Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Nowe oznakowanie na rondzie OKS w Olsztynie. Ma zwiększyć bezpieczeństwo

2017-08-09 17:00:57 (ost. akt: 2017-08-09 13:47:24)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Rondo OKS to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Olsztynie. Tylko w sierpniu zostało tam potrąconych dwóch rowerzystów. W nocy z poniedziałku na wtorek (07-08.08) na rondzie pojawiły się dodatkowe oznakowania przejazdów rowerowych.

Zobacz także: Rondo OKS w Olsztynie z niechlubnym rekordem. Najwięcej stłuczek z rowerzystami Rondo OKS w Olsztynie z niechlubnym rekordem. Najwięcej stłuczek z rowerzystami Okolice ronda OKS wciąż są brylują w statystykach pod względem liczby stłuczek z rowerzystami. Ostatnio ucierpiała tam 55-letnia kobieta. Czy oznakowanie...
To rozwiązanie ma zwiększyć bezpieczeństwo na rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Wszystkie przejazdy dla rowerów zostały tam pokryte specjalną jaskrawą farbą. Dodatkowe oznakowanie na rondzie pojawiło się w nocy z poniedziałku na wtorek.

— Tak jak w przypadku innych przejść i przejazdów w Olsztynie (jest ich kilkanaście) oznakowanych w ten sam sposób, i tu chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa. Czerwony kolor ma być wyraźnym sygnałem dla kierowców, że powinni zachować w takim miejscu szczególną ostrożność — tłumaczy Paweł Pliszka z olsztyńskiego ZDZiT-u.Co do tego, że zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na rondzie jest niezbędne chyba nikt nie ma wątpliwości. Tylko w sierpniu doszło tu do dwóch potrąceń rowerzystów. 1 sierpnia osobowy volkswagen passat uderzył tam w prawidłowo jadącą 55-letnią rowerzystkę. Jak się okazało, po prostu jadąc lewym pasem nie zatrzymał się przed przejazdem, mimo że zrobił to jadący prawym pasem inny samochód. Kobieta e złamaną nogą została przetransportowana do szpitala. Bardzo podobne okoliczności miał także wypadek, do którego doszło na rondzie dokładnie w tym samym miejscu 7 sierpnia. Tym razem to 46-latek jadący na rowerze został potrącony przez skodę. Rowerzysta doznał poważnych obrażeń ciała. Patrząc na te zdarzenia nic więc dziwnego, że rowerzyści zarzucają kierowcom, że ci nie przestrzegają przepisów podczas przejazdu przez rondo. Z kolei kierowcy odbijają piłeczkę mówiąc, że rowerzyści w ogóle nie patrzą na drogę, kiedy wjeżdżają na przejazd i że często wjeżdżają na niego z rozpędu. Być może nowe, wyraźne oznakowanie przejazdu zwiększy świadomość zarówno jednych, jak i drugich. Czy jest szansa na to, żeby czerwona farba pojawiła się jeszcze na innych przejazdach w Olsztynie?

— Nie tworzymy list przejść czy przejazdów dla rowerzystów, na których należałoby zastosować dodatkowe oznakowanie. To wynika głównie z zapotrzebowania na takie działania. Jeśli zaistnieje konieczność, by w szczególny sposób zaznaczyć potrzebę wzmożenia uwagi przez kierowców, to to zrobimy — zapowiada Paweł Pliszka. I dodaje: — Należy też mieć na uwadze fakt, że stosowanie takiego rozwiązania wszędzie mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której specjalne oznakowanie spowszednieje kierowcom — dodaje.
Z policyjnych statystyk wynika, że do niebezpiecznych dla rowerzystów sytuacji najczęściej dochodzi właśnie w okolicach ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, czyli na ulicach Bałtyckiej, Artyleryjskiej i Schumana.
ez
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (104) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Cyklista #2307011 | 83.6.*.* 13 sie 2017 15:28

  Większość rowerzystów to uprzywilejowana plaga nie znająca przepisów. W dodatku nie mająca odrobiny wyobraźni i instynktu samozachowawczego. Zapominają że na cmentarzach są specjalne alejki dla tych co mieli pierwszeństwo przejazdu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. maly kazio #2306262 | 1.120.*.* 12 sie 2017 06:29

  Nazwa! Nazwa!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. endrju #2305125 | 46.171.*.* 10 sie 2017 13:03

  Wszystko przez chory przepis o pierwszeństwie rowerzysty przy pokonywaniu przejścia. To tak jak by na przejeździe kolejowym pierwszeństwo miał samochód a nie pociąg. Totalne nieporozumienie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  1. OKS Stomil #2305091 | 82.214.*.* 10 sie 2017 12:34

   Już myślałem, że rondo nazwali imieniem mego ukochanego Olsztyńskiego Klubu Sportowego. Stomil górą.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Mirosław #2305026 | 213.184.*.* 10 sie 2017 11:16

   Czemu w Olsztynie tak nienawidzi się rowerzystów? Ja latem przesiadam się z auta na rower bo: 1) jest szybciej - wiele ulic pozamykano, 2) jest zdrowiej, 3) jest ekonomiczniej, 4) jest ekologicznie. Chyba już te argumenty mogą świadczyć, że rowerzyści to nie tępaki... Popieram taką inicjatywę i kierowcy zrozumcie: mieszkamy w biednym regionie i ludzi często nie stać by jeździć autami, dlatego wybierają rower. Dzięki temu wasze dzieci też skorzystają bo będą żyły w trochę czystszym klimacie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (104)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages