Szpital Dziecięcy w Olsztynie świetnie sobie radzi z rehabilitacją wzroku

2017-09-29 11:16:59(ost. akt: 2017-09-29 12:35:23)

Autor zdjęcia: WSSD w Olsztynie

Maryla Chabowska, tyflopedagog i ortoptystka, ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie otrzymała rekomendację Polskiego Towarzystwa Ortoptycznego im. Prof. K. Krzystkowej. Jest ono potwierdzeniem najwyższych standardów, jakie spełnia lekarka i używany przez nią sprzęt. — To dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt — przyznaje Maryla Chabowska. To dobra wiadomość dla olsztynian, ponieważ ponad 60 proc. dzieci wymaga rehabilitacji wzroku.
Maryla Chabowska ma wykształcenie pedagogiczne, jest też absolwentką studiów podyplomowych z tyflopedagogiki (Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie), ortoptyki (Policealna Szkoła Medyczna w Warszawie i Politechnika Śląska). W zawodzie pracuje od 10 lat, w tym od ośmiu — w szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Nieustannie podnosi kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach, konferencjach z zakresu diagnostyki i terapii widzenia.


Jej pacjentami są najczęściej dzieci z różnymi zaburzeniami widzenia, zezem, niedowidzeniem. Zwykle na taką rehabilitację kierują lekarze okuliści.
— Dzięki ścisłej współpracy z zespołem medycznym, szczycimy się — jako Poradnia Leczenia Zeza - dobrą opinią w dziedzinie rehabilitacji zaburzeń widzenia – zaznacza mgr Maryla Chabowska. — Skuteczność naszych oddziaływań potwierdzają bieżące wyniki badań oraz opinie lekarzy kierujących. Niestety, przybywa dzieci, które mają problemy ze wzrokiem. Najwięcej z nich boryka się z niedowidzeniem, zaburzeniem obuocznego widzenia. Z tego powodu dzieci mają kłopoty z nauką, czytaniem i pisaniem. Rodzice i nauczyciele doszukują się różnych przyczyn, nie wiedząc o tym, że aż ponad 60 proc. dzieci wymaga rehabilitacji narządu wzroku! Dodatkowo często dzieci późno zgłaszają się do lekarza, a to przyczynia się do tego, że jeszcze bardziej zaburza się prawidłowy rozwój widzenia — podkreśla Maryla Chabowska.

Jeśli zauważamy jakiekolwiek niepokojące objawy (np. dziecku „ucieka” oko, dziecko mruży albo pociera oko, przechyla lub obraca głowę podczas czytania, znacznie przysuwa lub oddala od oczu czytany tekst, słabo czyta, źle przepisuje z tablicy, siada za blisko ekranu telewizora czy komputera, przewraca się lub potyka, niechętnie uczestniczy w pracach stolikowych, czyli układaniu puzzli, rysowaniu, wycinaniu obrazków), jak najszybciej skonsultujmy je najpierw u lekarza okulisty w celu określenia problemu oraz dobrania najlepszej korekcji w przypadku stwierdzonej wady.
Standardowe badanie okulistyczne skupia się zazwyczaj na tzw. błędach refrakcji — krótko- czy dalekowzroczności i zajmuje się tym co widoczne (zez), zupełnie pomijając zagadnienie związane z ruchomością gałek ocznych — wyjaśnia mgr Maryla Chabowska. — Natomiast większość trudności w nauce może być spowodowane przez nieprawidłowo pracujące oczy. Kłopoty z konwergencją, akomodacją, ukryty zez, zaburzone wspólne pole widzenia, słaba ruchomość gałek ocznych czy separacja ruchów głowy i oczu — te i inne problemy nadają się do rehabilitacji.


Jeżeli dziecko ma już stwierdzoną wadę wzroku i nosi zalecone okulary, ale wciąż ma problemy z jakością widzenia, trzeba zapisać je również na badania ortoptyczne oraz ewentualną rehabilitację wzroku do ortoptysty przy gabinecie leczenia zeza.
— Bez specjalistycznej rehabilitacji nie wyćwiczymy drobnych, ale ważnych odchyleń, które przy intensywnej pracy wzrokowej w przedszkolu czy szkole dają bardzo duże utrudnienia — mówi mgr Maryla Chabowska. — Jeśli dzieci zostaną same z tymi trudnościami, ryzykujemy, ze pojawią się trudności w nauce oraz problemy natury emocjonalnej.
Także w dorosłym życiu dzieci takie będą miały utrudnienia w codziennym życiu oraz szereg ograniczeń w zakresie wyboru zawodów wymagających precyzyjnego widzenia np. architekt, pilot.
Jeśli zajmiemy się rehabilitacją wzroku we wczesnym dzieciństwie, możemy uzyskać wspaniałe efekty, ponieważ dziecko jest podatne na zmiany, mózg jest plastyczny i rehabilitacja w tym okresie ma największy sens.
— Każde dziecko, które rozpoczyna naukę w szkole, powinno przejść nie tylko badanie okulistyczne, ale również badanie ortoptyczne — nie ma wątpliwości mgr Maryla Chabowska. — Ortoptysta dysponuje innym sprzętem niż okulista. Sprzęt ten w odmienny sposób analizuje układ wzrokowy.
Warto również zadbać o profilaktykę, czyli ograniczać dziecku czas spędzony przed monitorem, bo to dla oczu intensywna praca, niewskazana zwłaszcza dla osób z krótkowzroczością. Odpoczynek dla oczu zapewnimy spędzając czas na świeżym powietrzu. Wówczas oczy mają możliwość patrzenia w dal, co daje im odprężenie.

Źródło: WSSD w Olsztynie

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. beq #2341490 | 195.136.*.* 2 paź 2017 14:31

    Bez kolejki do poradni, pracowni, na oddział wchodzi tylko handlowiec z AVON. Dlaczego to nie dziwi nikogo ?.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. pytanie i zagadka #2339487 | 88.156.*.* 29 wrz 2017 17:30

    Pytanie: gdzie przy tekście informacja, że to reklama? Zagadka: ile razy w tekście występuje fraza "mgr Maryla Chabowska" i co oznacza słowo "synonim"?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  3. ewa #2339471 | 94.254.*.* 29 wrz 2017 17:07

    Szpital Dziecięcy to jakaś peerelowska porażka. Czas oczekiwania do lekarze zatrważa. Rok to jeszcze krótko, w mojej poradni metabolicznej to dwa lata. A lekarze okropni. Koszmar.

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  4. ?? #2339456 | 89.228.*.* 29 wrz 2017 16:52

    Beznadziejny szpital, pełen aroganckich, wyniosłych pracowników. Żałośni lekarze. Każdemu rozsądnemu człowiekowi radzę trzymać się jak najdalej od olsztyńskiego szpitala dziecięcego.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  5. sdr #2339312 | 29 wrz 2017 12:56

    Kolejna paranoja gazety ! 1 osoba na całe miasto i okolicę do wiadomości gazety W Polsce tytuł lekarza zdobywa się kończąc sześcioletnie jednolite studia[a] na wydziale lekarskim uczelni medycznej

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5