Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Mieszkańcy Gutkowa nie chcą budynków wielorodzinnych. "Unikatowość musi zostać zachowana"

2017-08-07 16:00:56 (ost. akt: 2017-08-07 12:29:01)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Mieszkańcy Gutkowa nie mają wątpliwości, że budynki wielorodzinne całkowicie zmienią ich osiedle. I dodają: „Nie po to uciekaliśmy z miasta, żeby miasto nas dogoniło”. Powiedzieli to dobitnie na spotkaniu z przedstawicielem inwestora.

Na spotkaniu, które odbyło się w szkole w Gutkowie, było gorąco od emocji. I nie chodzi tu o temperaturę powietrza, a o spór mieszkańców z Urzędem Miasta i inwestorem planującym budowę osiedla w Gutkowie.

Na początek trzeba jednak zaznaczyć, że mieszkańcy Gutkowa nie są przeciwko samej inwestycji. Nie zgadzają się jednak na budowę domów wielorodzinnych w samym środku ich spokojnego osiedla. Jeśli już budować — jak mówią — to tylko budynki jednorodzinne. Ale według Dariusza Łaguny, projektanta, który na spotkaniu z mieszkańcami przedstawiał konkretne propozycje, nie jest to takie proste.

Przedstawiciel inwestora przygotował prezentację, na której zobrazował jego propozycje. A teren jest niemały, bo do zagospodarowania są cztery działki. Miałyby na nich powstać budynki trzykondygnacyjne. — To ochroni 50 proc. drzewostanu — przekonywał.

Ryszard Lasmanowicz, przewodniczący rady osiedla Gutkowo, przypomniał jednak, że zgodnie z uchwałą z 2015 roku... — Rada osiedla jasno wypowiedziała się w sprawie jakichkolwiek inwestycji. W uchwale jest zapis o niewprowadzaniu zmian w planie zagospodarowania przestrzennego.

Mieszkańcy Gutkowa chcieli jednak poznać konkrety. Posypały się więc szczegółowe pytania. Na początek chcieli się dowiedzieć, ile domów mogłoby powstać na ich osiedlu. Na wieść o 18 budynkach po 6 lokali każdy jedna z mieszkanek Gutkowa zauważyła, że... — To całkowicie zmieni charakter naszego osiedla. Zwiększy się hałas, ruch, a powietrze będzie jeszcze bardziej zanieczyszczone — wyliczała. — I tak znosimy wiele niedogodności dlatego, że zdecydowaliśmy się uciec z miasta. Chcemy jednorodzinnej zabudowy, aby unikatowość Gutkowa została zachowana.

Mieszkańcy wskazali też inne, ale równie ważne z ich punktu widzenia problemy: z miejscami w szkole i w przedszkolu. Jak argumentowali, już teraz jest ich za mało.
Przedstawiciele Urzędu Miasta zapewniali jednak, że każdy będzie mógł złożyć wniosek do koncepcji budowy osiedla. Spotkanie służyło wypracowaniu rozwiązania.

— Wnioski to my na pewno złożymy — zapowiedział z miejsca Maciej Maciejczyk, mieszkaniec Gutkowa.

I dodał, że spotkanie nie rozwiało jego wątpliwości. — Co więcej, obawiam się odbyło się tylko pro forma — mówi.

I uzasadnia: — Koncepcje zabudowy zostały przedstawione w sposób mało klarowny. Z tego, co zrozumiałem, aktualny plan zagospodarowania tego terenu przewidujący stosunkowo luźną i niską zabudowę jednorodzinną, czyli 18 działek po 20-30 arów każda inwestor usiłuje zastąpić dużo gęstszą zabudową jednorodzinną, czyli kilkadziesiąt działek po 10 arów lub wyższą zabudową wielorodzinną. Ostatni wariant w chwili obecnej wygląda na najbardziej prawdopodobny. W obu przypadkach charakter tego pięknego zakątka dramatyczne zmieni nasze osiedle. — Pan Maciej nie ma wątpliwości.

— Uważam, że bardzo dobrym kompromisem pomiędzy interesem inwestora i komfortem życia lokalnej społeczności jest utrzymanie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Wydaje mi się również, że aktualny plan spowoduje zdecydowanie najmniejsze starty w drzewostanie oraz da szansę na zachowanie bogatej fauny tego zakątka OIsztyna.

Jego zdaniem byłoby to rozwiązanie najuczciwsze wobec ludzi, którzy kilka lat temu, podejmując decyzję o zakupie nieruchomości w Gutkowie, traktowali brak wysokiej lub bardzo gęstej zabudowy w sąsiedztwie jako pewnik wynikający z planu zagospodarowania przestrzennego.
Mieszkańcy mają czas na składanie wniosków do końca września. Arbitrem w tej sprawie ostatecznie będzie Urząd Miasta w Olsztynie.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (96) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. GUTKOWO= 3 SORT #2303787 | 94.254.*.* 8 sie 2017 19:09

  GUTKOWO,BANDA BUFONOW NA KREDYTACH UDAJACA ZE MA KASE.POZERSTWO I QWO W 1. Mialem tam kiedys dom.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. SLAMSY W GUTKOWIE PRZESZKADZAJA ? #2303778 | 94.254.*.* 8 sie 2017 19:03

  SLAMSY IM PRZESZKADZAJA,A 80% GUTKOWA I LIKUS TO ZA KRADZIONE BUDOWANE,A QWY GUTKOWSKIE ZNANE NAWET ZA GRANICA.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. INWESTOR #2303764 | 83.9.*.* 8 sie 2017 18:34

  BIEDRONE JESZCZE WAM WYBUDUJE COBYSCIE MIELI GDZIE WYDAC 500 PLUS

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. KaeR #2303749 | 37.47.*.* 8 sie 2017 18:10

  Przypominam, że na Gutkowie stoją już bloki i to wyższe, niż 3 kondygnacje. Dlaczego nie miałyby więc stanąć kolejne? Nie każdego stać na dom jednorodzinny, natomiast może ktoś też ma ochotę uciec z miasta jak wy, egoiści i możliwość zamieszkania w bloku umożliwi to? Budować, choćby i 6-7 kondygnacji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bleh #2303698 | 88.156.*.* 8 sie 2017 16:46

   To po co budować Nowobałtycką, Kresową itd? Zostawmy tak jak jest by zachować charakter osiedla.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (96)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages