środa, 26 września 2018. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Będzie nowe przedszkole. Miasto przeznaczy na nie 200 tys. zł

2017-08-17 07:11:00 (ost. akt: 2017-08-16 17:35:47)
Nowe przedszkole powstanie na olsztyńskich Nagórkach

Nowe przedszkole powstanie na olsztyńskich Nagórkach

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

200 tys. przeznaczy miasto na uruchomienie nowego przedszkola w Olsztynie. Znajdzie się w nim miejsce dla 60 dzieci. W środę uchwałę o przekazaniu pieniędzy na dostosowanie warunków do maluchów podjęli radni.

Przedszkole Miejskie nr 8 na Nagórkach będzie pierwszą nową placówką od pięciu lat w Olsztynie. Od czasu kiedy w 2012 roku oddane do użytku zostało przedszkole nr 5 na ul. Maczka, nie było tego typu inwestycji. Tym razem urzędników zmusiły okoliczności. W mieście zabrakło miejsc dla przedszkolaków, a prawo nakazuje im przyjąć wszystkie dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Problem pojawił się już w ubiegłym roku, kiedy rodzice większości sześciolatków nie posłali ich do szkół. Bo już nie musieli, ponieważ cofnięta została reforma o obowiązku szkolnym dla sześciolatków. Dzieci zostały więc w przedszkolach. A tym samym zabrakło miejsc dla młodszych.

Po rekrutacji, która zakończyła się w kwietniu, było jasne, że do przedszkoli nie dostanie się 400 dzieci z całego miasta. Miasto próbowało ratować sytuację, ogłaszając konkursy dla przedszkoli niepublicznych. Chciało, aby przyjęły one „miejskie” dzieci. Rodzice mieliby płacić tyle co za pobyt dzieci w placówkach publicznych.

Przedszkola prywatne były niechętne tej propozycji. Do konkursu zgłosiły się tylko dwa z nich. To zirytowało urzędników.

— Musimy zadbać o to, żeby w przyszłości sytuacja się nie powtórzyła. Postanowiliśmy, że się uniezależnimy od decyzji placówek prywatnych. I wykorzystamy dzięki temu potencjał, który mamy. Większość przedszkoli prowadzi działalność, korzystając z budynków wynajmowanych od gminy Olsztyn. A jeśli ktoś prowadzi działalność na mieniu gminy, to powinien także interes gminy brać pod uwagę. W umowach z przedszkolami zawrzemy odpowiednie punkty, które będą je zobowiązywały do przyjęcia dzieci, jeśli w przyszłości zajdzie taka potrzeba — mówi Jarosław Słoma, wiceprezydent Olsztyna.

Na razie jednak miasto na szybko organizuje nową placówkę. Przedszkole nr 8 będzie mieściło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 na Nagórkach. Wcześniej urzędnicy informowali, że znajdzie się w nich miejsce dla ponad 70 dzieci. Regulamin placówki przewiduje jednak, że grupy będą nie większe niż 20 osób. To oznacza, że będzie można tu przyjąć 60 dzieci.

— Tu jest dobry dojazd, jest parking, ale można też dojechać autobusem. I z tramwaju niedaleko. To duża ulga dla rodziców, którzy mieszkają także na okolicznych osiedlach — uważa Anna Hryniewicka z Nagórek. — Zwłaszcza że w planach jest rozbudowa infrastruktury tramwajowej, więc dostęp do przedszkola będzie jeszcze lepszy.

W ubiegłym roku na 490 miejsc w przedszkolach miejskich w Olsztynie zgłosiło się 1150 dzieci. Powód był identyczny: większość 6-latków została w przedszkolach zamiast pójść do szkół. Rodzice podobnie jak teraz uznali, że nie chcą „wpuszczać” dzieci w system edukacji wcześniej niż będzie to konieczne, czyli od siódmego roku życia. Miasto nie zdecydowało się wtedy na otwarcie zupełnie nowego przedszkola, ale wygospodarowało miejsce na cztery dodatkowe grupy przy przedszkolach już istniejących. To trochę rozładowało sytuację, bo znalazło się miejsce dla około setki dzieci. A część rodziców zdecydowała się zapisać dzieci do placówek prywatnych.

Do „ósemki” będą mogły chodzić dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Większość z nich to mieszkańcy Jarot i osiedla Generałów. Na utworzenie nowego przedszkola miasto przeznaczy ok. 200 tys. zł. W środę radni zaklepali te pieniądze na sesji. Przedszkole ma być uruchomione już 1 września. Do tego czasu robotnicy mają zdążyć z dostosowaniem budynku i wyposażenia do potrzeb najmłodszych.

Dyrektorem przedszkola będzie jednocześnie dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3. Placówka będzie czynna od godz. 6.30 do godz. 16.30. Jarosław Słoma zapowiedział w rozmowie z „Gazetą Olsztyńską”, że z czasem może zostać uruchomiona czwarta grupa, więc przedszkolaków przyjętych zostanie więcej.

mk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Xyz #2309173 | 195.136.*.* 17 sie 2017 23:28

  A Kangurek na dajtkach

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gościnnie #2308865 | 188.146.*.* 17 sie 2017 14:51

  budujcie przedszkola i żłobki w ok ul. Bartąskiej i Złotej ale państwowe!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mama 3 latka #2308807 | 213.73.*.* 17 sie 2017 13:07

  A co 1 września mam zrobić ze swoim synkiem? Od kilku miesięcy zarówno w prasie jak i telewizji zapewniano, że każdy trzy latek będzie miał miejsce w przedszkolu. Dlaczego do dnia dzisiejszego nie dostaliśmy pisma od Prezydenta Miasta co dalej??? Ciekawa jestem czy dużo rodziców znalazło się w takiej sytuacji jak my? :(

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zniesmaczony #2308703 | 83.15.*.* 17 sie 2017 09:01

   żłobki lepiej budujcie - 4 placówki publiczne dla wybrańców na prawie 200 000 ludzi!

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Falisty #2308697 | 17 sie 2017 08:50

    Czy miasto jakiś czas temu nie wybudowalo nowego przedszkola i nie przekazało prywatnemu biznesowi?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (13)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages