Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Wyjątkową kawiarnię w Olsztynie czeka rewolucja?

2017-10-01 09:40:00 (ost. akt: 2017-09-30 23:18:37)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Olsztyńską kocią kawiarnię już niedługo może czekać rewolucja. O zmianę dotychczasowego sposobu funkcjonowania lokalu walczą jego pomysłodawcy, czyli stowarzyszenie Club 4 Cats.

Punkt Adopcyjny Kocia Kawiarnia „Kici Caffe” w Olsztynie działa od grudnia 2016 roku. Jest to zwycięski projekt olsztyńskiego budżetu obywatelskiego 2015. Są jednak osoby, które mają zastrzeżenia, jeśli chodzi o funkcjonowanie tego miejsca.

To m. in. członkowie i sympatycy Klubu Miłośników i Hodowców Kotów Club 4 Cats. To właśnie ten klub zgłosił powstanie kociej kawiarni do OBO. Projekt zwyciężył, a władze miasta przekazały jego realizację Schronisku dla Zwierząt. Schronisko zajęło się przygotowaniem i funkcjonowaniem kociej kawiarni, współpracując z Bankiem Żywności i stowarzyszeniem Zwierzyniec Św. Franciszka. Na wykonanie projektu z budżetu obywatelskiego poszło 100 tys. zł.

Elżbieta Krywko, prezes Klubu Miłośników i Hodowców Kotów Club 4 Cats, uważa, że projekt poprzez swoje wykonanie został wypaczony. Kawiarnia, która miała być miejscem przyjaznym dla kotów i działać przez cały tydzień, czynna jest tylko w weekendy i to po południu. Koty tam nie mieszkają, tylko są dowożone.

Dlatego Krywko chce to zmienić i współprowadzić Kici Caffe. Tak, żeby była miejscem przyjaznym i dla kotów, i dla ludzi. Do walki o zmienione działanie lokalu włączyła się także radna Maja Antosik, która złożyła do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza interpelację dotyczącą funkcjonowania kociej kawiarni.

— Podejmowane są działania, aby rozszerzyć formułę funkcjonowania Punktu Adopcyjnego i tym samym włączyć do współprowadzenia Stowarzyszenie Club 4 Cats, pomysłodawców przedsięwzięcia oraz inne organizacje praw zwierząt działające na terenie Olsztyna — informuje Piotr Grzymowicz.

— Cieszę się, że te działania zostały podjęte. Ta kawiarnia to przecież miejsce przede wszystkim dla kotów. Sprawę monitoruję cały czas i mam nadzieję, że wyjaśni się ona jak najszybciej, bo wszystkim zależy na czasie — mówi Maja Antosik. — Stowarzyszenie dysponuje dużą liczbą wolontariuszy i współpracuje z innymi organizacjami prozwierzęcymi. Na ten projekt poszło 100 tys. zł i trzeba zrobić wszystko, żeby kawiarnia funkcjonowała zgodnie z pierwotnym zamysłem — podkreśla.

Co na to samo stowarzyszenie? — Ma nam zostać zaproponowane współprowadzenie kociej kawiarni. Ale wszystko zależy od tego, na czym to współprowadzenie będzie polegać. Jesteśmy bardzo ciekawi tej propozycji. Czekamy — mówi Elżbieta Krywko.

Przypomnijmy, że wcześniej o kociej kawiarni mówiła także radna Ewa Zakrzewska podczas debaty w GO TV. — Bardzo się cieszę, że nasza jednostka prowadząca kawiarnię może otrzymać wsparcie od innych organizacji. Na pewno nie jest im łatwo prowadzić lokal. Może teraz to trochę ruszy — mówi Ewa Zakrzewska. — Nie zapominajmy, że główną ideą takich miejsc jest adopcja kotów.

Do sprawy wrócimy.
EZP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. misiek #2342054 | 82.160.*.* 3 paź 2017 10:23

  ciekawe jak niewidomy z psem przewodnikiem zajdzie do takiej kawiarni He he

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. A inne projekty? #2341323 | 5.172.*.* 2 paź 2017 10:24

  Bardzo potrzebna wszystkim mieszkańcom miasta kocia kawiarnia powstała bardzo szybko. Jeszcze ważniejsza Łynostrada powstac nie może. Dlaczego?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Każdy #2341310 | 88.156.*.* 2 paź 2017 10:05

  Każdy niech to prowadzi tylko nie Krywko, bo spieprzy jak już wiele spraw.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Plakacik #2340667 | 176.221.*.* 1 paź 2017 15:44

  Czy to mysz,? Wiewiórka? Bo nie kot!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. jestem przeciwnikiem stowarzyszeń #2340601 | 83.9.*.* 1 paź 2017 14:29

  Polski Związek Wędkarski, Polski Związek Łowiecki i wiele innych gigantycznych stowarzyszeń funkcjonują w sposób uprzywilejowany na rynku. Nie wiem skąd takie przekonanie w wielu instytucjach, że jak stowarzyszenie to coś dobrego robią. Pieniądze unijne na preferencyjnych warunkach itd. Powinno się zmienić przepisy, zwiększyć kontrolę nad stowarzyszeniami i zrównać ich prawa z przedsiębiorcami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (21)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages