Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Pięć ulic w Olsztynie zmieni nazwy. Sprawdź, które są na liście

2017-08-24 16:00:15 (ost. akt: 2017-08-24 12:21:17)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Do 2 września samorządy muszą zmienić patronów ulic, nazwy ulic i nazwy miejsc użyteczności publicznej, które nawiązują do ustroju totalitarnego. W Olsztynie na liście znalazły się nazwy pięciu ulic. Nad uchwałami dotyczącymi zmian radni głosować będą na sesji 30 sierpnia.

Zobacz także: Ustawa dekomunizacyjna podpisana. Co dalej z olsztyńskimi szubienicami? Ustawa dekomunizacyjna podpisana. Co dalej z olsztyńskimi szubienicami? Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Czy spowoduje to, że z centrum Olsztyna znikną popularne...
Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej powinny zostać zmienione. Dotyczy to osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

W Olsztynie wśród propozycji pojawiały się m.in. Dąbrowszczaków, Zbigniewa Nienackiego, Wincentego Pstrowskiego, a także Plac Andrzeja Wakara i Xawerego Dunikowskiego. Ostatecznie zmianie ulegną nazwy pięciu ulic: Hanki Sawickiej, Juliusza Malewskiego, gen. Zygmunta Berlinga, 22 Stycznia i Władysława Hibnera.

Propozycje zmian i uzasadnienia:

- Zgodnie z propozycją Wspólnoty Mieszkaniowej Słoneczny Zakątek, przy pełnym poparciu Rady Osiedla Podleśna, proponuje się, żeby obecna ulica Hanki Sawickiej nosiła nazwę Wrocławskiej w nawiązaniu do zasady, którą przyjęto przy budowie tej części Olsztyna-nadawania ulicom nazw podmiejskich, np.; Gdańska, Bydgoska, Chełmińska, Toruńska, Katowicka.

- Juliusza Malewskiego na Józefa Malewskiego, Warmiaka, działacza polonijnego, współzałożyciela szkoły polskiej we wsi Jaroty.

Józef Malewski (ur. 9.12.1888r., zm. 27.03.1948r.), po plebiscycie zamieszkał w Jarotach, gdzie z żoną prowadził gospodarstwo rolne. Tu wspólnie z Jakubem Barczewskim założył w 1930 roku jedną z pierwszych polskich szkół na Warmii (szkoła istniał do początku lat 90 ub. stulecia jako SP Nr 28 przy ul.Jarockiej). Następnie usilnie zabiegał o jej utrzymanie. W 1943 roku wraz z rodziną został wysłany do Brandenburgii na przymusowe roboty. Rozporządzeniem o wywłaszczeniu z dnia 20 września 1944r. nieruchomość należąca do Józefa Malewskiego została wywłaszczona na rzecz Rzeszy Niemieckiej, cyt. „…gdyż była ona przeznaczona do popierania i działania, które według ustaleń ministra rzeszy do spraw wewnętrznych zostały uznane jako wrogie dla Narodu i Państwa.”).

Po powrocie z Niemiec w 1945 roku reprezentował interesy Warmiaków m.in. w sprawach wysiedlenia. Został sołtysem wsi Jaroty, był mężem zaufania, dzięki czemu mógł wydawać świadectwa polskości starającym się o nadanie obywatelstwa i zwrotu ziem.

Józef Malewski należał do Rady Nadzorczej Banku Ludowego w Olsztynie, Związku Polaków w Niemczech IV Dzielnicy oraz w rejencji olsztyńskiej. Był także organizatorem i członkiem Zarządu Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Rolnik”.

- ulica gen. Zygmunta Berlinga na Rotmistrza Witolda Pileckiego

Witold Pilecki herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

- dla uniknięcia kojarzenia daty 22 stycznia z wkroczeniem Armii Czerwonej w 1945 roku do Olsztyna, proponuje się, żeby ulica 22 Stycznia upamiętniała wybuch Powstania Styczniowego 1863 r..

Powstanie Styczniowe było największym polskim powstaniem narodowym, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok.1200 bitew i potyczek. Przez oddziały powstańcze przewinęło się ok.200 000 ludzi, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanie, a ok.10 tys. emigrowało.

- ulica Władysława Hibnera na Łomżyńską

Po zakończeniu II wojny światowej Olsztyn był terenem migracji mieszkańców ziemi łomżyńskiej. Jest to znacząca grupa mieszkańców miasta.

W Olsztynie już od 1959 roku istnieje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Członkami Towarzystwa są ludzie różnej profesji: profesorowie, twórcy i działacze kultury, pracownicy oświaty, administracji, przedsiębiorcy…Są oni trwale związani z Olsztynem, nie zapominając jednocześnie o swoich korzeniach.

Część ulic na Osiedlu Mazurskim nosi nazwy od miast polskich: Elbląska, Opolska, Koszalińska, Gdyńska itp.

źródło: bip.olsztyn.eu
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (102) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. j 23 #2624127 | 176.97.*.* 15 lis 2018 16:09

  Proponowałbym nazwać ulice : Wniebowzięcia, Wniebowstąpienia, Zmartwychwstania i Niepokalanego Poczęcia.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kefir #2316630 | 24.150.*.* 30 sie 2017 05:08

  Co ma wspólnego nazwa ulicy "9 Maja" z "komunizmem"??

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Komuchy #2314320 | 176.63.*.* 25 sie 2017 21:01

   Ubeki i inna czerwona swolocz wylewa swoje żale w komentarzach ? Znakomicie !

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. spytamy #2314255 | 51.15.*.* 25 sie 2017 18:43

    a Dąbrowszczacy ? Skoro nie ma ulicy Franco to i ich nie powinno być bo nie nasza to była awantura..warto dodać że po wojnie z ich kręgu rekrutowała sie "elita" UB, Informacji Wojskowej i KBW kolejne czemu brak ulicy Lwowskiej skoro jest jak zauważono już w dyskusji Tarasa Szewczenki jakoś z Olsztynem ani z Polską niezwiązanego wcale....

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. zorz #2314228 | 88.156.*.* 25 sie 2017 17:40

    A coś cicho z pl. Roosevelta, tego co nas sprzedał Stalinowi. Ten jest słuszny i po linii jedynie słusznej partii PiS? Ten na pierwszy ogień powinien, a nie jakiś miejscowy działacz, co się obecnym nie spodobał.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (102)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages