Czwartek, 15 listopada 2018. Imieniny Amielii, Idalii, Leopolda

Od ponad miesiąca piją wodę z beczki

2017-09-29 07:14:00 (ost. akt: 2017-09-28 21:21:39)

Autor zdjęcia: Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Już ponad miesiąc mieszkańcy Ługwałdu, Brąswałdu i Redykajn nie mogą pić wody z kranów, bo w wodzie są bakterie. I coraz bardziej tracą cierpliwość. Są zmęczeni tą sytuacją i nie wiedzą, kiedy znowu napiją się zdrowej wody.

Mieszkańcy Ługwałdu, Brąswałdu i Redykajn chcą wiedzieć, kiedy z ich miejscowości znikną beczkowozy. Poprosili nas, żebyśmy wyjaśnili, dlaczego woda w ich kranach nadal nie nadaje się do picia. — Od 23 sierpnia, z powodu wykrycia groźnych bakterii, woda nie jest zdatna do spożycia. To już ponad miesiąc! — piszą mieszkańcy w swoich e-mailach do naszej redakcji.

— Z tego, co wiem, takie problemy przeważnie rozwiązywane są znacznie szybciej — napisał jeden z mieszkańców Brąswałdu.

Po wykryciu w wodzie bakterii grupy coli woda z ługwałdzkiego ujęcia nie może być spożywana, ani używana do mycia owoców i warzyw, mycia zębów i ciała, szczególnie małych dzieci i osób z obniżoną odpornością. Wodę można używać jedynie do celów sanitarno-gospodarczych.

Gmina podstawiła beczkowozy, ale to tylko półśrodek. Mieszkańcy chcą wiedzieć, kiedy wreszcie będą mogli wziąć normalny prysznic czy wykąpać się w wannie. Bez obaw o jakieś zatrucie.

— Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości tej sytuacji dla mieszkańców — mówi Jacek Niedźwiecki z Urzędu Gminy w Dywitach. — Jednak nikt tu nie siedzi z założonymi rękoma. Sieć była wielokrotnie płukana, najpierw podchlorynem sodu, potem dwutlenkiem chloru.

Te zabiegi na nic się jednak zdały, skoro kolejne badania nadal wykazywały obecność w wodzie bakterii. A nawet — jak wykazała próbka pobrana 19 września — enterokoków, również groźnego rodzaju bakterii.

— W wodzie w ogóle nie może być chorobotwórczych bakterii — mówi Bożena Rodziewicz-Kmieć z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. Dlatego w ubiegły piątek firma z Wrocławia zmontowała na ujęciu bakteriobójczą lampę UV. — Kosztowała niemało, bo 30 tys. zł — dodaje Jacek Niedźwiecki. — Ale dała efekty, bo ostatnie badania wody ze środy wykazały brak w niej bakterii coli, zarówno na sieci, jak i ujęciu, czyli studniach.

Jednak wyniki muszą potwierdzić jeszcze badania próbek wykonane przez sanepid. W czwartek 28 września inspektorzy pobrali próbki z ujęcia, jak i końcówek sieci. — Jeżeli woda będzie bezpieczna dla zdrowia i nie stwierdzimy obecności bakterii, wtedy zakaz zostanie cofnięty — tłumaczy Bożena Rodziewicz-Kmieć. — Sytuacja w Ługwałdzie nie jest jednak jakaś wyjątkowa, nadzwyczajna, takie sytuacje mogą potrwać nawet trzy miesiące. Już trzeci tydzień podobna sytuacja jest w Nowej Kaletce, gdzie doszło do skażenia wody. Tam jest nieduży wodociąg. Dwadzieścia osób dostaje wodę do picia w butelkach pięciolitrowych.

Co mogło być powodem zanieczyszczenia sieci, tego sanepid nie wie. Zdaniem urzędników z gminy, przyczyną są anomalie pogodowe.

— Silne opady deszczu spowodowały, że woda przez glebę przedostała się do studni i doszło do zanieczyszczenia — mówi Jacek Niedźwiecki. — To nie jest bowiem bakteria coli kałowa, a glebowa.

Do tematu wrócimy.

am
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. grube kloce #2339717 | 91.193.*.* 30 wrz 2017 00:33

  tam psy robią kupy, nawet takie grube kloce!! siusiu, oczywiście, też, bezpośrednio do wody! a różne pijane żule leją, grubym strumieniem , jak nikt nie patrzy!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. SKANDAL #2339532 | 88.156.*.* 29 wrz 2017 18:33

  JAKBY TO CHODZIŁO O MIEJSCOWOŚĆ W KTÓREJ MIESZKA WÓJT TO PEWNIE JUZ BY DAWNO PROBLEM ROZWIĄZANO. WSTYD. PODŁACZYĆ GMINĘ DO OLSZTYNA. LUDZIE BEZ WODY PRZEZ TYLE CZASU T OSKANDAL

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Otco #2339348 | 88.156.*.* 29 wrz 2017 13:50

  Najlepiej gdyby w tej wodzie wody by nie było to i zapewne bakterie by się z nie wyprowadziły. Kolejna odmiana odwiecznego pytania - ile masła jest w maśle albo ile cukru w cukrze ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mmm #2339148 | 176.97.*.* 29 wrz 2017 09:14

  Czyzby konkurwcja czy moze nie zadowoliny pracownik firmy wodociagowej m Podpierdzielal ?Niech sie ciesza mniejsze rachunki za wide beda

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kat #2339144 | 94.254.*.* 29 wrz 2017 09:09

   Wolę pic gotowana z wodociagu niż tą żabianke z brudnego beczkowozu.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (11)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages