Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

W Olsztynie przybywa parkingów. Ruszyła budowa przy Manhattanie

2017-08-22 19:24:52 (ost. akt: 2017-08-22 20:01:57)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Rozpoczęła się budowa długo wyczekiwanego przez kierowców parkingu przy Manhattanie. Kilkadziesiąt nowych miejsc pojawi się też dzięki budżetowi obywatelskiemu. Niewiadomą pozostaje dzisiaj wielopoziomowy parking przy starówce.

O parkingu przy centrum handlowym Manhattan w Olsztynie powiedziano już wiele. Najczęściej poruszano problem jego słabej nawierzchni. I to, że mimo braku odpowiedniego oznakowania poziomego i pionowego, o czym mówi nowelizacja rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych, pobierane są opłaty za postój. Pod koniec ubiegłego roku olsztyńscy radni zdecydowali, że na tym parkingu strefa zostanie wyłączona, ale pozostała jeszcze kwestia zdewastowanego parkingu i dojazdu do niego.

— Tam, gdzie nie ma ruchu, nie ma też handlu, dlatego ten parking to nasz priorytet — mówił nam w listopadzie 2016 r. Roman Jaczek, przewodniczący wspólnoty lokalowej przy CH Manhattan.

Miasto dało zielone światło na przebudowę parkingu, Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu ogłosił przetarg i 11 sierpnia podpisano umowę z wykonawcą. Koszt inwestycji to 468 tys. zł (początkowo ZDZiT szacował, że prace będą kosztowały ok. 670 tys. zł).

Robotnicy pojawili się na parkingu w poniedziałek. Powstanie tam 80 miejsc postojowych, do tego nowa, utwardzona nawierzchnia i oświetlenie. Przebudowane zostaną też sieci kanalizacji deszczowej, ciepłownicza i energetyczna. Ten rejon miasta również się zmieni.

— Parking będzie obsługiwany od strony ulic Kopernika i Kościuszki, co oznacza, że wjazdy i wyjazdy powstaną w obydwu kierunkach — tłumaczy Paweł Pliszka, rzecznik ZDZiT.

Przypomnijmy, o wlot z ul. Kopernika zabiegali przedsiębiorcy z centrum handlowego, którzy przekonywali urzędników, że to rozwiązanie w pewnym stopniu zwiększy przepustowość przejazdu ul. Kościuszki. Prace mają się zakończyć najpóźniej w grudniu.

To niejedyna inwestycja parkingowa, za którą odpowiadają olsztyńscy drogowcy. W tym roku przebudowana została już zatoka postojowa przy ul. Sikiryckiego na Pieczewie. Powstało tam 25 miejsc postojowych wraz z odcinkiem chodnika. Było to zadanie z olsztyńskiego budżetu obywatelskiego.

Również z OBO i również na Pieczewie zostanie wyremontowana zatoka przy ul. Stramkowskiej. — Projekt zakłada utworzenie 35 miejsc postojowych. Prace będą etapowane. Jesteśmy przed podpisaniem umowy z wykonawcą — tłumaczy Paweł Pliszka.

Od dnia podpisania umowy firma będzie miała 30 dni na wykonanie pierwszego etapu prac. Zaplanowana jest też m.in. budowa parkingu przy ul. Dolnej (skrzyżowanie z ul. Wilczyńskiego), gdzie powstanie 99 miejsc parkingowych.

Do tego trzeba jeszcze dodać budowę parkingu w rejonie parku Centralnego, a dokładnie w zakolu Łyny niedaleko Tartaku Raphaelsohnów pomiędzy ul. Knosały a al. Niepodległości. — Powstaną tam 84 miejsca parkingowe, prace powinny się rozpocząć jeszcze w tym roku — informuje Karolina Kamińska z Urzędu Miasta w Olsztynie.

I dodaje, że w dalszej perspektywie jest szansa na parking, który zaproponowała zwycięska pracownia w konkursie ma uczytelnienie reliktów wokoło Starego Miasta. Przy ul. Nowowiejskiego znalazłoby się 88 miejsc w jednym poziomie, 171 w dwóch lub 251 w trzech poziomach. Liczba miejsc zależeć będzie od wybranej opcji. — Inwestycja jest uzależniona od środków finansowych, które miasto stara się obecnie pozyskać — dodaje Karolina Kamińska.

Mateusz Przyborowski

Skontaktuj się z autorem na >>> Facebooku


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. allensteinet #2313083 | 124.177.*.* 24 sie 2017 07:21

  A co z klepiskiem pod urzędem pracy na Piłsudskiego?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pytacz #2313019 | 176.221.*.* 23 sie 2017 22:56

  Widzę, że tu dużo specjalistów od budowy parkingów. Ja też bym chciał wielopoziomowy, ale wiecie ile to kosztuje? 50000-100000 zł za miejsce. Czyli 10-20 razy tyle, co ten parking teraz budowany.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Gosia #2312727 | 83.9.*.* 23 sie 2017 17:26

   Kłamliwa reklama, czy niekompetencja dziennikarska... co przybywa..? Tylko parkowanie w błocie zamieni się na stanie na twardym gruncie a miejsc tyle samo. A gdyby nie durne władze miasta to powinien tam być parking podziemny, lub dwupoziomowy. Dzisiaj w całym cywilizowanym świecie pozostawia się wyłącznie parkingi podziemne. W tym przypadku mieszkańcy zyskaliby wielką powierzchnię parku do relaksu i dla zdrowia a tak ... smród!

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. 80 miejsc... hahahah co za wioska.... #2312364 | 81.144.*.* 23 sie 2017 10:07

    80 miejsc a teren idelany na parking wielopoziomowy... zanych mieszkan korym moglbyprzeszkadzac... ale CO TAM! PO NAJMNIEJSZEJ LINII OPORU... SKWEU NIE WYREMONTUJA BO SIE NIKT NIE ZGLOSIL... JASNE! BEDA REMONTOWAC SKWER JAK POWSTANIE JUZ PARKING... ZEBY CIEZKI SPRZET MOGL GO ROZJEZDZAC.... ja mam wrazenie ze scenariusz dla olsztyna to napisal Emir Kusturica.... barany.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Profesoor #2312298 | 79.184.*.* 23 sie 2017 09:02

     I KONIEC DARMOWEGO PARKINGU W CENTRUM !!!

     Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (48)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages