Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Oficer rowerowy Mirosław Arczak o powodach rezygnacji ze stanowiska

2017-09-04 19:22:54 (ost. akt: 2017-09-04 17:44:24)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Stanowisko oficera rowerowego Olsztyna miało być formą współpracy pomiędzy środowiskiem rowerzystów a ratuszem. Dlaczego Mirosław Arczak zrezygnował z tej funkcji? Powody decyzji podaje w specjalnym oświadczeniu.

Zobacz także: Oficer rowerowy Olsztyna, Mirosław Arczak zrezygnował ze stanowiska Oficer rowerowy Olsztyna, Mirosław Arczak zrezygnował ze stanowiska Mirosław Arczak, oficer rowerowy Olsztyna zrezygnował ze stanowiska. Swoją obecną funkcję będzie pełnił jeszcze do końca sierpnia.
- Powstanie stanowiska tzw. Oficera Rowerowego było jednym z postulatów lokalnego środowiska rowerzystów zgłaszanych od 2009 r. Miało to ścisły związek z powstałym wtedy programem budowy dróg rowerowych i tras rekreacyjnych na terenie Olsztyna oraz „Standardów technicznych infrastruktury rowerowej”. Opracowania te odpowiadały na pytania „Gdzie?”, „Dlaczego?” oraz „Jak?” należy wspierać olsztyńskich rowerzystów. Oficer Rowerowy miał natomiast stać na straży rzetelnej i sprawnej realizacji tych dokumentów. To stanowisko miało być formą współpracy pomiędzy licznym środowiskiem rowerzystów a ratuszem, ale szybko stało się zwykłą urzędniczą pracą umocowaną na poziomie najniższym z możliwych. Warto także wspomnieć, że przez pierwsze kilkanaście miesięcy było to ćwierć, a ostatecznie zaledwie pół etatu.

Plany miejskiej sieci rowerowej zostały umieszczone we wszystkich ważnych dokumentach strategicznych opisujących rozwój Olsztyna oraz kształtującej się aglomeracji. Rowerowy komponent zawierają lokalne strategie dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego, rozwoju Śródmieścia, komunikacji publicznej oraz ochrony środowiska. Niestety, z czasem okazało się, że funkcja Oficera Rowerowego jest umocowana zbyt nisko aby właściwie reprezentować powierzone jej sprawy i skutecznie wskazywać konieczność realizacji konkretnych wytycznych. Cierpliwe starania zbyt często kończyły się na przysłowiowym „Ani po prośbie, ani po groźbie” i nie przynosiły zadowalających skutków. Z kolei dalsze godzenie się na półśrodki i niedoskonałości w dłuższej perspektywie przynosi więcej szkody niż pożytku ostatecznym użytkownikom. Liczne przykłady lekceważącego podejścia do zgłaszanych przeze mnie problemów spowodowały, że postanowiłem stanowczo przyznać, iż obecna forma współpracy wyczerpała się i nie przynosi powszechnie oczekiwanego poziomu skuteczności.

Pozycja Oficera Rowerowego w strukturze urzędu nie dawała realnego wpływu na podejmowane decyzje, a bez tego nie było uzasadnienia dla dalszej pracy na tym stanowisku. Na podjęcie tej decyzji wpłynęło także lekceważące traktowanie zgłaszanych przeze mnie propozycji oraz niezrozumiałe opóźnianie działań, które w wyniku trudnych dyskusji zyskały wcześniej aprobatę innych jednostek i służb. Podkreślam, iż rezygnacja ze stanowiska jest wynikiem chłodnego podsumowania, a nie impulsywną reakcją na konkretny problem czy chwilowym osłabieniem mojego zaangażowania - czytamy w oświadczeniu Mirosława Arczaka.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. oto moto #2321734 | 78.88.*.* 6 wrz 2017 10:47

  Ot i ważna figura. Nikt nie chciał Go słuchać. Ha ha. A lobby rowerowe niech wprowadzi " prawo jazdy" na rower, podatek drogowy, obowiazkowe OC. Może wtedy będą choć trochę szanować innych uczestników ruchu drogowego, a szczególnie pieszych.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kondziu #2321693 | 82.160.*.* 6 wrz 2017 10:10

   Ponownie okazało się, że beton urzędniczy jest nie do ruszenia i nic do nich nie dociera. Ale PR'owo fajnie to wyglądało i dało parę punktów procentowych do walki wyborczej.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. KK #2321585 | 83.9.*.* 6 wrz 2017 08:19

   Oficer niech startuje na prezydenta w kolejnych wyborach

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. amatorzy pedałowania #2321554 | 89.236.*.* 6 wrz 2017 07:42

   powinni się przenieść do Słupska, tam jest jakby dogodniejsze dla nich środowisko

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. ojoj #2321537 | 217.99.*.* 6 wrz 2017 07:06

   brawo panie oficerze pokazał pan prawdziwe oblicze miasta zarządzanego przez prezydenta i partie oszustów

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (40)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages