Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

O bezpieczeństwo w Olsztynie będzie dbało nowe centrum

2017-08-07 07:00:00 (ost. akt: 2017-08-06 12:23:43)

Autor zdjęcia: Arch. GO

Miasto przystępuje do budowy Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa dla Olsztyna i sąsiednich gmin. Jego siedzibą będzie budynek przy ul. Augustowskiej 44.

Oferty na budowę Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa można było składać do 27 lipca. Do Urzędu Miasta wpłynęło ich pięć. RCB jest częścią znacznie większego projektu pod nazwą Bezpieczny Miejski Obszar Funkcjonalny, który składa się z sześciu zadań.

— Jednym z nich jest właśnie stworzenie Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Augustowskiej 44. Jego wartość to ok. 15 mln zł. — mówi Patryk Pulikowski z biura prasowego Urzędu Miasta.

Z kolei wartość całego zadania (Bezpieczny MOF) to prawie 35 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazur wyniesie nieco ponad 29,5 mln zł. RCB powstanie w ciągu 16 miesięcy od podpisania umowy.

A co znajdzie się w Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa?
— Będą w nim dyżurny miasta, stanowisko dowodzenia straży pożarnej, centrum monitoringu, centrum zarządzania kryzysowego — wylicza Patryk Pulikowski. — I magazyn, do którego trafią urządzenia i przedmioty wykorzystywane do ratowania mienia w sytuacjach kryzysowych. Np. podczas podtopień czy wichur. Ma służyć podniesieniu i zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Olsztyna oraz sześciu gmin ościennych: Dywity, Barczewo, Purda, Stawiguda, Gietrzwałd, Jonkowo.

RCB ma też rozwiązać obecne problemy, np. niski poziom zinformatyzowania służb, brak możliwości skutecznego informowania mieszkańców o zagrożeniach czy skutecznego działania w przypadku wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych. Cały projekt integruje też działania na obszarach miejskich i wiejskich.

pj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. I znow nowe koryta; #2303391 | 88.156.*.* 8 sie 2017 08:44

  Dla kolesi Arbuza a jak sie dzwoni do Strazy Miejskiej to 20min.Ostatnio widzialem na plazy miejskiej jak jezdzilo sobie dwoch panow ze Strazy Miejskiej elektrycznymi rowerami po promenadzie a na trawnikach wikol parkingu staly samochody i robily klepisko i zero reakcji tych panow i zero reakcji dyzurnego Strazy

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kryptos #2303276 | 81.190.*.* 7 sie 2017 22:22

  Policja i inne Ważne Służby nie potrafią rozwiązać najprostszych spraw w mieście. Parkowanie, rowerzyści na chodnikach, jazda pod prąd i z nadmierną prędkością po uliczkach osiedlowych, blokowanie dróg pożarowych. Mapa Zagrożeń - jedna wielka fikcja za ciężkie pieniądze. A teraz jeszcze większa fikcja za jeszcze większe pieniądze. Potem się to wszystko poświęci, prezydent otworzy, wierchuszka weźmie nagrody a dzielnicowi rozdadzą sobie medale za Dzielnicowym Roku bycie. To tak na wszelki wypadek gdyby ktoś myślał, że nowe Centrum coś zmieni. Niczego nie zmieni bo żadna ze służb nie ma najmniejszego zamiaru wziąć się za jakąkolwiek robotę. No bo i po co? Skoro można nic nie robić i brać kaskę? Nie dajcie się nabrać na kolejne zapewnienia o bezpieczeństwie, współpracy i wynikach. Nie bądźcie dziećmi. Wszystkie służby mają wszystko w dupie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jan #2303221 | 83.9.*.* 7 sie 2017 20:35

  Jak już mowa o bezpieczeństwie w Olsztynie to polecam rondo Towarowa Dworcowa. To jest jakaś paranoja już teraz. Co będzie od września? Nie wyobrażam sobie. Szanowni redaktorzy zajmijcie się tym tematem póki jest czas!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. olsztyn kocham #2302998 | 88.156.*.* 7 sie 2017 13:55

  Najłatwiej posadzić dupę przed monitorem . Więcej patroli policji i innych służb pod sklep nocny Frydrom (szczególnie w weekendy) gdzie browar leje się strumieniami ,krew także . Ochroniarz ze sklepu boi się wyściubić nosa i nie reaguje!!! Następny problem ,to samochody jeżdzące pod prąd ,na odcinku Sienkiewicza-Jagiellońska !!! Postawcie patrol a roczny limit mandatów załatwicie w tydzień !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. xyz #2302955 | 81.190.*.* 7 sie 2017 12:24

  więcej patroli a nie kamer ,

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages