Pałac biskupów w Smolajnach odzyska blask. Są plany wobec rezydencji

2017-08-17 17:30:20(ost. akt: 2017-08-17 17:47:26)
Od lewej: Stanisław Trzaskowski, burmistrz Dobrego Miasta, wojewoda Artur Chojecki, biskup Józef Górzyński, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i starosta olsztyński Małgorzata Chyziak

Od lewej: Stanisław Trzaskowski, burmistrz Dobrego Miasta, wojewoda Artur Chojecki, biskup Józef Górzyński, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i starosta olsztyński Małgorzata Chyziak

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Muzeum biskupa Krasickiego oraz centrum edukacji i wypoczynku dla dzieci uzdolnionych artystycznie. Takie są plany wobec dawnej letniej rezydencji biskupów warmińskich w Smolajnach. Pierwszy krok ku temu już został zrobiony.
Letnia rezydencja biskupów warmińskich odzyska dawny blask. Wczoraj w kurii warmińskiej został podpisany list intencyjny w sprawie współpracy w przygotowaniu i realizacji inwestycji mającej na celu rewitalizację zabytkowego zespołu pałacowego w Smolajnach z przeznaczeniem na działalność muzealną, edukacyjną i turystyczną. List podpisali abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, marszałek Gustaw Marek Brzezin, wojewoda Artur Chojecki, starosta olsztyński Małgorzata Chyziak i burmistrz Dobrego Miasta Stanisław Trzaskowski.

— Cieszę się, że możemy rozpocząć to dzieło, które od wielu lat jest w planach — podkreślił abp Józef Górzyński. — Pierwsze pomysły jakie wiązały się z tym kompleksem były takie, żeby przeznaczyć go na obiekt użyteczności publicznej, zrobić tu np. dom opieki. Zrezygnowaliśmy z tych planów, bo to jest obiekt , który wymaga większej otwartości. Zależy nam, aby to miejsce tak szczególne, naznaczone tak wielka postacią jak biskup Ignacy Krasicki było przeznaczone w celach, które umożliwią bardzo szerokie korzystanie z tego całego kompleksu. Dlatego myślimy zarówno o działalności turystycznej, muzealnej, edukacji po organizację spotkań i wydarzeń kulturalnych.

Ile będzie kosztowała rewitalizacja kompleksu, tego jeszcze nie wiadomo. Szacunkowe koszty będą znane, gdy powstanie dokumentacja. — Na pewno będą to kilkadziesiąt milionów, dlatego inwestycja będzie realizowana etapami — powiedziała Dorota Łosko z Centrum Doradztwa Europejskiego i Finansowego w Olsztynie, która przedstawiła plany związane z projektem. — Chcemy stworzyć w obiekcie muzeum Ignacego Krasickiego, które przyciągnęłoby turystów do regionu, jak też centrum edukacji, aktywności i wypoczynku dla dzieci, które kształcą się artystycznie, np. muzycznie z całej Polski.



— Bardzo cieszę się z tej inicjatywy, by doprowadzić do odrestaurowania tego kompleksu — stwierdził wojewoda Artur Chojecki. — Będę służył swoją pomocą, by doprowadzić projekt do szczęśliwego finału.

— Droga jest długa — dodał marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Jednak przy tak szerokich planach rewitalizacji jest szansa na pozyskanie funduszy zarówno z programów regionalnych, jak też krajowych. Tu będziemy służyć pomocą.
Historia pałacu w stylu barokowym w Smolajnach sięga pierwszej połowy XVIII wieku. Jego budowę zlecił biskup Adam Stanisław Grabowski jako letnią rezydencję biskupów warmińskich. Smolajny były ulubionym miejscem wypoczynku m.in. biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego.

Po II wojnie światowej mieścił się tu pegeer, potem różne szkoły rolnicze. Od trzech lat uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych uczą się w Dobrym Mieście, ale szkoła dalej użytkowuje dawny dworek myśliwski, gdzie mieści się szkolna bursa. Cały czas jednak kompleks jest własnością archidiecezji warmińskiej, a starostwo powiatowe w Olsztynie, które prowadzi ZSR, jedynie użytkuje obiekt. Umowa zawarta jest do 2029 roku.

Jednak plany rewitalizacji letniej rezydencji biskupów nie oznaczają, że uczniowie będą musieli wyprowadzić się z bursy, szkoła dalej będzie mogla użytkować ten obiekt.

— O ile wciąż będzie potrzebne wykorzystywanie obiektu przez szkołę, to będzie miało to miejsce — zapewnił arcybiskup Górzyński.
am

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wędrowiec #2309335 | 176.97.*.* 18 sie 2017 09:54

    To że ten kompleks przetrwał , to zasługa Pana Dyrektora szkoły i jego uczniów. Trzy lata braku dbania o obiekty i park zrobiły już swoje, a było takie piękne miejsce.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. fax #2309099 | 83.6.*.* 17 sie 2017 21:18

    "Historia pałacu w stylu barokowym w Smolajnach sięga pierwszej połowy XVIII wieku. Jego budowę zlecił biskup Adam Stanisław Grabowski jako letnią rezydencję biskupów warmińskich. Smolajny były ulubionym miejscem wypoczynku m.in. biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego. Po II wojnie światowej mieścił się tu pegeer, potem różne szkoły rolnicze." Typowe dla tutejszych mediów, wyciągnąć jednego, drugiego przypadkowego gościa który akurat był Polakiem a później godzina 0: 1945 r. z nicości. W ten sposób tworzy się fałszywa narracja - była zawsze Polska, wszystko zbudowali Polacy. A figę prawda!

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  3. Wielka tajemnica wiary #2309051 | 81.163.*.* 17 sie 2017 20:08

    Ziemia, złoto i dolary!

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

  4. Warmiak #2309041 | 83.6.*.* 17 sie 2017 19:58

    Zapominacie, że Warmia nigdy nie była częścią Rzeczypospolitej Polskiej a co najwyżej jej lennem, tak jak np. Hospodarstwo Mołdawskie. Była księstwem biskupim a piskup warmiński był jednym z książąt Rzeszy. Uważacie Kopernika za Polaka z matki Barbary von Watzenrode? To zobaczcie jak jej brat pięknie odpierał zaborczą politykę króla polskiego :-) Poczytajcie też o tym jak wasz bohater kard. Hlond usunął podstępem bp. Maximiliana Kallera i innych niemieckich biskupów. Zapominacie też, że nawet na polskich osadników na Warmii 123 lata pruskiego porządku i kultury miało taki wpływ, że gonili bosych antków z kongresówki aż się kurzyło :-D

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Justus #2309039 | 176.97.*.* 17 sie 2017 19:56

      Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska będzie biedna a Polak żebrakiem.

      Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (14)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5