Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Park Jakubowo dalej w budowie

2017-10-08 16:12:05 (ost. akt: 2017-10-08 16:19:08)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyniacy lubią Jakubowo. Tutejszy park przechodzi metamorfozę. Zdaniem niektórych jego remont trwa jednak zbyt długo, a postępu prac nie widać. Tymczasem urzędnicy zapewniają, że remont ma zakończyć się do końca roku.

Krajobraz zbliżony do księżycowego. Tak w tej chwili wyglądają alejki w Jakubowie. Czasem po placu budowy przemknie ktoś z psem. Oczywiście nielegalnie, bo oficjalnie wstęp jest wzbroniony. — Co zrobię, że mój pies boi się ludzi. Popołudniami zaglądam więc tutaj, bo mam pewność, że nikogo tutaj nie ma — mówi z przepraszającym uśmiechem starszy pan.

Nad stawem spotykamy kobietę, która karmi kaczki. Stojący obok niej mężczyzna zapewnia, że robotnicy pracują sumienie. — Tempo normalne. Mogę to potwierdzić, bo trochę w tym fachu pracowałem — zapewnia.

Nie wszyscy jednak podzielają jego opinię. Szczególnie, że park był miejscem chętnie odwiedzanym przez całe rodziny. — Prace w parku trwają zbyt długo. Mam wrażenie, że są to niekończące się roboty. Nie widać żadnego postępu. Wręcz przeciwnie. Mam wrażenie, że z dnia na dzień jest coraz gorzej — zauważa Sylwia Kowitz, mama trzymiesięcznej Urszuli i siedmioletniej Basi. — Ze starszą córką wcześniej chodziłyśmy na spacery, a teraz jest to niemożliwe. To jest park i latem powinien być otwarty — dodaje.

— Tymczasem nie dość, że nie można wejść do parku, to utrudnione jest również dojście do Lasu Miejskiego — wtrąca Aleksandra Jac, mama siedmiomiesięcznego Bartosza. — Nie rozumiem, dlaczego nie można tej inwestycji wykonywać etapami. Nie trzeba zamykać całego parku.
Trzecia z mam, którą spotkaliśmy w okolicach parku Jakubowo, też nie jest zadowolona, że jego remont trwa tak długo.

— Większość placów w okolicach Zatorza nie jest dostosowana do aktywnych i żywiołowych maluchów. A taki był plac zabaw w parku Jakubowo. Było dużo przestrzeni, a tego brakuje na osiedlowych miejscach przeznaczonych dla dzieci — mówi Wioleta Pogorzelska.

Prace rzeczywiście trwają długo. Inwestycja pod nazwą „Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego w Jakubowie” rozpoczęła się w 2014 roku. Pierwszy etap obejmował zagospodarowanie terenu wokół stawu Browarnego. Stanęły m.in. nowe ławki, ogrodzenie stawu, pojawiły się też nowe trawniki. Koszt wyniósł niemal 500 tys. zł. Początkowo inwestycję planowano wykonać z pieniędzy olsztyńskiego budżetu obywatelskiego, ale szybko okazało się, że to za mało. Miasto skorzystało zatem ze środków unijnych.

Obecnie realizowany jest drugi etap rewaloryzacji parku. Jego koszt to ponad 4,6 mln złotych, a większość, bo ponad 82 proc. pieniędzy, to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Powstaną nowe ścieżki o nawierzchni mineralnej, schody, nowe ogrodzenie stawu Browarnego. W parku pojawi się wiele nowych roślin. Staną też nowe latarnie wyposażone w czujniki ruchu. Będą miejsca postojowe, alejki dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Słowem, park ma zachwycać. Tylko kiedy? — Zakończenie prac przewidziane jest na 24 grudnia tego roku. Zadanie nie jest podzielone na etapy, ale na tę chwilę prace przebiegają zgodnie z założeniami — mówi Paweł Palczewski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Oby tylko zima nie pokrzyżowała robotnikom planów...

kajot
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WOW #2347275 | 213.73.*.* 10 paź 2017 07:35

  Wczoraj co za ruch! szok! Naliczyłem 10 pracowników, 1 wywrotkę, 1 ciagnikokoparkę, 1 maszynę.... Tylko to wszystko rozłożone na obszernym terenie...4 panów grabiło ziemię przy dużym stawku...a 5 coś robiło za płotem, tam gdzie największe dziury w ziemi

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zaqxs #2347263 | 213.184.*.* 10 paź 2017 07:24

   Od wiosny do końca wakacji prawie nic się tam nie działo.Bez potrzeby zabrano ważny park na cały sezon . Czy nikt w ratuszu nie widział, że tam się nic nie działo? Niewielki remont będzie trwał ponad pół roku.Czy ktoś rozumie i może wyjaśnić dlaczego tak długo? To jest zadanie najwyżej na dwa miesiące.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zenek #2347140 | 109.241.*.* 9 paź 2017 21:20

   Te roboty robi ZDZIT ( ul. Knosały)

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Przejedź się drogą rowerową nad Długim #2346813 | 88.156.*.* 9 paź 2017 14:31

   to zmienisz zdanie o "fajności"

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. olsztyniak #2346711 | 79.184.*.* 9 paź 2017 11:46

   Jak zwykle awantura i złosliwe komentarze . Przypominm ile było złoślwości i wymadrzania się kiedy robiono most na Długim i aleje spacerowe okalające jezioro.Potem park Centralny......A teraz tłumy zadowolonych spacerowiczów. Gnusni stetryczali złośliwcy zajmijcie się soba

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (25)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages