środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Warmia i Mazury z inwestycyjnym wyróżnieniem

2017-10-23 12:36:14 (ost. akt: 2017-10-23 12:38:04)

Autor zdjęcia: Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Nasz region zajął pierwsze miejsce w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2014-2016. To prestiżowe wyróżnienie dla całego województwa.

Województwo warmińsko-mazurskie zajęło pierwszą pozycję wśród wszystkich regionów w klasyfikacji wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2014-2016. Pod uwagę brane były wszystkie wydatki inwestycyjne poniesione przez poszczególne województwa w tym okresie.

Źródłem danych były sprawozdania roczne z wykonania budżetów jednostek samorządu terytorialnego, które zostały pozyskane z Ministerstwa Finansów. Autorami rankingu, na zlecenie „Wspólnoty”, są prof. Paweł Swianiewicz oraz dr Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Przy zestawieniach zostały uwzględnione wszystkie wydatki inwestycyjne budżetu województwa. W tym również wydatki współfinansowane ze środków Unii Europejskiej oraz innych źródeł zewnętrznych. Suma wydatków inwestycyjnych w latach 2014-2016 odnoszona była do liczby ludności województwa. Następnie zsumowane zostały kwoty wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na mieszkańca w poszczególnych latach i podzielone na trzy, w celu uzyskania średnich wydatków inwestycyjnych per capita z lat 2014-2016.

— Samorząd województwa stawia na zrównoważony rozwój całego regionu i to zostało dostrzeżone w krajowych rankingach — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. — Naszym celem są działania, które skierowane są przede wszystkim na wzrost gospodarczy oraz budowę nowej i modernizację istniejącej już infrastruktury. A każda dobrze ulokowana złotówka ma w przyszłości przynieść wymierne korzyści. Chociaż w dalszym ciągu nie zapominamy również o kwestiach społecznych — dodaje.

Samorządy z województwa warmińsko-mazurskiego zostały docenione również w innych zestawieniach. Na drugim miejscu wśród powiatów plasuje się powiat lidzbarski, którego średnie wydatki inwestycyjne wynoszą 653,63 zł, natomiast Olsztyn jest ósmy w kategorii miast wojewódzkich (1590,10 zł). Najwyższa lokata z Warmii i Mazur w grupie wszystkich miast powiatowych z kraju należy do Lidzbarka Warmińskiego (1048,28 zł), co dało mu 15. pozycję w rankingu.

W najbliższym czasie poziom inwestycyjny samorządów będzie znacznie wyższy, bowiem ruszają nowe przedsięwzięcia finansowane z funduszy unijnych na lata 2014-2020. Pula 1,7 mld euro z Regionalnego Programu Operacyjnego to pieniądze, które jeszcze bardziej mają zmienić oblicze województwa warmińsko-mazurskiego i zwiększyć jego potencjał. Działania samorządu skupiają się przede wszystkim na wprowadzaniu nowoczesnych technologii i podnoszeniu konkurencyjności firm m.in. poprzez inwestycje infrastrukturalne czy też kształcenie kadr.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jolka #2357242 | 5.60.*.* 23 paź 2017 17:45

  Zrównoważony rozwój to nic innego jak miejsce zamieszkania aktualnie panującego marszałka. Protas jest z Lidzbarka i przez całe swoje panowanie pchał w kasę to miasto.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. EWA #2357140 | 83.9.*.* 23 paź 2017 15:10

  Odkąd Polska weszła do UE osiedle Fałata/Oficerska nie dostało ani grosza na powstrzymanie dewastacji osiedla przez ciężarówy PWiK!!! To się nazywa "zrównoważony rozwój"???? Po mojemu to zwykła pokazowa dyskryminacja!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages