Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Czy w Olsztynie powstanie superszpital? Emocji na sesji nie brakowało

2017-08-30 20:14:17 (ost. akt: 2017-08-31 10:44:43)
Nowy szpital miałby 24 tysiące metrów kwadratowych kosztowałby ok.350 mln

Nowy szpital miałby 24 tysiące metrów kwadratowych kosztowałby ok.350 mln

Autor zdjęcia: https://nowyszpitalolsztyn.wordpress.com

Dzisiejsza sesja Rady Miasta dostarczyła odpowiedzi na kilka kluczowych dla Olsztyna pytań. Radni dyskutowali m.in. nad utworzeniem superszpitala i na temat zmian nazw ulic objętych dekomunizacją. Emocji nie brakowało.

Dzisiaj nadal nie wiadomo, czy w Olsztynie powstanie superszpital. W tym celu Miejski Szpital Zespolony miałby się połączyć z
 Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym.

To pomysł władz UWM, który budzi sprzeciw części mieszkańców, władz i personelu szpitala miejskiego oraz radnych. Na wczorajszej sesji Rady Miasta prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor UWM ds. zadań uczelni medycznej, przekonywał tych ostatnich, że idea utworzenia nowoczesnej placówki jest zasadna.

Profesor stwierdził, że na powstanie szpitala z budżetu państwa może popłynąć nie 350 mln zł, jak stwierdził kilka miesięcy temu, ale nawet 500 mln złotych. — Współpraca i wsparcie radnych, wojewody i parlamentarzystów jest niezbędne — mówił prof. Maksymowicz.

I dodał: — Pięć uniwersytetów już zakończyło swoje inwestycje. To: Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Łódź i Bydgoszcz. Kraków, Białystok i Lublin obecnie je realizują. I to jest nasza szansa, bo tylko cztery uczelnie mogą wystąpić o środki. Wiem, że pojawia się też zaniepokojenie pracowników szpitala miejskiego, ale na pewno nie stracą na połączeniu placówek.

Innego zdania jest Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektorka szpitala miejskiego. — Nie ma takiego miasta, które nie miałoby szpitala miejskiego — stwierdziła.

Dodając, że superszpital nie powinien powstać kosztem szpitala miejskiego. — Zauważmy, że UWM przejąłby zarządzanie polityką zdrowotną w mieście. Nasz szpital jest coraz bardziej przyjazny pacjentom, zrobiliśmy generalny remont. Mamy coraz mniejsze długi, pozyskujemy pieniądze z Unii — wyliczała.

A skoro o finansach mowa, to według dyrektorki... — ...mimo naszej umowy z UWM uczelnia nie dokłada się do niczego, nie otrzymaliśmy też żadnego sprzętu. A co ze świętami i nocami? Przecież tylko szpital wojewódzki i miejski mogą świadczyć takie usługi. Jestem za nowym szpitalem, ale dopiero po zapewnieniu odpowiedniej opieki pacjentom.

Podobne wątpliwości mieli radni. — W jaki sposób zwykły olsztynianin zyskałby na połączeniu szpitali? — pytał Grzegorz Smoliński, wiceprzewodniczący RM z PiS.

— Powstała przecież klinika chirurgii, która wykonuje operacje usuwania pęcherzyków żółciowych i wyrostków. To właśnie są powszechne zabiegi dla zwykłego mieszkańca — przekonywał prof. Maksymowicz.

Jego zdaniem dyrektorka szpitala miejskiego przekazała nieprawdziwe informacje. — Uniwersytet, zgodnie z umową, płaci szpitalowi miejskiemu za tzw. zajęcia dydaktyczne. Nie jest też nigdzie powiedziane, że szpital uniwersytecki nie może świadczyć usług w nocy i w święta — zaznaczył. — To naprawdę wielka szansa, bo takich pieniędzy, jakie możemy dostać z budżetu państwa, Olsztyn raczej nie wygeneruje.

Tematem mają się niedługo zająć radni z komisji zdrowia. — Decyzja na pewno szybko nie zapadnie — mówi nam Monika Rogińska-Stanulewicz, wiceprzewodnicząca RM.

PAWEŁ JASZCZANIN, MP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wybudowanie #2318748 | 188.146.*.* 1 wrz 2017 18:17

  Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego to z pewnością pierwszy krok do utworzenia Akademii Medycznej w Olsztynie. Brawo !!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. EMERYT MYŚLĄCY #2318438 | 109.241.*.* 1 wrz 2017 09:49

  Panie Maksymowicz! Od 2 lat chciałem składać wniosek o donację i niestety usłyszałem od Pani, że nie przyjmujecie, bo brak spalarni i to w szpitalu klinicznym?? Może niech Pan doposaży ten "swój" szpital, tak jak zrobił to Białystok . Ponadto może połączycie się z MSWiA, po co lekarze mają biegać z Warszawskiej na Wojska Polskiego? Chcecie zabrać szpital miejski, bo nie ma Pan przebicia ze Szpitalem Wojewódzkim i MSWiA. Miejski jest dla nas Olsztynian, a nie dla Warszawki. Pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mała gosia #2318338 | 83.18.*.* 1 wrz 2017 07:52

  Tylko nie to. Zepsuje to wyrobioną super pozytywna opinie szpitala miejskiego. Byłam pacjentka obu szpitali i z czystym sumieniem mogę powiedzieć że szpital UWM to porażka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. czytelnik #2318316 | 5.172.*.* 1 wrz 2017 07:16

  Mam dobrą radę dla Pana Maksymowicza , a może zmieni Pana Radziwiła na stanowisku ministra ? Toć już raz był , to może coś zmieni na lepsze w swojej firmie he he he !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. olsztynianie #2318230 | 83.6.*.* 31 sie 2017 23:08

  UWM ręce precz od NASZEGO szpitala!

  Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (40)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages