środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Z dworca przez centrum do Gutkowa. Kolej aglomeracyjna powstanie w Olsztynie! [MAPKA]

2017-10-17 13:51:56 (ost. akt: 2017-10-17 15:50:04)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Cztery nowe przystanki w mieście i dodatkowe przejście pod torami, to zakładane efekty rewitalizacji linii kolejowej z Olsztyna do Gutkowa. Umowy podpisane przez PKP są pierwszym krokiem do uruchomienia w stolicy województwa tzw. kolei aglomeracyjnej.

W planach jest rewitalizacja 8-kilometrowego odcinka linii łączącej Olsztyn Główny z Gutkowem. Budowa czterech przystanków kolejowych – o roboczych nazwach Olsztyn Śródmieście, Olsztyn Szkoła, Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny, znacznie poprawi mieszkańcom dostęp do kolei. Pociągiem szybciej będzie można dostać się m.in. z osiedli Redykajny, Likusy i Gutkowo do centrum miasta. Zapewniony będzie także wygodniejszy dojazd do pracy i szkół z sąsiednich gmin.

— Budowa nowych peronów i usprawnienie połączeń kolejowych na odcinku Olsztyn – Gutkowo, i dalej do Braniewa, stworzy nowe możliwości dla przewozów pasażerskich w regionie. To również ogromna szansa dla uruchomienia tzw. kolei aglomeracyjnej — mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Płynniejszy ruch pociągów zapewni dobudowa drugiego toru wraz z nowym peronem Olsztyn Likusy. Realizację tego zamierzenia ma ocenić studium wykonalności. Przejście pod torami przy ul. Jeziornej pozwoli na bezpieczną i komfortową przeprawę dla osób, które zechcą odwiedzić olsztyńską Plażę Miejską od strony ul. Bałtyckiej.

Zgodnie z planami PKP, rozwój kolei w Olsztynie ma się przyczynić do ochrony środowiska w regionie, który szczególnie zwraca uwagę na walory turystyczne. Zdaniem PKP, lepsza oferta przewozowa zachęci kierowców do korzystania z kolei. Inwestycja ma także m.in. zmniejszyć korki i odciążyć ruch samochodowy w Olsztynie na ul. Bałtyckiej.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (98) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. macx #2355876 | 188.146.*.* 21 paź 2017 19:26

  Pomysl fantastyczny, od klewek powinna biec przez olsztyn głowny i dalej. Polecam zobaczyc jak pieknie Łodz to rozwiązała

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tak #2353683 | 94.254.*.* 18 paź 2017 17:07

  Ciekawe który cieć ma taki fajny pomysł. Paranoja i porażka, ale co tam termy+tramwaje+lotnisko+kolej miejska i będzie ha, ha, ha, ha.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. xyz #2353589 | 81.190.*.* 18 paź 2017 14:40

  nastepny durny pomysl po tramwajach ,ludzie świat odjechał ,najpierw tory pozniej mieszkania domy miasta itd.. tak to działało historycznie ....budujemy tory w kierunku nie zamiszkanym i od początku asymilujemy przyszłych uzytkowników i w ten sposób kreujemy a nie wymuszamy zachowania prokomunikacyjne..

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. milosnik kolei #2353504 | 213.5.*.* 18 paź 2017 13:08

  Chwalebna inwestycja ale będzie miała sens gdyby wybudowano linie kolejowa z Dobrego Miasta do Bartoszyc przez Lidzbark Warmiński. Jezdzące tedy szynobusy w takcie co pol godziny a od Dobrego Miasta/z Braniewa co godzine/ w szczycie co 15 minut mialyby chętnych. Wystarczy spojrzec na ilosc busow jezdzących z Bartoszyc i Lidzbarka Warmińskiego do OLsztyna. Z reszta wojewodztwo powinno zastanowic sie nad budowa kolei regionalnej tak aby wszystkie miasta przynajmniej powiatowe mialy polaczenia kolejowe z Olsztynem Elblagiem czy Ełkiem. Aby to spelnic nalężłoby odbudować linię Gołdap Węgorzewo zrewitalizować linię Węgorzewo Kętrzyn, Gołdap= OLecko, Czerwonka Ełk przez Mrągowo. i zastonowić się nad budową lini obwodowej wokół Olsztyna tak aby szynobusy dojeżdżające do Olsztyna z różnych kierunków wjeżdżały na tę trasę dając częstotliwość co 15 minut. Trzeba patrzeć całościowo a nie tylko fragmentarycznie tak aby zapowiadana inwestycja miała sens.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. w następnej kolejności #2353500 | 37.47.*.* 18 paź 2017 12:59

   powinny powstać przystanki: 1. Słoneczny Stok, 2. przy wiadukcie na ul. Towarowej, 3. przy Michelin, 4. na Tracku

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (98)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages