Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Dramat mieszkańców spalonej kamienicy w Olsztynie

2017-09-09 14:00:00 (ost. akt: 2017-09-11 10:43:58)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pod koniec sierpnia, w ciągu kilku minut, lokatorzy kamienicy przy ulicy Zientary-Malewskiej stracili w pożarze wszystko. Dziś potrzebują pomocy. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogą na nią liczyć w równym stopniu.

Zobacz także: Dramat mieszkańców Zatorza. Pożar na Zientary-Malewskiej w Olsztynie Dramat mieszkańców Zatorza. Pożar na Zientary-Malewskiej w Olsztynie W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru w jednym z mieszkań przy ulicy Zientary-Malewskiej w Olsztynie. Ogień szybko zajął całe poddasze starego...
Tego dramatu nie da się zapomnieć. Przed oczami pogorzelców wciąż stają obrazy z tej nocy, która na zawsze zmieniła ich życie. W nocy z wtorku na środę, 29 na 30 sierpnia doszło do pożaru w jednym z mieszkań. Ogień szybko zajął całe poddasze budynku.

— Nasz dramat rozpoczął się o godzinie 2.40 nad ranem. Od kilku dni budzę się o tej godzinie i ten koszmar staje mi przed oczami — wspomina Jerzy Skubiszewski, który razem z rodziną mieszkał w tym budynku. — Gdyby nie nasz pies, to wszyscy byśmy tam spłonęli. Obudziło mnie jego szczekanie. Zacząłem krzyczeć: uciekajcie! Pali się! — przyznaje pan Jerzy.

Wybiegli tak jak stali. W piżamach. W panice...
— Kiedy wyszliśmy na klatkę, ogień był już na korytarzu. Nie wiem, co by się stało, kilka minut później — dodaje.

Rodzina pana Jerzego mieszkała w lokalu komunalnym, więc miasto przyznało im mieszkanie zastępcze.
— Córka do tej pory jest pod opieką psychologa. Nie możemy przy niej mówić o tych wydarzeniach. Zamknęła się w sobie — mówi zdenerwowany Jerzy Skubiszewski. i dodaje. — Ona ma osiem lat, to rozumiała wszystko, co się dzieje. Syn jest młodszy, ma sześć lat, więc ta trauma może nie wpłynie tak mocno na jego życie.

W lokalu zastępczym, na razie bez gazu i mebli, śpią na materacach. Córkę przenieśli do szkoły podstawowej w innej części Zatorza. Nie wyobrażają sobie, by mieli wrócić do miejsca, w którym przeszli piekło. Podobnie, jak rodzina Żywców, którzy ponieśli w pożarze największe straty. To miało być ich wymarzone gniazdko. Zapracowali na nie za granicą. Wzięli kredyt, bo na całość wartości mieszkania nie starczyło. Właśnie mieli montować nowe meble w kuchni. Nie zdążyli...
— Męża tej nocy nie było, byłam sama. Obudził mnie dopiero hałas, kiedy na klatce było już ciemno od dymu — opowiada Patrycja Żywiec. — Podbiegłam do okna i zaczęłam wzywać pomocy. Ledwo założyłam buty, chwyciłam torebkę i tak ubraną wyciągnęli mnie na zewnątrz. Stałam tam tylko w cienkiej koszulce. Szczęście, że mnie uratowali? Szczęście, że sąsiad miał psa. Tak wszyscy byśmy spłonęli — dodaje kobieta.

Z jej własnościowego mieszkania nie udało się nic uratować. W przeciwieństwie do osób, którzy mieli lokal komunalny, pani Patrycja z mężem Sebastianem nie otrzymali mieszkań zastępczych. Zakwaterowano ich w hotelu. Teraz mają zamieszkać na stancji. Nie wiedzą jeszcze, jak sobie poradzą. Pracuje tylko pan Sebastian.
— Nie mieliśmy mieszkania komunalnego, więc nikt nie może nam pomóc i zapewnić nam lokalu. Byliśmy w ratuszu i tam usłyszeliśmy to samo — mówi mąż pani Partycji.
— W ratuszu zaproponowano nam stancję. 1500 złotych za pokój z łazienką, wspólną kuchnię i piętnaście procent zniżki — dodaje pani Patrycja. — Mamy kredyt na mieszkanie na 14 lat. Do tego, zanim wyremontują budynek, to będzie trzeba płacić czynsz. Skąd wziąć na to pieniądze? — pyta kobieta.

O to, na jaką pomoc mogą liczyć, zapytaliśmy przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
— Każda rodzina ma pomoc przyznawaną indywidualnie. Są to m.in. zasiłki, na pokrycie bieżących potrzeb, jak żywność czy artykuły higieniczne, ręczniki, pościel — tłumaczy Joanna Rećko, zastępca kierownika działu pomocy środowiskowej. — Właściciele mieszkań będą mieli zapewnioną pomoc w opłaceniu stancji.
— Naszą pomoc określa ustawa o pomocy społecznej, która przewiduje udzielenie pomocy z powodu zdarzenia losowego — tłumaczy Elżbieta Skaskiewicz, dyrektor MOPS-u. — Myślę, że mieszkańcy powinni być w stałym kontakcie z pracownikiem socjalnym i na bieżąco informować o swoich potrzebach — dodaje dyrektor MOPS-u.

Wydaje się, że to dopiero początek gehenny właścicieli lokali własnościowych. Ci czują się ukarani za swoją zaradność. W dodatku okazało się również, że mają być obciążeni kosztami sporządzenia ekspertyzy budowlanej. Urzędnicy zaproponowali kredyt na preferencyjnych warunkach, ale to dodatkowe koszty pogorzelców.

Fot. Zbigniew Woźniak


— Jesteśmy w stałym kontakcie z ubezpieczycielem — wyjaśnia Marzena Fesnak, prezes Zakładu Budynków Komunalnych I sp. Z o. o. i dodaje. — W czasie naszych rozmów będziemy wnioskować, by koszt sporządzenia ekspertyzy technicznej również był zwrócony w ramach ubezpieczenia.

Urzędnicy zapowiadają pomoc, ale zasłaniają się prawem.
— Prawo mówi, że gmina jest zobowiązana zapewnić osobom, którzy nie posiadają tytułu najmu, ale są w naszych zasobach, lokale socjalne. Jeśli posiada tytuł najmu — lokal zastępczy — wyjaśnia Zbigniew Karpowicz, dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych. — Nie ma podstaw prawnych, by zapewnić mieszkania pogorzelcom — właścicielom mieszkań. W ustawie jest wyraźnie określone, że pod uwagę bierze się nie tylko kryterium dochodowe, ale również to, że osoba nie może posiadać tytułu własności.

Patrycja i Sebastian Żywcowie z niepokojem patrzą w przyszłość.
— Nie wiemy, czy to wszystko udźwigniemy — przyznają. — Chcieliśmy mieć dziecko. Teraz tę decyzję znów trzeba odłożyć na później.

kajot
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (71) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zapomnieli o przeglądzie? #2326035 | 89.228.*.* 12 wrz 2017 12:38

  http://www.msn.com/pl-pl/styl-zycia/dom- i-ogrod/przegl%c4%85d-kominiarski-i-czys zczenie-komina-dlaczego-wizyta-kominiarz a-jest-konieczna/ar-BBzG2qZ?li=BBr5MK7

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Biały #2325215 | 89.228.*.* 11 wrz 2017 12:15

  i po co to charowac jak sie stanie nie szczescie to pod most i jeszcze splacaj zamiast ludziom pomuc caly dobytek stracili

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Turbo #2325072 | 87.251.*.* 11 wrz 2017 09:07

  kredyt wymaga tylko podstawowego ubezpieczenia. zajrzyjcie Wy w swoje za które każdy chwali się, że płaci 150 zł rocznie. Zerknijcie na stawki - sprzęt ruchomy 10 000 zł, OC 20 000 zł. Co to są za kwoty? Wydaje się dużo? Ile kosztuje umeblowanie kuchni + sprzęt do niej? Ile kosztuje kanapa, telewizor, drzwi, podłoga? Dlatego warto ubezpieczyć mieszkanie na kwoty zdecydowanie wyższe. Zastanówcie się przed podpisaniem kolejnej polisy czy aby środki wpisane w tabelkach pokryją Wasze zapotrzebowanie w razie W.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Justyna #2324945 | 82.139.*.* 10 wrz 2017 23:55

  Tak to właśnie u nas wygląda. Ci, którzy chcą mieć własne i o nic nie prosić nie mogą liczyć na pomoc. Prosić nie muszą ci którzy nie pracują, zazwyczaj piją, bo im się należy. 500+ też dostają ludzie, którzy na tyłkach siedzą, bo rodzina z dzieckiem przy najniższych krajowych 500+ już nie dostanie. Trzymam kciuki żebyście wyszli na prostą jak najszybciej :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. mkk #2324880 | 89.228.*.* 10 wrz 2017 21:46

  Państwo z lokalu własnościowego mają kredyt hipoteczny, zatem musieli mieć ubezpieczenie również od pożaru. red-handed! nieładnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (71)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages