Piątek, 6 grudnia 2019. Imieniny Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Nie chcemy takiego "zabytku"

2017-09-14 19:00:00 (ost. akt: 2017-09-15 08:48:59)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Ilu radnych, tyle zazwyczaj poglądów, ale w tej sprawie nasi samorządowcy są zgodni. Na komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska powiedzieli jasno: wpisanie olsztyńskiego dworca na listę zabytków to bardzo zły pomysł.

Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenie Architektów RP oraz warmińsko-mazurski oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków pozostają osamotnieni w swoim dążeniu do uznania peerelowskiego dworca w Olsztynie za zabytek. W czwartek 14 września rozmawiali o tym olsztyńscy radni z komisji komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Przewodniczący komisji Łukasz Łukaszewski zaprosił na posiedzenie przedstawicieli PKP i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

— Po wszczęciu postępowania w sprawie wpisania dworca na listę zabytków mamy poważny problem — mówiła Joanna Oberda, dyrektor projektu z ramienia PKP. — Zarząd na razie nie podjął decyzji o tym, co będzie dalej. Wpis na listę zabytków to czarny scenariusz i jesteśmy bardzo zaskoczeni takim obrotem sprawy. Mieliśmy ogłaszać przetarg, a poprawki w dokumentacji byłyby kosmetyczne.

O słuszności ogłoszenia dworca zabytkiem przekonywał Bartłomiej Biedziuk, prezes zarządu Forum Rozwoju Olsztyna. — Świadczy o minionej epoce, posiada odpowiednią wartość historyczną, jest to też budynek modernistyczny — mówił. — Nad wnioskiem, który skierowaliśmy razem z dwoma pozostałymi stowarzyszeniami naprawdę się zastanawialiśmy. Uważamy, że modernizacja dworca jest jak najbardziej możliwa i leży w interesie społecznym.
Olsztyńscy radni byli jednak innego zdania.

— Stowarzyszenia nie działają w interesie społecznym, a wręcz szkodzą Olsztynowi. Walczycie o obrzydliwy dworzec. Proszę, abyście się wycofali — apelował Maciej Tobiszewski, radny PiS.
— Otwórzcie furtkę do tej inwestycji — mówił Łukasz Łukaszewski, radny PO. — W przeciwnym razie możemy stracić pieniądze, a gwarantuję, że więcej takich środków nie dostaniemy.

— Rzadko się wszyscy ze sobą zgadzamy, ale w tej sprawie mówimy jednym głosem — stwierdził Jarosław Babalski, radny PiS. — Jeśli wpiszemy dworzec do rejestru zabytków, to będziemy tu mieli pomniki socrealizmu. Inne miasta skorzystają na tej sytuacji i po prostu sprzątną nam pieniądze sprzed nosa.

— Jestem jednym ze 177 tysięcy mieszkańców, dla których dzisiejszy Olsztyn Główny to wstyd i hańba. Rozumiem obywatelskość, ale cenię przede wszystkim zdrowy rozsądek. W następnej perspektywie finansowej będzie dostępnych bardzo niewiele środków — mówiła Danuta Ciborowska, radna niezależna.

— Konsekwencje tego działania są nieobliczalne. Po wpisie do rejestru zabytków budynku dworca może się bowiem okazać, że nie mamy partnerów do rozmowy — niepokoił się Marian Zdunek, radny z prezydenckiego klubu Ponad podziałami. — Modernizacja samego dworca, a modernizacja dworca jako zabytek, to dwie różne sprawy, inne pieniądze i inna rzeczywistość. Przez lata nic tu nie wybudujemy. Posługując się argumentami FRO, równie dobrze możemy wpisać Nagórki na listę zabytków. Stowarzyszenie nie ma też prawa do wypowiadania się w imieniu mieszkańców.

W posiedzeniu komisji uczestniczył też Bartłomiej Skrago, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. — Jesteśmy na etapie zbierania dokumentacji — poinformował radnych Skrago. — Nie jestem jednak w stanie podać ostatecznych terminów. Zgodnie z prawem, na podjęcie decyzji mamy 60 dni z opcją wydłużenia. I prawdopodobnie skorzystamy z tej możliwości, bo sprawa jest skomplikowana.
— Nasze plany były znane od dawna. Znało je też FRO. Ale wniosek o wpisanie budynku do rejestru zabytków pojawił się dopiero, kiedy chcieliśmy wcielić je w życie — stwierdziła Joanna Oberda z PKP.

W podobnym tonie wypowiedział się Tomasz Głażewski, radny Nowoczesnej. — W 2012 roku mieliśmy już koncepcje przebudowy dworca. Była mowa o wyburzeniu. Czemu wtedy FRO nie reagowało? — dopytywał radny.
Na to pytanie Bartłomiej Biedziuk nie udzielił konkretnej odpowiedzi.

pj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (75) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jakub #2329181 | 16 wrz 2017 10:54

  Dlaczego z głosem FRO ktokolwiek się liczy i to na tyle by prosić by się wycofali. Kim oni do cholery są? Kto dał im mandat do reprezentowania mieszkańców miasta? Jakaś samozwańcza grupka od lat cofa Olsztyn w rozwoju i narzuca mieszkańcom wbrew ich woli swoje koślawe wizje. Może jakąś sondę GO zrobi w sprawie delegalizacji tych szkodników? Tylko proszę tak by znowu nie stękali, że niemiarodajna tzn by można było tylko raz oddać głos. Przy okazji pozdrawiam wszystkich udręczonych chorymi pomysłami mieszkańców.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pana Biedziuka też na tę listę #2329058 | 83.6.*.* 15 wrz 2017 23:52

  należy wpisać - ale najpierw niech może zainteresuje się jak wykorzystać zabytkowe koszary, które sie rozpadaja

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Johnny #2329056 | 176.221.*.* 15 wrz 2017 23:46

   Czy fro widziało zabytkowy dworzec? Olsztyński dworzec z tym pożal się Boże wieżowcem to totalny gniot. Mam nadzieje ze wybudują nowy !

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. EAS #2329039 | 83.6.*.* 15 wrz 2017 22:51

   Durne muszą być te przepisy, wniosek jak liberum veto i to ze strony ludzi bez żadnego mandatu demokratycznego. Powinno być tak, że jeżeli jakaś grupa mieszkańców chce zabytku (w naszych realiach pogorszenia jakości życia w mieście), to notarialnie zobowiązuje się do pokrywania kosztów jego konserwacji pod zastaw np. swoich nieruchomości.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Forum NiedoRozwojów Olsztyna #2328973 | 89.228.*.* 15 wrz 2017 20:55

   Zabytek, to za mało. Należy wpisać go na listę światowego dziedzictwa UNESCO w raz z mieszkającymi tam menelami?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (75)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages