Poniedziałek, 23 listopada 2020. Imieniny Adeli, Felicyty, Klemensa

Skończył się proces czeczeńskich zawodników MMA. Wyrok jest prawomocny

2017-09-07 08:33:03 (ost. akt: 2017-09-07 09:50:08)

Autor zdjęcia: mat. policji

Wyrok na czeczeńskich zawodników MMA jest już prawomocny. W środę Sąd Okręgowy podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji. Dwaj mężczyźni zostali skazani za wymuszanie siłą zwrotu długów. Jeden ze skazanych nie krył rozczarowania.

Zobacz także: Proces zawodników MMA: Polacy i Czeczeni skazani. Wyroki w zawieszeniu Proces zawodników MMA: Polacy i Czeczeni skazani. Wyroki w zawieszeniu Przed sądem Rejonowym w Olsztynie zapadł w czwartek wyrok w głośnej sprawie dwóch Polaków i dwóch Czeczenów oskarżonych m.in. o nielegalne odzyskiwanie...
Po ponad trzech latach zakończyła się historia zapowiadana początkowo jako rozbicie mafii czeczeńskiej w Olsztynie. Tak tę sprawę sprzedawała prokuratura po tym, jak w sierpniu 2014 na starówce policjanci zatrzymali zawodników MMA. Dwóch Polaków i dwóch Czeczenów trafiło do aresztów pod zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Prokurator przebąkiwał wtedy o wymuszaniu przez nich haraczy, a zupełnie oficjalnie mówił, że siłą wymuszali zwrot długów.

I tylko ten ostatni zarzut się ostał. Potwierdził to wczoraj Sąd Okręgowy w Olsztynie, który rozpatrywał apelację Aslambeka Saidova (zgodził się na podanie nazwiska) i Aslana A. (Polacy nie składali apelacji, sąd rejonowy skazał każdego z nich na wyższe wyroki: po dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat i grzywny). Ich adwokat mecenas Wojciech Wrzecionkowski przekonywał wczoraj, że obaj powinni być uniewinnieni. Kwestionował choćby zapisy rozmów telefonicznych, które były jednym z dowodów w sprawie. Podkreślał, że nikt nie przeprowadził badań fonoskopijnych. Zwracał też uwagę, że Konrad M., główny świadek oskarżenia, jest niewiarygodny.

— I oczywiście wbrew orzeczeniu sądu rejonowego nie uczynili sobie z przestępstwa stałego źródła dochodu. Już wiadomo, że nie było żadnych wymuszeń haraczy, te zarzuty zostały prawomocnie umorzone — mówił w mowie końcowej mecenas Wrzecionkowski.

Sąd odwoławczy przychylił się jednak tylko do tego ostatniego argumentu i wyrzucił z opisu przestępstwa sformułowanie o stałym źródle dochodu. Bez zmian pozostawił resztę wyroku (zmniejszył jeszcze tylko koszty sądowe, które mają ponieść skazani). Oznacza to, że Aslambek Saidov jest skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, a Aslan A. na półtora roku, także w zawieszeniu. Pozostawienia orzeczenia sądu pierwszej instancji bez zmian chciał prokurator Mirosław Zelent.

— Sąd rejonowy trafnie ocenił okoliczności tej sprawy — mówiła, uzasadniając wyrok, sędzia Magdalena Chudy. — Obaj mężczyźni wiedzieli, że Konrad M. nie spłaca zobowiązań. A oni pożyczyli mu dwukrotnie po 100 tys. zł. Kiedy nie oddawał, grozili mu. Obrażenia widziała jego żona i koledzy. Kiedy był już bardzo przestraszony, zgłosił się do prokuratury. To wtedy założono im podsłuchy, a umożliwiły to te początkowe zarzuty o działalności w zorganizowanej grupie przestępczej.

Aslan A. ma wyższy wyrok, bo i zarzutów miał więcej. Sąd rejonowy skazał go także za posługiwanie się nieprawdziwymi danymi osobowymi i wyłudzenie jednego z nich od urzędników. Mężczyzna jest także poszukiwany przez Rosjan za zabójstwo w Kaliningradzie. Nigdy się do niego nie przyznał i twierdzi, że nie jest tą osobą, której szukają Rosjanie.

Sędzia Chudy podkreśliła jednak, że m.in. badania daktyloskopijne potwierdzają, że Aslan A. to Aslan A. — Jeśli chodzi o wymiar kar, to zostały one wymierzone przez sąd rejonowy w granicach dyscyplinujących. Żaden z nich nie był wcześniej dotąd w Polsce karany — dodała sędzia.

Aslambek Saidov w rozmowie z „Gazetą Olsztyńską” powiedział, że miał nadzieję na wyrok uniewinniający. — Jestem zaskoczony. Ale szczerze mówiąc tak sądziłem, że nie będą chcieli tego wyroku zmienić, chociaż powinni byli — mówi Saidov.

Sprawa się kończy. Adwokat Czeczenów nie będzie składał kasacji do Sądu Najwyższego. Żadnego z zawodników nie było w środę w sądzie.

Małgorzata Kundzicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (56) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. deportacja #2323240 | 195.136.*.* 8 wrz 2017 10:12

  nakaz opuszczenia Polski!!!! bez prawa powrotu!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. To Dzicz i Bezwzgledzni Bandyci #2323143 | 178.235.*.* 8 wrz 2017 08:21

  Deportować !!! Czmuda

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. To n ie sa zawodnicy tylko BANDYCI #2323140 | 178.235.*.* 8 wrz 2017 08:19

  Za Fraki i deportować do Czeczeni, bo będą żreć nasz polski chleb i gwałcić Polskich . Deportować natychmiast bo az skóra cierpnie ze strachu, razem z ich Promotorem, który tu ich sporowadził

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. a gdzie #2323127 | 89.236.*.* 8 wrz 2017 08:03

  deportacja? mamy teraz utrzymywać tych bandziorów?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. czytelnik #2323112 | 5.172.*.* 8 wrz 2017 07:43

  Myślę, że karać trzeba wszystkich równo. I Czeczenów i policjantów i prawników. Mam tylko pytanie jak tylu Czeczenów jest w Olsztynie i z czego żyją ??? Bo zaraz powiedzą , że są Polakami ze wschodu .

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (56)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages