Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Kto zapłaci za naprawy buspasów i barierek w Olsztynie? Stan ulic straszy

2017-09-23 09:00:02 (ost. akt: 2017-09-22 15:25:48)
Kościuszki - zły stan dróg

Kościuszki - zły stan dróg

Autor zdjęcia: Paweł Jaszczanin

Na olsztyńskich ulicach nie brakuje problemów. Tym razem nie chodzi jednak o korki, a o... stan ulic. Czytelnik zwrócił naszą uwagę na buspasy i barierki. Pyta jak to możliwe, że są w takim stanie? Sprawdziliśmy. Są też inne problemy.

Nasz czytelnik przysłał nam krótkie pytanie: Czemu buspasy są w tak złym stanie po dwóch latach od ich zbudowania? W centrum miasta nie brakuje przecież popękanych krawężników czy żółtych barierek w kiepskim stanie. Na ul. Kościuszki jest też problem z wysepkami parkingowymi. Czy nie ma na to wszystko gwarancji?

O gwarancję zapytaliśmy. I poszliśmy sprawdzić stan naszych ulic.
— Zarówno buspasy, jak i ul. Kościuszki, która została zmodernizowana przy okazji budowy linii tramwajowej, są jeszcze na gwarancji — zapewnia Paweł Palczewski z Zarządu Dróg Zieleni i Transportu. — Obecnie trwają przeglądy gwarancyjne, na skutek których wykonawcy zobowiązani są do wszelkich napraw.

I te naprawy muszą być wykonane przed upływem okresu gwarancyjnego. Termin przeglądów buspasów, jak i infrastruktury drogowej powstałej podczas budowy linii tramwajowej każdorazowo ustala Inżynier Kontraktu - Sweco Consulting Sp. z.o o. Jeśli chodzi o barierki, to pozostawiliśmy je na krótkim, wąskim odcinku przy ul. Kościuszki ze względu na bezpieczeństwo poruszających się tam pieszych.
W przyszłym roku żółte barierki mają być też wymienione lub przemalowane na kolor czarny i wyposażone w elementy odblaskowe.

— To bardzo dobrze, bo są w kiepskim stanie — mówi pani Daria. — Nie czuję się bezpieczniejsza przy takich barierkach. Buspasy też nie wyglądają na dwuletnie, a raczej na dziesięcioletnie. Miasto chyba je naprawia, ale niezbyt skutecznie.
Mimo to według pani Darii... — Nie można wszystkiego zwalać na wykonawcę. Bo przecież po buspasach jeżdżą też samochody osobowe i ciężarówki. Widziałam to nie raz. Kto rozjeżdża nasze ulice, jak nie one?

Według pana Macieja problem z buspasami nie jest nowy. — Wszystko zostało zrobione na opak. Dobrze, że jest gwarancja, tylko co będzie, gdy się skończy? — dopytuje. — Wszystko będziemy naprawiać z kieszeni podatników, a przecież kilkuletnie buspasy powinny wyglądać dużo lepiej. Nie mówiąc już o brakującej kostce w pobliżu przystanków autobusowych.

Piotr Grys broni jednak miasta. — Problemu z przystankami na Kościuszki nie widzę. Wszystko jest schludne i nowoczesne — przekonuje. — Buspasy to już co innego, ale na razie mamy gwarancję. Choć nie można powiedzieć, że wszystkie buspasy są dziurawe i nie do jazdy — przyznaje. — Nie podoba mi się jednak, że tyle czasu czekamy na naprawy zwykłych barierek, które zwiększają jednak bezpieczeństwo mimo że wyglądają przeciętnie. Z krawężnikami też jest problem, ale to wszystko ciężko jest chyba miastu ogarnąć.
pj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (59) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kolec #2335294 | 83.24.*.* 24 wrz 2017 12:34

  Na czas budowy buspasow na ul. Warszawskiej ruch samochodów, w tym ciężarowych, został przeniesiony na ul. Iwaszkiewicza. Ulica została wtedy kompletnie zdewastowana. Dziura na dziurze. Kiedy zostanie naprawiona?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. aga #2335237 | 88.156.*.* 24 wrz 2017 10:44

  Nie zawsze tanie oznacza dobre.....mam na myśli wybór wykonawce....a może też jakies koneksje....fakt faktem,że Olsztyn nie ma GOSPODARZA.....od wyboru obecnego jest tylko gorzej!!!!!! Z zazdrością obserwuje miasta w naszym regionie,gdzie sa PRAWDZIWI GOSPODARZE,którym zależy na wyglądzie miasta a co za tym idzie zadowoleniu mieszkańców! Nasz gospodarz lubi sie produkować niczym celebryta na ściankach :( Wstyd mi czasami przed rodzina i znajomymi,którzy odwiedzaja mnie w MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM OLSZTYN !!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. układanie tych małych kamieni #2335225 | 88.156.*.* 24 wrz 2017 10:06

  to jakiś debilizm! gdzie on się sprawdziły? Wszędzie wypadają. Co za jełop to wymyśli?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. olinek #2335178 | 31.0.*.* 24 wrz 2017 08:48

  okres gwarancji zapewne 2 lata na inwestycje warte miliony , teraz od ZAUWAZENIA feleru , mina 3 miesiace zanim sie za to wezma , i za chwile po gwarancji , przypomne ze inspektor buowalnany odebral inwestycje , a skoro to odebral to bylo wszystko dobrze zrobione , ale chyba jak widac tylko na papierze bylo dobrze , wszystkie te olsztynskie inwestycje po okresie gwarancji rozpadna sie jak domek z kart ---ale tak sie robi w polsce pieniadze

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Zen #2335165 | 94.254.*.* 24 wrz 2017 08:07

   Witaj Kurpiu na Warmii. Od kiedy tu przyjechaleś to coś popsułeś lub " zabrałeś". Domy okrywasz styropianem. Bruk asfaltujesz. W układzie z Arbetem i rektorasem "bunkry" budujesz.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (59)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages