środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Olsztyn zasługuje na nowy dworzec [SONDA]

2017-09-13 09:00:00 (ost. akt: 2017-09-13 08:56:53)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Nowy dworzec kolejowy to nie tylko nowy budynek. To także przebudowa torów, budowa kładki na Zatorze, a nawet... pokój dla matki z dzieckiem. Jeśli jednak peerelowski obiekt trafi na listę zabytków, to pociąg z pieniędzmi odjedzie.

Kolejarze mówią wprost: wpisanie do rejestru zabytków dworca kolejowego Olsztyn Główny planowaną realizację inwestycji po prostu uniemożliwi. Stracą na tym przede wszystkim mieszkańcy Olsztyna.

A chodzi nie tylko o nowy, bardziej przyjazny pasażerom, nowy budynek. PKP PLK chce też zmienić układ torowy i poszerzyć perony. A z racji tego, że obecny budynek jest za blisko peronu pierwszego, jego modernizacja (zgodnie z obowiązującymi obecnie standardami) będzie niemożliwa.
— Dlatego budynek dworca musi zostać wyburzony — podkreśla Maciej Bułtowicz z biura prasowego PKP S.A.

dworzec olsztyn


Innego zdania są trzy olsztyńskie stowarzyszenia. Przypomnijmy, FRO, olsztyński oddział SARP i warmińsko-mazurski oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków skierowały do wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosek, żeby dworzec kolejowy wpisać na listę zabytków. Konserwator odmówił wszczęcia postępowania, ale minister kultury wniosek nakazał rozpatrzyć.

Co Olsztyn może stracić na wpisaniu budynku dworca na listę zabytków?

1.[/b] Inwestycję za 130 mln zł, z czego ok. 25 mln zł to koszt nowego budynku dworca. Wkład własny PKP wynosi 100 mln zł, reszta to dofinansowanie unijne.

2. Nowoczesny i przyjazny pasażerom budynek dworca, który powstałby w miejsce obecnego. Powierzchnia dla pasażerów byłaby taka sama jak w obecnym budynku.
Przypomnijmy, że dzisiaj na dworcu jest dużo niepotrzebnej przestrzeni. Np. piwnice, które zajmują około jednej trzeciej powierzchni całego obiektu.

3. Nowoczesne perony, które mają być poszerzone i wydłużone, a także dostosowane do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi.

4. Bezpieczną kładkę dla pieszych łączącą dworzec z Zatorzem.

5. Obiekt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, czyli likwidację barier architektonicznych, dostosowanie toalet. Ułatwienie dla niewidomych i niedowidzących, w tym specjalne nawierzchnie dotykowe.

6. Wsparcie dla niedosłyszących poprzez pętle indukcyjne, ułatwiające porozumiewanie się z pracownikiem w okienku kasowym.

7. Specjalny pokój dla opiekuna z dzieckiem.

8. Minimum 50 miejsc parkingowych, które mają się pojawić przy budynku dworca.

9. Windy na stacji, prowadzące z tunelu na perony i bezpośrednio do budynku dworca.

10. Szansę na to, że turyści rozpoczną poznawanie Olsztyna od ładnego budynku, a mieszkańcy doczekają się przyjaznego i funkcjonalnego dworca.

Jednym głosem o budowie nowego dworca mówią też olsztyńscy radni. Marian Zdunek, radny prezydenckiego klubu Ponad Podziałami: — Członkowie stowarzyszeń uważają, że ten obiekt jest wspaniały architektonicznie. Architekci to jednak wąska grupa, a przeciętny mieszkaniec widziałby dworzec zupełnie inaczej. Z tym, co dzisiaj mamy, powinno się przestać bawić i zrównać z ziemią. A w to miejsce wybudować nowy, ładny i funkcjonalny dworzec.Podobnie uważa Grzegorz Smoliński, radny PiS. — Potrzebujemy nowego dworca. Musi być przede wszystkim funkcjonalny — mówi.

I dodaje: — Obecna bryła może być dla niektórych sentymentalna. Ale idąc tym tokiem rozumowania, uznajmy za zabytek połowę budynków w Olsztynie. Na al. Wojska Polskiego mamy dawne rury kanalizacji deszczowej. One też mają być zabytkami? W Olsztynie mamy prawdziwe zabytki i nimi powinniśmy się opiekować.

PKP planuje ogłosić przetarg na wybór projektanta jeszcze w tym miesiącu. Jak już informowaliśmy, o przyszłości dworca będą też dyskutować radni. W czwartek na komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska pojawią się przedstawiciele PKP i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Czy Waszym zdaniem Olsztyn potrzebuje nowego dworca?
Tak, dworzec należy zburzyć i zbudować nowy
87.01%
Nie, trzeba go tylko wyremontować
12.99%


Mateusz Przyborowski, pj
redakcja@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (112) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Chris #2530788 | 188.146.*.* 4 lip 2018 22:24

  Zburzyć to dziadostwo, wybudować nowoczesny piękny dworzec, przykłady: Bydgoszcz, Szczecin, Kraków i chyba najładniejszy dworzec w Europie - Wrocław Główny. A Olsztyn wita turystów obleśna peerelowską rudera, równie dobrze osiedle Nagórki mogłoby być zespołem zabytkowym bo powstało w tych samych latach co dworzec?? Ha ha, nie dajmy się tym oszołomom co chcą wpisania dworca na listę zabytków.Iława, Wrocław posiadają piękne zabytkowe dworce, trzymam kciuki za nowy dworzec, który będzie wizytówką Olsztyna.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Adam #2328708 | 90.208.*.* 15 wrz 2017 14:25

  Zbuzyc to ochydztwo

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Spacja #2327943 | 37.47.*.* 14 wrz 2017 17:24

  Lepiej pieniądze przeznaczyć na drogi niż na dworzec

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kebiz #2327903 | 88.156.*.* 14 wrz 2017 16:38

  Sonda jest wyssana z palca, bowiem nie podaje liczby głosujących, a tylko wskaźnik procentowy !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. łubudubu #2327820 | 89.228.*.* 14 wrz 2017 14:39

  Ten "zabytek" z czasów komuny należałoby rozwalić w ramach dekomunizacji przestrzeni publicznej

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (112)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages