Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Na dworcu w Olsztynie będą szukać zabytku

2017-10-18 09:29:56 (ost. akt: 2017-10-18 09:32:31)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Dziś na olsztyńskim dworcu PKP dojdzie do ważnego spotkania. Przedstawiciel konserwatora zabytków wysłucha argumentów PKP oraz trzech małych stowarzyszeń, które w tym PRLowskim budynku dopatrzyły się zabytku.

Wygląda na to, że powoli zbliżamy się do rozstrzygnięcia tego, czy postawiony w 1971 roku dworzec będzie zabytkiem. Przypomnijmy, że przeciwko temu są mieszkańcy Olsztyna, radni i rady olsztyńskich osiedli. Konserwator ma jednak twardy orzech do zgryzienia, bo do tej pory dworzec pozostawał poza zainteresowaniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Aby dopełnić procedur konserwator musiał najpierw zebrać dokumentacje techniczną, a to była czasochłonna procedura, bo właścicielami dworca są trzy spółki kolejowe i jeden właściciel prywatny. Materiały przesłano do prof. Jana Salma z Politechniki Łódzkiej, który na zlecenie WUOZ ma przygotować opinię dotyczącą wartości architektonicznej obiektu. Tę poznamy do końca października.

W niedawnej rozmowie z Gazetą Olsztyńską rzecznik WUOZ, Bartłomiej Skrago, prognozował, że decyzja zapadnie w połowie listopada. Nie będzie jednak ostateczna.
— Od decyzji wojewódzkiego konserwatora przysługuje jeszcze odwołanie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który wyda ostateczną decyzję bądź skieruje sprawę do ponownego rozpatrzenia. — mówił.
Olsztyńscy radni jednoznacznie opowiedzieli się przeciwko wpisaniu budynku dworca do rejestru zabytków (za był radny Krzysztof Kacprzycki, a Danuta Ciborowska wstrzymała się od głosu). )
— Objęcie ochroną konserwatorską dworca jest w sprzeczności z interesem miasta i może na wiele lat uniemożliwić działania inwestycyjne, pozostawiając obiekt w stanie postępującej degradacji i bez realnej perspektywy zmian — mówił nam radny Łukasz Łukaszewski, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

W naszej sondzie zamieszczonej na gazetaolsztynska.pl za budową nowego dworca opowiedziało się 86 proc. głosujących. W podobnym tonie wypowiadają się też rady olsztyńskich osiedli. Ich przewodniczący spotkali się niedawno w ratuszu. Efektem spotkania są uchwały dotyczące peerelowskiego dworca, które podejmują poszczególne rady.
— Nie słyszałam ani jednego głosu naszych mieszkańców, by ten obiekt wpisać na listę zabytków — mówi Elżbieta Osenkowska, szefowa rady osiedla Podleśna. — Należy nam się ładny dworzec nowej generacji, dodatkowo z kładką dla pieszych biegnącą na Zatorze. Uważam, że zabytkiem był stary dworzec, a działania tych, którzy chcą wpisu do rejestru obecny budynek, są, moim zdaniem, bzdurne. Osenkowska zaznacza, że kładka dla mieszkańców jest niezbędna (PKP twierdzi, że nie da się jej zbudować przy zachowaniu obecnego budynku). — O tej kładce mówiło się już wtedy, kiedy miałam kilka lat. Nie obawiam się, że nowy dworzec będzie blaszaną budą. Nawet nie biorę tego pod uwagę — dodaje Elżbieta Osenkowska.

Za budową nowego dworca jest też Rada Osiedla Kętrzyńskiego. — Obecny budynek w żadnym wypadku nie może być zabytkiem — stwierdził w rozmowie z nami jej przewodniczący Ryszard Szymański. — Dworzec kolejowy nie przedstawia wartości zabytkowej. To nie jest zabytek, tylko jakaś poczwara, relikt przeszłości. Moim zdaniem wszystkie Rady Osiedli powinny podjąć uchwałę za zburzeniem obecnego dworca, bo miasto wojewódzkie musi mieć nowy dworzec.

pjPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (101) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. marcin #2353948 | 94.254.*.* 19 paź 2017 07:04

  W tajim razie zapraszam WKZ z ekipą archeologów do szipki dziadka, lata okolo 1970 , deski, azbsrowy dacch, brak.posadzki (Zapewne da się odkopać jakieś cenne artefakty z epoki.. typu schodzone filce, części od.komarka itp.).. Żenujące co się w tym kraju dzieje, jak ma nie być długu jak kasa leci na takie rzeczy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. jok #2353940 | 37.47.*.* 19 paź 2017 06:43

   Co w tym budynku jest zabytkowego? Tu widać tylko wykorzystywanie kulawego prawa przez jakiś "społeczników". Lepiej nie kupuj w Olsztynie niczego co ma więcej niż 25 lat!! Bo możesz mieć zabytek. Jak się jakiemuś społecznikowi przyśni.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. gad #2353910 | 73.224.*.* 19 paź 2017 04:39

    " To najbrzydszy zabytek jaki widzialem", stwierdzil nie tak dawno niejaki Mielnicki - gazetowy filozof. Jak widac, sporo tam jemu podobnych. Ta dzisiejsza wypocina jest kolejnym przykladem, ze miernoty maja sie dobrze

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. akoo #2353906 | 31.2.*.* 19 paź 2017 03:53

    Po usunięciu szkaradnych reklam, sztucznie i niezgodnie z projektem przyklejonych prywatnych budek i zwykłym wyczyszczeniu i odnowieniu umyciu będzie jak... po dotacji. ;)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Stały bywalec dworca #2353851 | 188.146.*.* 18 paź 2017 21:42

    Pani Czesia z dworca to jedyny zabytek

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (101)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages