Niedziela, 15 grudnia 2019. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Co dalej z targowiskiem miejskim w Olsztynie? Projekt przebudowy jest, ale...

2017-08-28 19:28:54 (ost. akt: 2017-08-28 12:26:51)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Targowisko miejskie przy ul. Grunwaldzkiej w Olsztynie ma zostać przebudowane. Projekt przebudowy tego miejsca jednak nie odpowiada niektórym olsztyńskim organizacjom, które chciałyby go zmienić. Brak zgody na wybrany przez ZDZiT projekt argumentują m. in. marnotrawstwem potencjału przestrzeni targu. A prezydent odpowiada, że nie ma czasu na inne, proponowane rozwiązania.

Targowisko miejskie przy ul. Grunwaldzkiej to kolejna przestrzeń w mieście, która dzięki przebudowie ma zyskać nowy blask. Obecnie na rozpatrzenie w Urzędzie Marszałkowskim czeka wniosek o dofinansowanie tej przebudowy w ramach programu "Mój rynek" zgodnie z wybranym przez Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie projektem. Projekt ten jednak nie podoba się kilku organizacjom: Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszeniu Architektów Polskich oraz SPAK, FAN i radzie Osiedla Grunwaldzkiego. Uważają one, że plan przebudowy obejmuje za małą przestrzeń.

"Ograniczenie planów przebudowy tylko do fragmentu targowiska jest marnotrawstwem potencjału przestrzeni! Plany powinny uwzględniać wszystkie elementy tego terenu, a więc: targowisko, pumptrack, układ przystanków, powiązanie ze Starym Miastem, Dworcem Zachodnim" - czytamy na stronie Forum Rozwoju Olsztyna.

To właśnie FRO wraz z innymi organizacjami w lutym złożyło do prezydenta Piotra Grzymowicza wniosek o przeprowadzenie otwartego konkursu architektonicznego na projekt przebudowy targowiska oraz zagospodarowania całego terenu znajdującego się między ulicami Grunwaldzką i Szarych Szeregów. Prezydent odmówił, swoją decyzję argumentując brakiem czasu na przeprowadzenie takiego konkursu.

- Formuła realizacji tego zadania wynikła z konieczności podjęcia szybkich działań, które poprawią stan placu - tłumaczy Piotr Grzymowicz. - Brak dostępu do podstawowych mediów - bieżącej wody, toalet czy prądu - może spowodować poważne konsekwencje, włącznie z zamknięciem targu ze względu na niespełnianie restrykcyjnych przepisów sanitarnych i weterynaryjnych. To oznaczałoby dla kilkudziesięciu osób utratę źródła utrzymania, a dla wielu mieszkańców Olsztyna brak możliwości dokonywania zakupów świeżych, zdrowych produktów pochodzących bezpośrednio od producentów - argumentuje. Tłumaczy także, że gmina potrzebuje pieniędzy z zewnątrz na przebudowę, a obecnie ma szansę je uzyskać - właśnie dzięki programowi "Mój rynek" (przewiduje on unijne dofinansowania na takie działania).

- Stąd w zarządzie ZDZiT zapadła decyzja o szybkim przystąpieniu do przygotowania dokumentacji technicznej, która pozwoliła aplikować w konkursie. Ograniczenia czasowe niejako narzuciły przyjęty przez ZDZiT tryb postępowania - wyjaśnia Grzymowicz.

"Pozostał projekt, który zgodnie z wytycznymi ZDZiT, jest ograniczony do hal targowych z dużym parkingiem, bez pomysłu i planu na całą przestrzeń, która mogłaby służyć mieszkańcom każdego dnia" - twierdzą członkowie FRO.
W maju przedstawiciele FRO i pozostałych organizacji wzięli udział w posiedzeniu Komisji Inwestycji i Rozwoju i przedstawili radnym przebieg wydarzeń związanych z projektem przebudowy targowiska. Radni zapytali Piotra Grzymowicza o przyczyny braku otwartego konkursu, a prezydent podtrzymał swoją decyzję o kontynuowaniu przebudowy według istniejącego projektu

ez
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. NIKA #2316693 | 89.228.*.* 30 sie 2017 08:00

  Popieram Piotra - a gdzie w tym projekcie jest Nowogrunwaldzka !!!! ???? - Znowu zapomnieli !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Piotr #2316457 | 109.241.*.* 29 sie 2017 19:33

  Wniosek jeden - nowe targowisko nie umożliwi budowy ul. Nowogrunwaldzkiej, zatem po jakiego grzyba je zmniejszać? Komu miasto chce sprzedać tereny?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gosia #2316422 | 83.9.*.* 29 sie 2017 18:50

  Skandal!!! Targowisko to bezcenny kawałek Miasta i pod żadnym pozorem nie pozwólmy go zmarnować i zmarginalizować. To również kawał historii Olsztyna...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Na gwałt potrzebna #2316314 | 5.172.*.* 29 sie 2017 15:45

  DOBRA ZMIANA w Olsztynie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. -.- #2316031 | 188.146.*.* 29 sie 2017 09:36

  A czego wy oczekujecie od naszego jaśnie oświeconego króla Betonowicza I ? Przecież interesuje "wincyj tramwajuff" i skąd by na to kasę wziąć! Dlatego gminy nie stać na przebudowę targowiska. On ma swój świat i swoje klocki LEGO! I z uporem wprowadza swoją wizję miasta która jest biegunowo odległa od wizji mieszkańców!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (27)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages