Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Jak zagospodarować teren wokół jeziora Ukiel?

2017-10-16 10:05:50 (ost. akt: 2017-10-16 10:13:31)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Jak zagospodarować teren wokół jezior takich jak Ukiel? Na to pytanie mieliśmy poznać odpowiedzi w sobotę na plaży miejskiej. Miały być konsultacje, opinie ekspertów i dobra zabawa, ale plany organizatorów pokrzyżowała pogoda.

Olsztyński Urząd Miasta jest w trakcie aktualizacji „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Olsztyna”, dużego dokumentu związanego z zagospodarowaniem przestrzennym miasta. Żeby zainteresować tematem mieszkańców, miasto przystąpiło do ogólnopolskiego projektu „Przestrzeń dla partycypacji”. Dzięki temu otrzymało wsparcie merytoryczne i finansowe.

Z pomocą ekspertów z dziedziny planowania przestrzennego i partycypacji obywatelskiej przygotowano konsultacje społeczne dotyczące części dokumentu związanej z zagospodarowaniem przestrzeni wokół jezior i rzek w Olsztynie. Spotkania z ekspertami, dyskusje i warsztaty miały się odbyć już w sobotę 14 października na plaży miejskiej w mobilnym punkcie konsultacyjnym. Niestety deszczowa aura sprawiła, że spotkanie odwołano.

Konsultacje miały być próbą wypracowania kompromisu pomiędzy rozbieżnymi wizjami, co do przyszłego zagospodarowania nabrzeży olsztyńskich jezior. Ważny jest oczywiście interes deweloperów, którzy chcą realizować różne inwestycje, ale też przyrodników chcących pozostawić tereny nadjeziorne jako niezagospodarowane, z chronionymi siedliskami.

Prof. Zbigniew Endler, ekolog, przestrzega przed zbytnią ingerencją w przyrodę.
— Jeśli wybudujemy tam ścieżki rowerowe, to ingerencja w przyrodę nie będzie duża. Jeśli zaś postawimy parkingi, to wytniemy spore fragmenty leśne. A to byłoby niedobre, bo tamte tereny są zielonymi płucami miasta. Jedenaście mkw. trawnika to tlen dla tylko jednego człowieka. A już jedno 50-letnie drzewo, np. klon, to tlen dla 50 osób. Dlatego wysokiej zieleni nie możemy wyrzucać poza miasto. Enklawy są potrzebne w jego centrum. Nie wszystkie tereny nadają się do budowy domów. Na ul. Tuwima za Lidlem miała być niska zabudowa, a jest wysoka. Wygląda jak śródmieście. Dlatego boję się zbytniej ingerencji.
Podobnego zdania jest prof. Andrzej Buszko, ekonomista.

— To teren bardzo atrakcyjny. Jezioro jest świetnie położone. Nie tylko w kontekście połączenia z miastem, ale też trasy wylotowej na Gdańsk. Można tam inwestować na szeroką skalę. Jezioro jest dosyć spore, ma też dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Ale trzeba uważać, żeby go nie przekształcić w mocno zindustrializowaną przestrzeń. Muszą być miejsca oddane w całości przyrodzie.

Można powiedzieć, że fajnie sprzedadzą się tam np. budynki czy hotel. Ale sedno sprawy nie leży w tym, co można tam postawić. Nacisk trzeba kłaść na plan zagospodarowania przestrzennego. Olsztyn ma plusy, których jeszcze nie eksponujemy. Niepotrzebną zabudową zniszczymy ten teren bardzo łatwo. Dlatego przestrzegam przed chaotyczną zabudową.

Mimo to prof. Buszko podkreśla: — To nie może być skansen, bo świat się zmienia i od tego nie uciekniemy. Inwestujmy, tylko z głową.
pj

Jak zagospodarować tereny wokół jeziora Ukiel? To temat wielce drażliwy, bo nad jego brzegami (i innych także) spotykają się sprzeczne często interesy mieszkańców (w tym miasta), właścicieli gruntów, ekologów wreszcie. Dlatego bardzo często zwycięsko z tej plątaniny interesów wychodzą krzaki, które gęsto porastają brzegi naszych mazurskich i warmińskich jezior.
Pewne jest jedno. Potrzebujemy dyskusji na ten temat. Dlatego bardzo się cieszę z inicjatywy prezydenta Grzymowicza, który taką dyskusję właśnie zainicjował. "Gazeta Olsztyńska" z radością udostępni łamy wszystkim, którzy chcą o tym porozmawiać. Nasz cel jest prosty. Chodzi nam o to, aby znaleźć taki kompromis, dzięki któremu wszyscy będziemy zwycięzcami.

Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. iwonkaL #2352314 | 83.24.*.* 16 paź 2017 23:20

  Ten Betoniaż chce zdłużyć Olsztyn i okraść do zera. Najpierw tramwaje, teraz likwiduje lotnisko i jeszcze chce chce sprzedać j.krzywe. No tak jak przestanie wciskać tegłupoty na wszelki wypadek trzeba napchać kolesiom kieszenie bo morda szeroka i do koryta nie odejdzie sama!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Heh #2352206 | 88.156.*.* 16 paź 2017 20:16

  Najlepiej spierdalajcie od tego jeziora jak najdalej

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jeszcze raz ! #2352083 | 188.146.*.* 16 paź 2017 17:54

  100 m od brzegów jezior i 50 metrów od brzegów rzek. Tereny przybrzeżne są dobrem publicznym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. foka #2352061 | 176.221.*.* 16 paź 2017 17:25

  Żadnego zagospodarowania, niech zostanie chociaż jedno jezioro z naturalnym brzegiem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Paweł #2352048 | 83.28.*.* 16 paź 2017 17:08

  Wyciąć caly las i zrobić betonową pustynie a do jeziora nalać szamponu i puścić bombelki i tak juz ryb nie ma i jak tak dalej pójdzie to spuszcza wode i postawią bloki szkoda gadać bo to łezka się w oku kręci jak tłusty beton z rodzina niszcza wszystko na swojej drodze

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (25)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages