz kilku urządzeń do fitness.

Jezioro Długie, okolice dawnej plaży przy ulicy Przyjaźni

15. Osiedle Pieczewo. Budowa miejsc postojowych przy ul. Gębika (340 głosów). Koszt projektu: 110 tys. zł.

Zadanie ma polegać na budowie miejsc postojowych przy ul. Gębika na Osiedlu Pieczewo. Miejsce to znajduje się przy ul. Gębika pomiędzy blokami nr 13, 17, 22, 55, 55A i 71.16. Osiedle Podgrodzie. Budowa chodnika wzdłuż ul. Iwaszkiewicza wraz z miejscami parkingowymi (271 głosów). Koszt projektu: 110 tys. zł.

Projekt ma poprawić bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego wraz z ułatwieniem dostępu do przystanku komunikacji miejskiej (przystanek linii nr 128 - Gałczyńskiego) i uregulować stosunki wodne poprzez ograniczenie zalewania niecki powstałej na skrzyżowaniu ulic Iwaszkiewicza i Gałczyńskiego na wysokości budynków nr 32 i 38 (Iwaszkiewicza). Ma też poprawić dostęp do miejsc użyteczności publicznej, usług, miejsc zamieszkania poprzez budowę zatok postojowych.17. Osiedle Podleśna. Budowa chodnika w rejonie ulic Zamenhofa - Hanki Sawickiej (886 głosów). Koszt projektu: 101 tys. zł.

Wymiana nawierzchni chodnika na kostkę brukową na odcinku od ZBK ul. Zamenhofa w kierunku Szkoły Podstawowej nr 9 i placu zabaw do Przedszkola Szesnastka im. Ireny Kwintowej.18. Osiedle Pojezierze. Biblioteka nr 2 miejscem spotkań (674 głosy). Koszt projektu: 110 tys. zł.

Nowe wyposażenie i odnowiona przestrzeń sprawią, że zakres usług biblioteki znacznie się wzbogaci, a odnowione wyposażenie sprawi, że mieszkańcy będą mogli spędzać swój wolny czas w nowym estetycznym otoczeniu. Organizowane w bibliotece zajęcia literackie i plastyczne dla dzieci będą jeszcze bardziej interesujące dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu multimedialnego.

ilustracja do treści

19. Osiedle Redykajny. Plac zabaw dla dzieci (222 głosów). Koszt projektu: 110 tys. zł.

Połączenie istniejącego placu zabaw z istniejącą "siłownią pod chmurką" (z projektu OBO z 2013 r.) stworzy centrum rekreacji wypoczynku mieszkańców osiedla Redykajny. Stanowić będzie także przestrzeń spotkań, rekreacji i wypoczynku.20. Osiedle Śródmieście. Starówka Muzyczne Serce Olsztyna (274 głosy). Koszt projektu: 110 tys. zł.

Starówka Muzyczne Serce Olsztyna to cykl koncertów odbywających się w samym centrum miasta - sercu Olsztyna. Propozycją jest szerokie spektrum muzyczne od rock do szant. Muzyki, która adresowana jest do szerokiej publiczności zarówno młodszego, średniego jak i starszego pokolenia.

Starówka

Olsztyn - Widok na stare miasto z kamienicy przy ulicy Skłodowskiej.

21. Osiedle Wojska Polskiego. Spektakl „Król Lew” (1444 głosy). Koszt projektu: 110 tys. zł.

"Król Lew" opowiada o losach Simby, młodego lwa, który - oskarżony o nieumyślne zabójstwo swojego ojca, króla Lwiej Skały - zostaje skazany na wygnanie. Władzę w królestwie obejmuje Skaza, brat zmarłego władcy. Mija kilka lat. Pewnego dnia Simba spotyka dawną przyjaciółkę, od której dowiaduje się, że królestwo chyli się ku upadkowi. Młody następca tronu postanawia powrócić do dawnej ojczyzny i odzyskać zabrany mu podstępem tron. "Król Lew" to opowieść pełna emocji, kolorowych zwierząt i niespotykanych przygód.
Projekt taneczno-muzyczny "Król Lew" powstanie przy udziale tancerzy i artystów-plastyków. Dzieci, a także dorosłych.22. Osiedle Zatorze. Podwórko u Stefana (121 głosów). Koszt projektu: 110 tys. zł.

Podwórko w kwartale ulic Żeromskiego, Sienkiewicza i Jagiellońskiej zostało objęte projektem z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego w 2013 r. Niestety, ze względu na niewielkie środki, jakie były dostępne w I edycji, nie udało się zrealizować całości inwestycji, a właściwie tylko jej malej część, tj.: przygotowano projekt budowlany, zainstalowano lampę oświetleniowej, wyznaczono miejsca na trawniki oraz wykonano parking przy budynku Żeromskiego 33.
Obecnie mieszkańcy budynków przy ww. podwórku borykają się z problemem stojącej wody deszczowej pod budynkami, a wykonanie odwodnienia terenu nie jest możliwe do realizacji przez Gminę Olsztyn w normalnym trybie. Konieczne jest wykonanie odwodnienia terenu zgodnie z przygotowanym projektem budowlanym. Kolejnym etapem będzie wykonanie chodników przy budynkach Żeromskiego 32 i 33 oraz Sienkiewicza 9.23. Osiedle Zielona Górka. Budowa chodnika przy odcinku ulicy Marii Zientary-Malewskiej (80 głosów). Koszt projektu: 110 tys. zł.

Odcinek drogi przy ul. Zientary-Malewskiej ( od skrzyżowania z ulicą Zimową do skrzyżowania z ulicą Letnią) jest często uczęszczany przez pieszych. Droga ta stanowi jedyne dojście do przystanku autobusowego linii nr 116 (Karolin)- mieszkańców ( w tym młodzieży szkolnej) ulicy Zimowej, pracowników Indykpolu, jak również" działkowiczów" posiadających tutaj swoje ogródki działkowe. Z powodu braku chodnika piesi przemieszczają się tą trasą idąc brzegiem ruchliwej ulicy.
Ze względu na bardzo duży ruch samochodów zarówno osobowych jak i ciężarowych na tym odcinku, przebycie tej drogi np. przez dojeżdżające autobusem do szkoły dzieci- stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ich życia. Wybudowanie chodnika dla pieszych znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców osiedla Zielona Górka oraz innych mieszkańców Olsztyna dojeżdżających tu np. do pracy.

skrzyżowanie Cicha Zientary-Malewskiej, Olsztyn


Zdjęcia wykorzystane w artykule są ilustracją treści.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bizon #2361124 | 88.156.*.* 27 paź 2017 18:19

  Chodnik wzdłuż ul Boenigka to jakby to powiedzieć ... nie istnieje bo to coś raczej nie może być chodnikiem. Kiedy miasto w końcu go wymieni kiedy ktoś połamie sobie nogi ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. www.skupaut-olsztyn.pl #2361111 | 94.254.*.* 27 paź 2017 17:57

  tylko projekty robic,kazdy jeden po setki tysiace, to jest kasa

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kto widział Łynostradę? #2361109 | 79.184.*.* 27 paź 2017 17:55

  Proponuję opublikować listę niewykonanych lub częściowo wykonanych projektów z listy OBO i podać daty, kiedy zostały zgłoszone do realizacji. Może przed wyborami urządzimy pod ratuszem prezentację niewykonanych projektów?

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. elf #2361058 | 37.47.*.* 27 paź 2017 16:43

  17. Osiedle Podleśna. Budowa chodnika w rejonie ulic Zamenhofa - Hanki Sawickiej ??? W Olsztynie nie ma ulicy Hanki Sawickiej

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ... #2360964 | 79.184.*.* 27 paź 2017 15:01

  a od X lat nie można się doprosić o 50m chodnika między Kanta a Janowicza, kiedyś tam był rozebrali go a teraz błoto i wszystko spływa na chodnik.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (28)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages