środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Ten dworzec to poczwara [ZDJĘCIA]

2017-10-11 09:08:39 (ost. akt: 2017-10-14 12:13:26)
dworzec kolejowy olsztyn

dworzec kolejowy olsztyn

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Rady Osiedli są przeciwko wpisaniu budynku dworca kolejowego do rejestru zabytków. — Gdyby ten dworzec uznać za zabytek, to połowę Olsztyna moglibyśmy też wpisać na tę listę — mówią. Chcą nowego dworca i kładki na Zatorze.

Mieszkańcy Olsztyna chcą nowego dworca. Tego samego chcą wybrani przez nich radni, którzy na ostatniej sesji przytłaczającą większością opowiedzieli się przeciwko wpisaniu obecnego budynku dworca kolejowego na listę zabytków. Przypomnijmy, że jedna radna wstrzymała się od głosu, a innego zdania był tylko jeden radny.

Teraz ta fala sprzeciwu dotarła do Rad Osiedli. Ich przewodniczący spotkali się niedawno w ratuszu. Dyskutowali tam o nowym dworcu. Efektem są uchwały dotyczące peerelowskiego dworca, które podejmują poszczególne rady.
Wczoraj udało się nam porozmawiać z przewodniczącymi siedmiu Rad Osiedli. Jak się okazało, aż pięć z nich podjęło uchwałę za budową nowego dworca, a tym samym wyburzeniu pochodzącego z 1971 roku obecnego budynku. Jedna rada osiedla uznała, że nie zajmie stanowiska w tej sprawie, a w jednym przypadku nie udało się podjąć decyzji, bo po tylu samo członków rady było za wyburzeniem, przeciwko i wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy jeszcze tylko, że w naszej sondzie zamieszczonej na naszej stronie 86 proc. biorących w niej udział opowiedziało się za wyburzeniem obecnego dworca i postawieniem nowego, przyjaznego dla podróżnych budynku. Przypomnijmy też, że wpisania do rejestru zabytków budynku dworca chcą trzy niewielkie stowarzyszenia. A to blokuje rozpoczęcie prac przez PKP. W efekcie mogą przepaść przeznaczone na budowę nowego dworca pieniądze.

— Nie słyszałam ani jednego głosu naszych mieszkańców, by ten obiekt wpisać na listę zabytków — mówi nam Elżbieta Osenkowska, szefowa rady osiedla Podleśna. — Należy nam się ładny dworzec nowej generacji, dodatkowo z kładką dla pieszych biegnącą na Zatorze. Uważam, że zabytkiem był stary dworzec, a działania tych, którzy chcą wpisu do rejestru obecny budynek, są, moim zdaniem, bzdurne.

Osenkowska zaznacza, że kładka dla mieszkańców jest niezbędna (PKP twierdzi, że nie da się jej zbudować przy zachowaniu obecnego budynku). — O tej kładce mówiło się już wtedy, kiedy miałam kilka lat. Nie obawiam się, że nowy dworzec będzie blaszaną budą. Nawet nie biorę tego pod uwagę — dodaje Elżbieta Osenkowska.


Za budową nowego dworca jest też Rada Osiedla Kętrzyńskiego. — Ten budynek w żadnym wypadku nie może być zabytkiem — stwierdza w rozmowie z nami jej przewodniczący Ryszard Szymański. — Dworzec kolejowy nie przedstawia wartości zabytkowej. To nie jest zabytek, tylko jakaś poczwara, relikt przeszłości. Moim zdaniem wszystkie Rady Osiedli powinny podjąć uchwałę za zburzeniem obecnego dworca, bo miasto wojewódzkie musi mieć nowy dworzec.

Nie inaczej myślą członkowie Rady Osiedla Wojska Polskiego. — Sto procent uczestniczących na ostatnim posiedzeniu rady uznało, że obecny dworzec powinien zostać zburzony, a w jego miejsce — kosztem i funduszami PKP — powinien zostać wybudowany nowy i funkcjonalny dworzec — mówi Wiesław Nałęcz, przewodniczący Rady.

Lucyna Koper, szefowa Rady Osiedla Dajtki, podkreśla: nasza Rada jest przeciwna wpisaniu dworca do rejestru zabytków. — Pamiętam jeszcze stary budynek dworca z murowanej cegły. I tamtego było mi żal. Tego nie — dodaje.
Za niewpisaniem budynku obecnego dworca na listę zabytków zagłosowała też Rada Osiedla Pojezierze. — Bo jeżeli dworzec jest zabytkiem, to pół Olsztyna (w tym prawie całe osiedle Pojezierze — red.) powinniśmy wpisać na taką listę, bo budynków z lat 60. i 70. XX wieku u nas nie brakuje — mówi Bogdan Gęsicki, szef Rady Osiedla Pojezierze.
mp

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (105) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sg #2349218 | 12 paź 2017 14:22

  Aplauzem głosują, jak w PRL. A prawda jest taka że pewnie Grzymek ich zaszantażował.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. www.skupaut-olsztyn.pl #2348828 | 94.254.*.* 12 paź 2017 06:25

  na razie wystarczy juz remontow i innych przebudowan

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gosc #2348810 | 202.167.*.* 12 paź 2017 00:48

  Czy ktos moze podjac decyzje w prawo lub w lewo? Po co jest prezydent miasta? Komuno wroc, przynajmniej byly jaja

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mc Pkpks #2348779 | 86.29.*.* 11 paź 2017 23:15

  Dworzec dworcem a i tak zapanuje tam spie.dolina komunikacyjna a nie zintegrowane centrum przesiadkowe.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. duszejka #2348775 | 83.9.*.* 11 paź 2017 23:06

  Uważam, że należy wyremontować i zmodernizować obecny dworzec - jest przestrzenny i ciekawy architektoniczne. Prestiż i wygląd obiektu zależy w dużej mierze od jego wielkości, a nowy dworzec ma być wielokrotnie mniejszy, barakowaty i tandetny (z płyty papierowej).

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (105)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages