środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Szubienice zdekomunizują, ale jeszcze nie teraz

2017-09-09 16:00:00 (ost. akt: 2017-09-09 15:12:29)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Wciąż nie wiadomo, jakich patronów będą miały ulice Dąbrowszczaków czy Pstrowskiego w Olsztynie. Nowe nazwy ma nadać wojewoda, ale jeszcze tego nie zrobił. Nieznany jest również los pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.

Zmianę patronów wielu ulic narzuciła ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Dała Instytutowi Pamięci Narodowej uprawnienia do wskazania tych patronów, których należy z ulic i placów usunąć. Wskazanie nowych należała do samorządów.

W Olsztynie ratusz zdecydował jednak, że nie będzie inicjować zmiany nazw czterech ulic: Dąbrowszczaków i Pstrowskiego a także tych, które noszą imiona naukowców zasłużonych dla olsztyńskich uczelni. Chodzi o Mariana Gotowca i Stefana Poznańskiego.

Dyskusja na sesji na ten temat była gorąca, ale nie przyniosła efektów. Radni nowych patronów nie wybrali. Oznacza to, że decyzję — tzw. zarządzenie zastępcze — podejmie teraz wojewoda warmińsko-mazurski.
— Wojewoda nadaje nazwę w terminie trzech miesięcy od dnia, w którym upłynął termin, o którym mowa w ust. 1 art. 6 ustawy. Dotyczy to również Olsztyna.

Obowiązujące w tym zakresie przepisy nie przewidują innych rozwiązań — informuje Bożena Ulewicz, rzeczniczka wojewody. I dodaje: — Zapewniam, że w ustawowym czasie zapis prawny zostanie przez wojewodę zrealizowany.
Krótko mówiąc, na decyzję w tej sprawie można czekać nawet do listopada.
Przypomnijmy, że Krzysztof Marek Nowacki, kurator oświaty, proponuje, żeby ul. Dąbrowszczaków nazwać ją ul. Piotra Poleskiego. Piotr Poleski (1738-1798) był olsztyńskim kupcem i rajcą miejskim, zarządzał też finansami miasta. Przeznaczył sporo pieniędzy na przebudowę ulic i mostów Olsztyna oraz na ratowanie zabytków, zwłaszcza kościoła św. Jakuba i kaplicy jerozolimskiej (zabytek z poł. XVI w.).

Wygląda na to, że bez przeszkód nadal będzie mógł stać sporny pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, pierwotnie nazwany Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej. Dzieło dłuta Xawerego Dunikowskiego, które stoi przy ul. Piłsudskiego, przez mieszkańców nazywane jest szubienicami. Także ten pomnik od lat jest przyczyną sporów olsztyniaków, historyków i przedstawicieli stowarzyszeń. Jedni domagają się jego wyburzenia, inni chcą zostawić go w spokoju.

Bożena Ulewicz: — Co do pomnika autorstwa Xawerego Dunikowskiego, jego stan prawny określa wpis do rejestru zabytków z 19 maja 1993 r. Jak wiadomo, przepisów znowelizowanej ustawy z 1 kwietnia 2016 r. nie stosuje się do pomników wpisanych samodzielnie lub jako część większej całości do rejestru zabytków.

A to oznacza, że szubienice nie mogą być zburzone. — Ten obiekt i teren w jego najbliższym otoczeniu jest wpisany do rejestru zabytków — podkreśla Patryk Pulikowski, rzecznik Urzędu Miasta w Olsztynie.

Pojawiały się też pomysły przeniesienia szubienic w inne miejsce albo opatrzenie ich komentarzem historycznym wyjaśniającym okoliczności powstania tego pomnika. Projekt jest gotowy, na razie nie ma pieniędzy na jego realizację.

mk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Przerażające #2380443 | 37.47.*.* 22 lis 2017 22:23

  PIS = ISIS burzy chistorię i chce pisać na nowo

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mima #2326484 | 89.73.*.* 12 wrz 2017 22:05

  Czy ONI nie mają większych problemów???? I wydatków???? Zostawcie już te ulice w spokoju!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gdizie #2324830 | 88.156.*.* 10 wrz 2017 20:18

  a gdzieście byliście "wyzwoliciele", trzeba było wyzwalać i nie czekać na ruskich, mielibyście tylko sami pomniki, a i tej komuny by nie było, zrozpaczeni krytykanci nie czujecie się winni, że stoją te szubiennice ?????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. A co z #2324818 | 188.146.*.* 10 wrz 2017 20:06

  Dworcowem ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ja #2324602 | 83.6.*.* 10 wrz 2017 15:13

  Szanujmy historię, bo za ileś lat nas też rozliczą inne opcje polityczne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (32)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages