Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Szpital przyjazny ludziom

2017-10-19 18:40:00 (ost. akt: 2017-10-21 10:05:24)
Jarosław Tokarczyk, prezes grupy WM, wręczył dyrektorce szpitala pamiątkową pierwszą stronę „Gazety Olsztyńskiej”

Jarosław Tokarczyk, prezes grupy WM, wręczył dyrektorce szpitala pamiątkową pierwszą stronę „Gazety Olsztyńskiej”

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Miejski Szpital Zespolony jest najdłużej istniejącą i nieprzerwanie funkcjonującą placówką medyczną w stolicy Warmii i Mazur. Budynek szpitalny oddano do użytku 15 października 1867 roku. Dostojny jubilat tylko w ubiegłym roku przyjął 19 tys. pacjentów w 15 oddziałach.

Uroczystości 150-lecia szpitala zaczęły się wczoraj mszą świętą w bazylice konkatedralnej p.w. św. Jakuba w Olsztynie, którą celebrował metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Tuż po mszy, w murach olsztyńskiego zamku rozpoczęła się uroczysta gala. Goście uroczystości mogli wysłuchać wykładu prof. Stanisława Achremczyka traktującego o historii szpitala. Uczestnicy gali obejrzeli też film przybliżający działalność tej zacnej placówki, która w 15 oddziałach rocznie może przyjąć prawie 20 tys. pacjentów, a w poradniach specjalistycznych 45 tys. pacjentów.

Zasłużonym dla szpitala wręczono odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia” przyznane przez ministra zdrowia. Były też specjalne wyróżnienia od dyrekcji.Sympatycznym prezentem okazał się koncert kwartetu smyczkowego. Jak przystało na dostojnego jubilata, Pracownicy dostojnego jubilata i zaproszeni goście mogli spróbować fantastycznego urodzinowego tortu.

Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektorka szpitala miejskiego przypomniała nam tuż przed uroczystością: — Szpital jest bardzo ważny dla mieszkańców Olsztyna. Wszystkie oddziały zaspokajają potrzeby naszych pacjentów. Robimy wszystko, żeby nasz szpital był przyjazny ludziom. On zawsze był, jest i będzie ważny dla miasta.

Jej słowa potwierdza prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz: To szpital bliski pacjentom. Nie tylko mieszkańcom Olsztyna, ale też przyjezdnym. Ma wiele osiągnięć i jest na czele różnych rankingów. Nie tylko jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, ale też o organizację pracy. Jest też zawsze wspomagany przez miasto.

Podczas gali Jarosław Tokarczyk, prezes grupy WM wydającej "Gazetę Olsztyńską", wręczył też dyrektorce szpitala miejskiego pamiątkową, pierwszą stronę Gazety.

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie — pomimo starych murów — to nowoczesny i dobrze zarządzany ośrodek osiągający medyczne sukcesy. Historia placówki to historia mieszkańców Warmii i Mazur, opowieści o determinacji, ludzkiej pasji i wytrwałości w dążeniu do celu. Miejski Szpital Zespolony to miejsce, gdzie najważniejszy jest człowiek. Szpital jest też ekspertem w pozyskiwaniu dotacji, bo w latach 2005-2014 na realizację różnych projektów otrzymał 19 mln złotych. 7 mln zł szpital pozyskał z funduszy EOG i funduszy norweskich w latach 2014–2017.Szpital zbudowano według projektu diecezjalnego architekta z Kolonii Vinzenza Statza. Prace trwały trzy lata (od 1864 do 1867 roku), czyli cztery sezony budowlane. Pierwszych pacjentów przyjęto 15 października 1867 roku. Dzienny pobyt w szpitalu kosztował wówczas pacjenta pięć srebrnych groszy. W pierwszym roku działalności szpital przyjął 34 chorych, ale już w dziesięciu następnych rocznie leczyło się tu od 27 do 93 chorych. Szpital mógł funkcjonować dzięki licznym legatom, a produkty żywnościowe dostarczało własne gospodarstwo znajdujące się przy obecnej ulicy Mariańskiej. Zarząd troszczył się, by szpitalowi nie brakowało pieniędzy i rzeczywiście, jak twierdzą historycy, na wszystko wystarczało.

Paweł Jaszczanin

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages