Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Koreańczycy nie zbudują nam elektrociepłowni

2017-09-05 08:20:11 (ost. akt: 2017-09-05 13:38:46)
Wstępny projekt architektoniczny elektrociepłowni został wybrany przez mieszkańców Olsztyna w głosowaniu internetowym

Wstępny projekt architektoniczny elektrociepłowni został wybrany przez mieszkańców Olsztyna w głosowaniu internetowym

Pieniądze. To powód, dla którego koreańska firma POSCO nie zbuduje w Olsztynie ciepłowni dla MPEC. Koreańczycy wycenili koszt budowy i operowania przez 25 lat na ponad 1,6 miliarda złotych. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej chce zaś wydać około 800 mln zł.

Nie znaczy to jednak, że miasto odstępuje od budowy elektrociepłowni. - Pomimo takiego rozstrzygnięcia postępowania, potrzeba budowy nowego źródła ciepła dla Olsztyna jest faktem, dlatego proces będzie kontynuowany. Przemawia za tym szereg argumentów merytorycznych, wielokrotnie weryfikowanych przez liczne grona eksperckie. Główne założenia projektu zostają więc utrzymane w mocy - czytamy w oficjalnym komunikacie.

MPEC nowego budowniczego chce znaleźć poprzez dialog techniczny. Postępowanie powinno zostać zakończone w trzecim kwartale 2018 roku.

Przypomnijmy, że budowa elektrociepłowni budzi kontrowersje. Zwolennicy budowy w miejsce neutralnej nazwy "elektrociepłownia" mówią "ekociepłownia", przeciwnicy "spalarnia". Przeciwko tej inwestycji jest miejscowy PiS. Jerzy Szmit, wicemister infrastruktury i budownictwa a jednocześnie szef wojewódzkich struktur tej partii określił tą inwestycję jako nieuzasadnioną zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych.
Z kolei prezydent Piotr Grzymowicz przekonuje, że budowa elektrociepłowni jest konieczna, bo fabryka Michelin, która dziś dostarcza ciepło do ok. 40 proc. mieszkańców Olsztyna, będzie to robić tylko do 2020 r. Prezydent dodał również, że gdyby strona rządowa zablokowała inwestycję, byłoby to działanie polityczne.

Fragment oświadczenia MPEC: W wyniku przeprowadzonego postępowania pn. „Wybór partnera prywatnego w celu świadczenia dostaw ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Olsztynie”, którego celem było - między innymi, zaprojektowanie i wybudowanie nowej elektrociepłowni opalanej paliwem wytwarzanym z odpadów komunalnych oraz operowanie i serwisowanie tej instalacji, wpłynęła jedna ważna oferta, którą złożyła koreańska firma POSCO. Wartość uzyskanej oferty przewyższa znacząco kwotę, jaką Zamawiający przeznaczył na sfinansowanie tego zamówienia. W tej sytuacji MPEC zdecydował o unieważnieniu postępowania.


oprac. ih
redakcja@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szmal nie problem #2321388 | 91.193.*.* 5 wrz 2017 20:46

  po szmal zgłoście się do ryżego na zieloną wyspę!! ryży to ten, na którego dwa razy głosowaliście. tenże ryży, przywiózł z brukseli miliardy €uro!! Rozdaje wszystkim, na lewo i prawo!! Da wam ile trzeba!! musicie jednak nadal na niego głosować!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. spalarnia #2321298 | 195.22.*.* 5 wrz 2017 19:14

   A wiecie że jesienią 2018 w Ratuszu już może nie być Wielkiego Spalacza śmieci ? Tak , wybory idą, Olsztyniacy dla was to być albo nie być ..ops chyba że chceice wdychać przez 25 lat opary z palenia śmieci z 37 gmin które z jakiegoś powodu akurat w Olsztynie Wielki Spalacz chce utylizować ...

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. do krzroy #2321121 | 88.156.*.* 5 wrz 2017 14:45

   Tylko że prywatny inwestor nie będzie miał większości udziałów nie będzie mógł dyktować cen. Przykładem że nie jest to taki dobry biznes jest fakt że zgłosiła się tylko jedna firma i 2 razy większą kwotą. Co do działek, to fakt że bliskie sąsiedztwo nie jest czymś korzystnym dla działkowców ale umówmy się, gdzieś budować trzeba, a znajdź mi miejsce w Olsztynie gdzie można postawić EKOSPALARNIE bez głosów protestu. Nawet na Tracku ludzie się buntowali.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Edo #2321120 | 188.146.*.* 5 wrz 2017 14:43

    Grzym dolozy z kieszonkowego:)))

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. red #2321099 | 79.190.*.* 5 wrz 2017 14:23

    Zapraszam Pana Księgarza z Cefarmu na Dajtki zimą niech się sztachnie wyziewami z pieców

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (32)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages