środa, 15 sierpnia 2018. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Mieszkania Plus powstaną w... byłych koszarach na olsztyńskim Zatorzu?

2017-09-24 10:43:56 (ost. akt: 2017-09-24 11:52:26)
Pod koniec czerwca na jednym z budynków spaliło się około 400 metrów kwadratowych dachu.

Pod koniec czerwca na jednym z budynków spaliło się około 400 metrów kwadratowych dachu.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Koszary przy ul. Jagiellońskiej w Olsztynie od lat popadają w ruinę. Ale to może się zmienić. Ich właściciel, czyli PKP, chce, by były tam mieszkania.

Spaceruję tutaj codziennie i przykro patrzeć na niszczejące budynki — mówi Katarzyna Sztejter-Długokęcka, która mieszka niedaleko koszar przy ul. Szewczenki na olsztyńskim Zatorzu. — Codziennie obserwuję je z okna. Chciałabym, by ktoś w końcu kupił koszary, odrestaurował je i stworzył w nich coś ciekawego. Może to dobre miejsce na mieszkania albo lokale biurowe? Coś powinno się z tym zrobić.
Mieszkańcy z żalem patrzą na zabytkowe budynki popadające w ruinę.

— Przyzwyczaiłem się, choć ten widok odstrasza — zauważa Kamil Przybysz, który też mieszka niedaleko koszar. — Budynki widać, że były ładne, ale czasy swojej świetności już dawno mają za sobą. Znajomi, którzy mnie odwiedzają, dziwią się, że nikt jeszcze z nimi nic nie zrobił.

Zabudowania mają ciekawą historię. Przypomnijmy, że budowę wojskowych budynków rozpoczęto w 1905 roku. W czasie pierwszej wojny światowej stacjonował tu 18. Rezerwowy Pułk Piechoty, a po plebiscycie oddział wojsk zmechanizowanych i batalion karabinów maszynowych, który stanowił obsadę sterowców lotniska w Dywitach.

Dziś koszary nie zachwycają. I przypominają slumsy. Szyby są powybijane, w środku odpada tynk, leży mnóstwo butelek i puszek po piwie, a także stare materace.

Jakby tego było mało, pod koniec czerwca na jednym z budynków spaliło się około 400 metrów kwadratowych dachu. Na szczęście nikt nie ucierpiał.
Po niecałych dwóch tygodniach od tamtego zdarzenia strażacy znowu musieli interweniować, ponieważ dym nad koszarami zauważył jeden z przechodniów. Tym razem pożar nie był groźny, paliły się zgromadzone w środku płyty, trociny i worki. W środku nie było nikogo, ale prawdopodobnie ktoś zaprószył ogień.

Jeszcze niedawno właścicielem budynków było miasto, ale dwa lata temu ratusz zamienił się na działki z Polskimi Kolejami Państwowymi. Kolejarze zyskali m.in. dwa pokoszarowe budynki, w zamian władze Olsztyna zostały właścicielem stadionu Warmii przy al. Sybiraków.

— W tej chwili budynek jest zgłoszony do rządowego programu Mieszkanie Plus i ma być przeznaczony pod budownictwo mieszkalne — mówi Paulina Jankowska, rzeczniczka PKP S.A. — Czekamy na odpowiedź od operatora programu rządowego.

O tym, kiedy rozpocznie się remont, i czy rzeczywiście znajdą się tutaj tanie mieszkania na wynajem, dowiemy się za kilka miesięcy.
kjm
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do dr.Hayd #2336323 | 188.146.*.* 25 wrz 2017 22:06

  Nie zgadzam się z Tobą.Oddaliby biednym co nie mogą dostać z miasta i sami by sobie wyremontowali.Nie mówię tu o patologii.Na Leśnej już wyburzyli budynek w dobrym stanie a ludzie nie mają gdzie mieszkać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dr Hayd #2336095 | 88.156.*.* 25 wrz 2017 17:08

  Mieszkania w zabytkach nie są dla biednych ludzi. Zabytki to dla bogatych pasjonatów, albo bogatych instytucji. Koszt adaptacji przewyższy koszt budowy nowego budynku, a mimo to i tak takie mieszkania będą mniej funkcjonalne i droższe w utrzymaniu niż nowe. Adaptacja tych koszar na mieszkania dla niezamożnych ludzi to oznaka, że nikt nie ma na nie pomysłu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do Zatorzanki #2335974 | 5.172.*.* 25 wrz 2017 14:12

  Wyglądasz na typową, patologiczną, zawistną psinę ogrodnika z pętlą kredytową u szyi. Trzeba było nie kupować mieszkania w tym obrzydłym molochu koło Tesco. Musisz wiedzieć, że mieszkanie plus za darmo nie będzie, trzeba spełniać szereg warunków i płacić, żeby się na ten program załapać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. podatnik #2335841 | 213.73.*.* 25 wrz 2017 11:30

  A kto zapłaci za ogrzewanie tego czegoś?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Zatorzanka #2335714 | 37.47.*.* 25 wrz 2017 08:11

  No genialnie!!! Zamiast syfu pustego bedzie syf pelen choloty i glosnych studenciakow!! Nosz kurde!!! Brawo !!!! A za spadek wartosci mieszkan wkolo i halasy kto zaplaci?? To powinna byc przestrzen publiczna, a nie mieszkania za pol darmo dla nierobow!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  Pokaż wszystkie komentarze (18)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages