środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Znani mieszkańcy miasta na temat olsztyńskiego dworca

2017-09-26 07:10:00 (ost. akt: 2017-10-14 12:19:16)
Mariusz Sieniewicz

Mariusz Sieniewicz

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

O olsztyńskim dworcu wypowiadali się już mieszkańcy, radni i organizacje pozarządowe. Jedni chcą go przebudować, inni wyburzyć i wybudować nowy obiekt. Tym razem o zdanie spytaliśmy znanych i lubianych mieszkańców naszego regionu.

Przemysław Borkowski z Kabaretu Moralnego Niepokoju na pytanie o dalsze losy olsztyńskiego dworca odpowiedział jak... typowy kabareciarz. — Jestem jak najbardziej za tym. Należy go wpisać na listę zabytków, po czym w całości przenieść do skansenu w Olsztynku — podpowiada. — A na tym miejscu wybudować nowy dworzec, który przecież już za pięćdziesiąt lat też zostanie zabytkiem.

Z kolei mecenas Lech Obara przyznaje, że olsztyński dworzec oddaje ducha tamtych czasów. Tylko że... — ...to wszystko było budowane materiałami kiepskiej jakości — uważa prawnik. — Rolą architektów jest jednak to, aby jakoś to wszystko wyglądało i było funkcjonalne. Mimo wszystko, nie jestem przekonany do idei burzenia dworca. Tą sprawą muszą się zająć specjaliści.

Mariusz Sieniewicz, olsztyński pisarz i nowy dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury jest podobnego zdania. — Specjaliści powinni rozstrzygnąć tę sprawę. I to bez emocji — podkreśla Sieniewicz. — W tej sprawie emocji przecież nie brakuje. Szczerze mówiąc to, według mnie, obie strony mają rację. Są w klinczu i żadna nie odpuszcza. A tutaj trzeba wyciszyć emocje, bo decydują o ważnej sprawie. Może powinniśmy się zastanowić nad tym, jak dokonać pewnego liftingu dworca? — zastanawia się. — Nie śledzę jednak tej sprawy na tyle, żeby do końca opowiedzieć się po czyjejś stronie.

Pisarz Włodzimierz Kowalewski o dworcu wie natomiast niemało. — Pamiętam chwilę, gdy oddano go do użytku — wspomina. I dodaje: — Byli oficjele i wielkie święto. Dlatego niespecjalnie chciałbym go ustanawiać zabytkiem. Gdy spojrzymy na niego razem z sąsiadującym mu budynkiem, to ma coś ze sztuki modernistycznej — przyznaje. — Ale jeśli już uznajemy go za zabytek, to chyba niezbyt udany... Włodzimierz Kowalewski przez wiele lat z dworca w ogóle nie korzystał. Teraz zdarza mu się to jednak częściej. — Dlatego nie sądzę, żeby robił dobre wrażenie na turystach. Widzą coś bardzo słabego wizualnie. Najbardziej żal mi jest jednak dawnego, poniemieckiego dworca z końca lat 60. Wystarczyło go chyba rozbudować. Nie wiem, czy w tym przypadku ma to sens.

Według kierowcy rajdowego Krzysztofa Hołowczyca sensu przebudowy obecnego dworca nie ma. — Jak mam wybierać między modernizacją a wyburzeniem, to wolę żeby to wyburzyli — mówi nasz mistrz kierownicy. — Nie jestem zwolennikiem wyrzucania pieniędzy w błoto, bo wyburzyć jest bardzo łatwo, ale w tym przypadku — jeśli miałbym wybierać — to modernizacja nie ma sensu. Dworzec nie ma nic wspólnego z zabytkiem. Nie porównujmy go do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, bo on jest tak brzydki, że aż ładny. Nasz dworzec pachnie po prostu stęchlizną.

Paweł Jaszczanin
p.jaszczanin@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Otco #2351250 | 88.156.*.* 15 paź 2017 14:17

  Ten rupieć zwany dworcem wyburzyć . Odbudować stary poniemiecki Bahnhof - ten sprzed pożaru w lutym 1945r.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pan i władca #2337001 | 94.254.*.* 26 wrz 2017 17:50

  nie stójmy w miejscu- NOWY potrzebny i koniec.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jakub #2336992 | 26 wrz 2017 17:42

  Stary dworzec był na miarę naszych siermiężnych możliwości. Teraz jest wizytówką miasta. Ludzie tu przyjeżdżający od samego początku nie są mamieni urokami Olsztyna bo dworzec mocno osadza ich w realiach. Biedni nie wiedzą, że po wyjściu z dworca w stronę miasta jest tylko co raz gorzej. Stan ulic, chodników, elewacji jest katastrofalny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. oko #2336849 | 195.136.*.* 26 wrz 2017 14:18

  Jak jeszcze jakiś czas będą roztrząsać co z tym dworcem to się doczekamy, że wieżowiec z racji wieku tez będzie zabytkiem! I kioski z zapiekankami!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zorz #2336843 | 88.156.*.* 26 wrz 2017 14:14

  Długo jeszcze będą trwały te dywagacje? Może jeszcze z 10 lat tak przeciągniemy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (24)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages