Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Takie rzeczy są w Olsztynie?

2017-10-07 15:33:00 (ost. akt: 2017-10-07 14:53:57)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Olsztyn jest ciekawy i warto go odkrywać. Na przykład podążając śladami znanego astronoma Mikołaja Kopernika lub szukając miejskich legend. Młodzież zna już te historyczne smaczki dzięki projektowi „Moje miasto jest ciekawe”.

— Myślę, że dziś znamy Olsztyn lepiej od starszych mieszkańców, którzy są mniej wyedukowani. Za czasów komuny edukacja na temat miasta nie była tak rozwinięta, jak obecnie — uważa Karol Korzeniewski, licealista z III LO.

I niestety ma rację, bo wciąż są mieszkańcy, którzy choć są rodowitymi olsztyniakami od dekad, nie znają swojego miasta. Teraz jednak to może się zmienić. Jednak dorosłych będą edukować dzieci. A to dzięki projektowi przewodników PTTK — „Moje miasto jest ciekawe”, który przygotowują i prowadzą przewodnicy warmińsko-mazurskiego PTTK w Olsztynie. To już ósma edycja. Początkowo w wycieczkach brali udział uczniowie podstawówek i liceów, ale już wkrótce dołączyli do nich gimnazjaliści i przedszkolaki. Bywało, że w czasie jednej edycji było ponad 60 spotkań. Postanowiłam sprawdzić, czy młodzież zna Olsztyn i dołączyłam do wycieczki, w której brali udział uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego. Nomen omen imienia Kopernika, który był tematem prelekcji.

— Nie mamy wiedzy na temat naszego miasta i nie znamy też Kopernika. Każdy wie, kim był, ale niewiele osób zna jego życiorys. Większość olsztyniaków nie kojarzy też odkryć, których dokonał w Olsztynie — przyznaje Andrzej Bobrowicz, przewodnik PTTK, któremu towarzyszę w czasie środowej wycieczki. — A tymczasem doliczyłem się 36 miejsc związanych z Kopernikiem. To na przykład tablica astronomiczna na zamku, ale też jego pomnik, tablica pamiątkowa, mural. Kopernik jest również patronem np. szpitala miejskiego, szkoły podstawowej z Gutkowa i liceum. Ośrodek Onkologiczny nosi nazwę Kopernik, jest Dom Kopernika. Jeśli ktoś chce na własną rękę szukać związanych z nim atrakcji to stworzyliśmy specjalny spis, w którym znalazły się wszystkie miejsca z nim związane. Można go znaleźć w Miejskiej Informacji Turystycznej — mówi Bobrowicz.

Przewodnicy od ośmiu lat wyszukują ciekawostki i przekazują je młodym olsztyniakom. — Przewijają się różne tematy. Od bajek, legend, po szlaki i historie związane z budynkami. Od poważnych po zabawne. Wszystko po to, by pokazać, że warto poznać miejsce, w którym żyją — dodaje Andrzej Bobrowicz.
Największa satysfakcja? Kiedy uczestnicy robią wielkie oczy, kiedy usłyszą nieznane im wcześniej fakty z życia Kopernika. — Takie rzeczy? W Olsztynie? — wykrzykują zaskoczeni. Zdarzyło się też, niestety, że młodzież była zdziwiona, że w mieście działa tak wiele miejsc związanych ze sztuką.

— Zaczynaliśmy osiem lat temu i myślę, że młodzież zna Olsztyn coraz lepiej. Cieszy, że zapamiętują informacje z naszych wycieczek. Najmłodsi mają frajdę, bo przekazują potem ciekawostki swoim rodzicom — podsumowuje Marta Kruk, przewodnik PTTK, koordynator projektu.

Zdarza się jednak, że nie wszyscy są otwarci na wprowadzenie poprawek w ich dotychczasowej wiedzy.

— Niedawno jedna babcia zapytała, co za bzdury opowiadamy dzieciom, że szukając muszelek w mieście można dojść do Hiszpanii. A to przecież fakt, bo przez Olsztyn przebiega oznakowany muszelkami szlak św. Jakuba prowadzący do hiszpańskiego Santiago de Compostella — mówi Marta Kruk.

Efektem wycieczek projektu „Moje miasto jest ciekawe” była na przykład gra planszowa „Olsztyn mnie kręci”. A już w połowie grudnia Olsztyn doczeka się kolejnej ciekawej publikacji — książki z legendami miejskimi stworzonymi przez dzieci.

kajot
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nap #2346024 | 83.6.*.* 7 paź 2017 23:46

  Jakimi wy jesteście olsztyniakami od dekad?!?! Zjechaliście się gdzieś zza buga albo na szabrowniczych wozach z kurpsiów czy kielc i jacy z was olsztyniacy?!?! Jasne że odkrywacie bo to nie jest wasza ziemia, wasza tradycja, wasze rodziny, wasza historia. To co komuna wprogramowała ludziom do mózgu było w pełni zgodne z już dawno funkcjonującymi kłamstwami. Dlatego można przeczytać takie bzdury że "Kopernika wydało polskie plemie" z ojca Nikolausa Koppernigka i matki Barbary von Watzenrode hahaha że Kopernik bronił jakoby polskiego Olsztyna i co najgorsze większość w to wierzy. Porównajcie jak Olsztyn się rozwijał w XIX wieku a jak przyspiesza dzisiaj. Bo trzeba być gospodarzem na swoim. Miejscie te swoje kurne chaty na wschodzie, tam się rządzcie i rozwijajcie ale nie zabierajcie się za nic co was przerasta.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. pavlo #2345907 | 37.47.*.* 7 paź 2017 20:06

   Ja osobiście musiałem wyjechać ażeby docenić to Miasto Docenić Olsztyn. Fakt, kierując się drogą kwestii Finansowych itp itd (mam na myśli prace, przede wszystkim Pracę) oczywiście w Olsztynie jest ciężej, inaczej. Ale Nie o to przecież tylko chodzi, Olsztyn jest piękny i bogaty Odnośnie wielu innych aspektów, aspektów których inne Miasta Polski nie posiadają. Pzdr. Ps: Od kilku lat mieszkam w Toruniu, w niedalekiej przyszłości wracam do Olsztyna.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ewa #2345818 | 88.156.*.* 7 paź 2017 17:15

   nie, nie jest ciekawe.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages