środa, 25 listopada 2020. Imieniny Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

Gdzie jest najbezpieczniej, a gdzie najczyściej? Zobacz ranking olsztyńskich osiedli

2017-09-26 13:15:43 (ost. akt: 2017-09-26 13:19:36)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Olsztyn to bezpieczne miasto, a olsztynianie żyją w dobrych relacjach z sąsiadami - tak wynika z rankingu Otodom. Spośród 100 rekomendowanych do zamieszkania miejscowości, stolica Warmii i Mazur uplasowała się na 8. miejscu.

Zobacz także: Zobacz Nagórki z lotu ptaka! Zobacz Nagórki z lotu ptaka! Chcecie zobaczyć jak wygląda Wasze osiedle z lotu ptaka? Po Tęczowym Lesie, Jarotach i Pieczewie tym razem naszym dronem wybraliśmy się nad olsztyńskie...
Zobacz także: Osiedla z lotu ptaka. Olsztyńskie Zatorze Które osiedle mamy sfotografować następnym razem? Powracamy z naszym cyklem osiedli z lotu ptaka. Dziś prezentujemy piękno olsztyńskiego Zatorza z lotu ptaka.
Zobacz także: Osiedle Podleśna z lotu ptaka: Zobacz piękne zdjęcia i film! Osiedle Podleśna z lotu ptaka: Zobacz piękne zdjęcia i film! Piękna i słoneczna pogoda pozwoliły nam ponownie wzbić się nad Olsztyn. Tym razem, naszym dronem polecieliśmy nad Osiedlem Podleśna. Zachęcamy do oglądania...
Które dzielnice Olsztyna są najatrakcyjniejsze? Gdzie jest najbardziej zielono, gdzie czysto, a gdzie bezpiecznie? Jak stolica Warmii i Mazur wypada w porównaniu z innymi dużymi miastami? Na te pytania odpowiada "Ranking Dzielnic Otodom", który z uwagi na reprezentatywność pod lupę wziął 15 olsztyńskich osiedli.

Z przeprowadzonych badań wynika, że Olsztyn należy do najbezpieczniejszych miast Polski. Wśród 100 największych miejscowości znalazłby się na 11. pozycji. Zdaniem ankietowanych, najbezpieczniejszą dzielnicą Olsztyna jest Osiedle Nad Jeziorem Długim. Osiągnęło ono bardzo wysoki wynik – 6,40, w skali 1-7 – drugi w całym kraju. Niewiele gorszym rezultatem może poszczycić się Osiedle Likusy, które oceniono na 6,30. Według rankingu najmniej bezpieczne są osiedla: Mazurskie, Grunwaldzkie i Zatorze.

- Jak sądzę, ranking ma wspomagać cele gospodarcze jego zleceniodawców - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Jednakże dla mnie równie ważne jest, że badanie przynosi sporą dawkę informacji, jak swoje miejsce zamieszkania oceniają mieszkańcy i jakie w związku z tym zadania stają przed nami w najbliższej przyszłości.
Na poczucie bezpieczeństwa bez wątpienia wpływają relacje z sąsiadami. "Rankingu Dzielnic Otodom" wskazuje, że olsztynianie nie tylko czują się bezpiecznie, ale własnych sąsiadów darzą sporym zaufaniem i sympatią. Na tle wyników ogólnopolskich Olsztyn wypada pod tym względem bardzo dobrze. Wśród 100 największych miast znalazł się na 10. miejscu. Szczególnie przyjazny stosunek do mieszkańców okolicy zaobserwować możemy na Likusach. Najniższą ocenę wystawili mieszkańcy osiedla: Mazurskie i Śródmieście.

Nie bez znaczenia dla jakości życia jest zielone otoczenie. Jak wynika z badania, ocena jaką olsztynianie wystawili swojej okolicy pod względem dostępu do zieleni jest bardzo zbliżona do średniej ogólnopolskiej. Gdyby jednak wziąć pod uwagę tylko 100 największych miast, stolica Warmii i Mazur znalazłaby się po raz kolejny w czołówce, zajmując 12. miejsce. Zdecydowanie najwyżej ocenioną dzielnicą Olsztyna jest Osiedle Nad Jeziorem Długim. Otrzymało ono ocenę 6,70. Jest to trzeci wynik w Polsce. Na mniej niż 5 pobliską zieleń ocenili tylko mieszkańcy Śródmieścia, które zamyka olsztyński ranking.

Choć Olsztyn w dotychczas omawianych kategoriach znajdował się w czołówce, jeśli chodzi o czystość, zdaniem ankietowanych, jest przeciętnie. W kategorii "czysta okolica" najwyżej oceniono Osiedle Nagórki, najsłabiej natomiast wypadło Śródmieście.

Niebagatelne znaczenie w codziennym życiu mieszkańców każdego miasta ma łatwość dojazdów. Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, komunikacja w Olsztynie oceniana jest różnie, w zależności od dzielnicy. Bardzo dobry wynik osiągnęło Osiedle Pojezierze. Od wyrównanej stawki pozostałych osiedli odbiega jedynie ocena Gutkowa.

Tworząc Ranking Dzielnic, Otodom nie zapomniał o temacie, od którego zależy przyszłość każdego miasta: infrastruktury dla dzieci. Pod tym względem na tle innych polskich miejscowości Olsztyn wypada nie najgorzej i zajmuje 33. miejsce w Polsce. Najlepiej w tej kategorii wypadły osiedla: Nagórki, Nad Jeziorem Długim, Pieczewo i Pojezierze. Na drugim biegunie znajdują się dzielnice: Gutkowo i Śródmieście

Badanie kończył wskaźnik rekomendacji - polecenie okolicy jako miejsca do zamieszkania - mierzony w skali od "– 100" do "+ 100". Według badania średni współczynnik rekomendacji w Olsztynie wynosi 17,6 pkt., podczas gdy średnia ogólnopolska to – 4,3 pkt. W tej kategorii Olsztyn znalazł się w pierwszej dziesiątce miast - na wysokim 8. miejscu! Wśród olsztyńskich osiedli na pierwszym miejscu, ze znakomitym wynikiem 73 pkt., uplasowały się Nagórki.

"Ranking Dzielnic Otodom" powstał na podstawie badania przeprowadzonego przez Otodom i OLX pod nadzorem Agencji Badawczej PBS. W ankiecie internetowej wzięło udział ponad 141 193 respondentów z całej Polski, w tym 1038 mieszkańców Olsztyna.


źródło: olsztyn.eu

Na którym osiedlu waszym zdaniem mieszka się najlepiej?
Osiedle Zielona Górka
1.8%
Osiedle Podgrodzie
6.11%
Osiedle Jaroty
13.94%
Osiedle Nagórki
7.2%
Osiedle Mazurskie
3.21%
Brzeziny
2.27%
Dajtki
5.09%
Osiedle Kormoran
4.15%
Osiedle Pojezierze
6.5%
Osiedle Kościuszki
0.94%
Osiedle Grunwaldzkie
1.25%
Kortowo
1.57%
Pieczewo
4.78%
Osiedle Wojska Polskiego
0.78%
Osiedle Kętrzyńskiego
0.63%
Likusy
2.35%
Gutkowo
4.15%
Redykajny
4.46%
Podleśna
3.68%
Osiedle Nad Jeziorem Długim
6.34%
Osiedle Generałów
6.26%
Śródmieście
1.33%
Zatorze
11.2%Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gość #2583054 | 195.136.*.* 18 wrz 2018 14:10

  Nigdzie nie jest bezpiecznie ale dajtki super osiedle ciche tylko w zime można się udusić z tego smogu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Nick #2338971 | 37.201.*.* 28 wrz 2017 22:39

  To w koncu na 8 miejscu czy 11 ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. GOSIA #2337547 | 83.6.*.* 27 wrz 2017 11:40

  WCALE NIE DZIWIĘ SIĘ, ŻE NASZE MIAST JEST TAKIE BEZPIECZNE. TO MIASTO EMERYTÓW. ZERO PERSPEKTYW DLA MŁODYCH LUDZI, KTÓRZY MASOWO ODPŁYWAJĄ W POSZUKIWANIU PRACY.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. blurb #2337252 | 88.156.*.* 27 wrz 2017 00:09

  Boże, imbecyle nie wiedzą, gdzie jest Osiedle nad jeziorem Długim... Podpowiem: nie na terenie dawnej jednostki wojskowej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. tex #2337130 | 217.99.*.* 26 wrz 2017 20:45

  Przecież wiadomo że Zatorze jest bezpieczniejsze niż patola i dresy na Jarotach czy Nagórkach

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (33)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages