Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Przez trzy dni będą dyplomatami

2017-09-26 19:01:00 (ost. akt: 2017-09-26 18:52:12)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Licealiści z Olsztyna i ich goście rozpoczęli ważne obrady. I choć nie są w nowojorskiej siedzibie ONZ, zachowują się — i wyglądają— jak prawdziwi dyplomaci. Przed nimi trzy dni dyskusji o najważniejszych sprawach świata.

Aleksandra Kanaszyc, drugoklasistka z II LO uczy się przemawiać przed lustrem. — Uczestniczę w debatach oksfordzkich, więc coś na ten temat wiem— uśmiecha się. — Ale w symulowanych obradach ONZ uczestniczę dopiero drugi raz. Rok temu byłam obserwatorem, a teraz będę delegatem.

Ola jest pewna, że warto tu być. — To wydarzenie bardzo rozwija — uważa. — Lubię tego typu inicjatywy. Tym bardziej, że interesuję się polityką. Będę miała okazję wcielić się w rolę przedstawiciela Iraku.

We wtorek rano przez Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie zgromadziła się licealna młodzież. Wszyscy niecierpliwie czekali na uroczyste otwarcie Olsztyn Model United Nation 2017. To nic innego jak symulacja obrad ONZ. — Jestem chairem w komisji. Moją rolą będzie pomóc innym zrozumieć, co się dzieje — mówił chwilę przed rozpoczęciem obrad Jarek Tokarczyk, trzecioklasista II LO. Czy swoją przyszłość wiąże z polityką? — Raczej wybiorę studia techniczne, ale to wcale nie przeszkadza, żeby rozwijać się w innych dziedzinach. A ja lubię rozwiązywać trudne problemy.

Przygotowania do Olsztyn Model United Nation 2017 rozpoczęły już kilka miesięcy temu. — W tej kwestii nie można iść na żywioł — podkreśla Andrzej Ciesielski, opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego „Nasza Europa” w II Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie. — Jeszcze w poniedziałek delegaci mieli kilkugodzinne szkolenie, podczas których wyjaśnialiśmy procedury i tłumaczyliśmy zwroty oraz plan posiedzenia.

Olsztyn Model United Nation 2017 to trzydniowa konferencja dla młodzieży licealnej z kraju i zagranicy. Podczas wydarzenia symulowane są obrady autentycznego zgromadzenia ONZ. Wszystko oczywiście odbywa się w języku angielskim. Janek Wiliński jest przewodniczącym Szkolnego Klubu Europejskiego. — Takie wydarzenie rozwija, sprawia, że uczymy się różnych kultur, ale też świetnie się bawimy — uważa.

Co trzeba było zrobić, żeby wziąć udział w symulacji obrad ONZ? — Wystarczyły chęci i znajomość języka angielskiego — wyjaśnia Andrzej Ciesielski.

Krzysztof Warmiński z II LO biegle nie włada językiem angielskim, ale wie, że sobie poradzi. — Udział w tych obradach to spontaniczna decyzja — uśmiecha się. — postanowiłem spróbować. Będę delegatem Chin i zasiądę w komisji bezpieczeństwa.

Ola Wasześcik, uczennica I LO twierdzi, że kluczem do sukcesu jest dyplomacja i ... gra aktorska. — Ja reprezentuję Koreę Północną i muszę na chwilę zapomnieć o swoich przekonaniach. Będę mówić o korupcji i nielegalnym handlu. Wzięłam nawet zdjęcie przywódcy, bo wiem, jak mieszkańcy tego kraju są w niego zapatrzeni.

Olsztyn Model United Nation odbywa się już po raz piąty. — Zainteresowanie tym wydarzeniem przeszło nasze najmielsze oczekiwania — przyznaje Ciesielski. — Mamy aż 76 delegatów. I gości z WęgierI

Współorganizatorem wydarzenia jest zaprzyjaźnione z olsztyńską „dwójką” I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie.

Konferencja zakończy się we czwartek.

at

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages