Kolejna nowatorska operacja w szpitalu miejskim w Olsztynie

2017-10-25 18:29:49(ost. akt: 2017-10-25 16:03:54)

Autor zdjęcia: Archiwum szpitala

W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie, 23 października, odbyła się nowatorska operacja uroginekologiczna. Pacjentki z województwa warmińsko-mazurskiego mogą obecnie skorzystać z rozwiązania, dzięki któremu szybciej wrócą do zdrowia.
— Nowa metoda będzie dostępna dla każdej pacjentki, która będzie takiej pomocy wymagała — podkreśla Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

To już drugi nowatorski zabieg uroginekologiczny, który przeprowadzono w Szpitalu Miejskim w Olsztynie. Ciało obce z pęcherza moczowego usunięto minimalnie inwazyjną metodą miniendoskopii przezpęcherzowej, bez otwarcia jamy brzusznej.

Zespół pod kierunkiem prof. Marcina Jóźwika, koordynatora Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, kierownika Katedry Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przeprowadził innowacyjną operację u pacjentki, u której w pęcherzu moczowym znajdował się fragment siatki polipropylenowej.

— Przeszłam w swoim życiu wiele zabiegów, ale nigdy wcześniej tak się nie czułam. Cudownie, jeśli to adekwatne słowo w przypadku operacji — ocenia 67-letnia pani Jolanta z Olsztyna. — Ze szpitala wyszłam dzień po zabiegu i nie potrzebuję żadnych środków przeciwbólowych. Co więcej zaraz po wyjściu ze szpitala zrobiłam nawet zakupy. Czuję się dobrze i nie odczuwam żadnego bólu.
Nowatorska metoda jest ratunkiem dla pacjentek, u których zastosowano implanty polipropylenowe i u których doszło do przemieszczenia się implantu do pęcherza moczowego.

— Wiele kobiet cierpi z powodu obniżenia pęcherza moczowego i pochwy, co jest efektem ciężkiej pracy fizycznej bądź trudnych porodów. W całej Europie to schorzenie leczy się podnosząc obniżony pęcherz i pochwę wszczepiając implanty z tworzyw sztucznych, tak zwane siatki mesh — tłumaczy prof. Marcin Jóźwik. — Niekiedy zdarzają się jednak powikłania i mimo że wspomniana siatka mesh powinna leżeć pod pęcherzem, bywa niestety, że w niego wrasta. To powoduje dolegliwości bólowe i nawracające zakażenia układu moczowego. Takie powikłanie nastąpiło właśnie u tej pacjentki — dodaje profesor.

Konieczne było usunięcie ciała obcego z pęcherza. Dotychczas takie powikłanie leczono przez rozcięcie jamy brzusznej i pęcherza moczowego, po czym lekarze usuwali siatkę. Ranę pęcherza, a także brzucha, trzeba było potem zaszyć. Po takiej operacji pacjentki musiały przebywać wiele dni w szpitalu. Zaproponowana przez prof. Jóźwika minimalnie inwazyjna operacja miniendoskopii przezpęcherzowej polegała na wprowadzeniu niewielkich narzędzi bezpośrednio do pęcherza moczowego i na wycięciu siatki mesh bez otwierania jamy brzusznej i pęcherza.

— Dzięki takiej operacji pacjentki mogą wyjść ze szpitala nawet tego samego dnia i szybko wracają do zdrowia — dodaje prof. Jóźwik, który jest ekspertem i nauczycielem ginekologicznych operacji minimalnie inwazyjnych w Polsce. — W tej chwili oferujemy naszym pacjentkom kilkadziesiąt metod operacyjnych na drodze endoskopowej. Każdej z kobiet możemy zaproponować taki jej rodzaj, którego właśnie potrzebuje. Chcemy pokazać pacjentkom, że operacji nie trzeba się bać, a nad ich zdrowiem czuwa zespół profesjonalistów z ogromnym doświadczeniem. Dziś z zabiegów, które wykonuje się na całym świecie, mogą skorzystać także pacjentki z Olsztyna — dodaje profesor.

kajot

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. elka #2359824 | 79.184.*.* 26 paź 2017 13:44

    No jeśli chodzi o trudne porody, to miejski jest ekspertem. Nieważne jak duże dziecko, rodzi pani naturalnie, a jak cos nie wyjdzie, to nie ich problem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. gdzie odpowiedź na pytanie? #2359295 | 88.156.*.* 25 paź 2017 22:04

    Piejecie nad nie wiadomo czym. jak uniknąć tego zabiegu?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

  3. dawna pacjentka #2359275 | 188.146.*.* 25 paź 2017 21:51

    Gratulacje dla całego zespołu zabiegowego i Szpitala Miejskiego. Obyście nie padli ofiarą wizji pana w muszce.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Tola #2359217 | 109.241.*.* 25 paź 2017 20:57

      Mało ktorego lekarza można nazwać profesjonalista ale akurat dr Jóźwik zasługuje na słowa największego uznania. Podczas pobytu w szpitalu przekonałam się ze to naprawdę guru jeśli chodzi o ginekologie.

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

    2. No dobra #2359175 | 88.156.*.* 25 paź 2017 20:21

      ale jak ta siatka tam się znalazła???

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (6)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5